جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

گنجینه مردم شناسی اردبیل - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گنجینه مردم شناسی اردبیل

گنجینه مردم شناسی اردبیل

گنجینه مردم شناسی اردبیل که در بنای تاریخی حمام ظهیرالاسلام (آقانقی) اردبیل ایجاد شده اشیایی از دوران زندیه ، صفویه و قاجاریه را به تماشا گذاشته است. تعدادی تندیس نیز که بیانگر قیافه، طرز پوشش و زندگی سنتی اردبیلیان در آن دوران می باشد، زینت بخش گنجینه مردم شناسی اردبیل است. بنای حمام تاریخی ظهیرالاسلام واقع در میدان عالی قاپوی اردبیل به دوران صفویه مربوط می شود.
بناها و آثار تاریخی شهراردبیل فقط به این موارد خلاصه نمی شود و از جمله سایر آثار می توان به حمام های متعدد تاریخی ، 10 مورد پل تاریخی در شهر و اطراف اردبیل و دهها خانه تاریخی متعلق به دوره های مختلف اشاره کرد که می تواند مورد بازدید گردشگران نوروزی قرار گیرد.

گنجینه مردم شناسی اردبیل

گنجینه مردم شناسی اردبیل که در بنای تاریخی حمام ظهیرالاسلام (آقانقی) اردبیل ایجاد شده اشیایی از دوران زندیه ، صفویه و قاجاریه را به تماشا گذاشته است. تعدادی تندیس نیز که بیانگر قیافه، طرز پوشش و زندگی سنتی اردبیلیان در آن دوران می باشد، زینت بخش گنجینه مردم شناسی اردبیل است. بنای حمام تاریخی ظهیرالاسلام واقع در میدان عالی حمام ظهیر الاسلام اردبیل
حمام ظهیر الاسلام از جاذبه های گردشگری استان اردبیل می باشد. این حمام متعلق به دوره صفوی میباشد و یک گنجینه مردم شناسی است. موزه مردم شناسی اردبیل در محل حمام تاریخی آقانقی (ظهیرالاسلام) در میدان عالی قاپو ابتدای خیابان سعدی قرار داره. در این محل علاوه بر نمایش ۳۳ نوع مجسمه با پوشش محلی مردم استان اردبیل، آثار و دست نوشته های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه جمع آوری و عرضه شده. این موزه محل مناسبی برای آشنایی با نحوه زندگی، آداب و رسوم، پوشش محلی مردان و زنان، نحوه پخت غذاهای محلی و آیین های خاص این استانه. این حمام رو شخصی به نام ظهیرالاسلام در دوره ایلخانی بنا نمود و ۲۰۰ سال بعد بخش هایی به آن اضافه شد.
در زمان قاجار فردی به نام آقانقی مؤتمن الرعایا این حمام رو خریداری و بازسازی نموده و به همین جهته که این حمام به نام هر دو نفر نامیده می شه. در سال ۱۳۷۸ خورشیدی این حمام توسط میراث فرهنگی خریداری شد و بعد از انجام بازسازی های لازم، به موزه مردم شناسی تبدیل شد. نشانه های بومی همچون پوشش محلی مردم اردبیل و آداب و رسومشان در محلی با عنوان موزه مردم شناسی گردآوری شده است که محل برپایی این موزه نیز دیدنی می باشد. محل موزه حمام ظهیر الاسلام یکی از حمام های قدیمی اردبیل می باشد که امروزه آقا نقی نامیده می شود؛ آقا نقی از رجال دوره قاجار است که در سال 1297 به سمت موتمن الرعایا منصوب گردید و محله آقا نقی در نزدیکی عالی قاپو و نیز این حمام به نام اوست.  با اینکه نام قدیمی آن ظهیرالاسلام است ولی در حال حاضر با نام آقا نقی شناخته می شود. آقا نقی از رجال دوره قاجار است که در سال 1297 به لقب مؤتمن الرعایا منصوب گردید و محله آقا نقی در نزدیکی عالی قاپو و این حمام نیز به نام اوست.