جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

گز بلداجی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گز بلداجی

Loading the player...

دانلود

شهر بُلْداجی یکی از شهرهای شهرستان بروجن، استان چهارمحال و بختیاری است بُلداجی با جمعیت ۱۱۷۲۸ نفر در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان بروجن و ۶۵ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان) قرار گرفته‌است که از شرق به روستای آقبلاغ و از غرب به امامزاده حمزه بن علی و از شمال و جنوب به رشته کوههای این منطقه محدود می‌گردد.
شهر بلداجی به عنوان یکی ازمعروف‌ترین تولید کننده گان گز در استان چهار محال وبختیاری ودر ایران مطرح است از دیگر تولیدات این شهر می‌توان به گز و پولکی و نبات سوهان. باسلوق. پشمک. نقل را نام برد. از جاهای دیدنی این شهر امامزاده حمزه علی علیه السلام (از نوادگان امام سجادعلیه السلام) و تالاب چغاخور می‌باشد. حمام صفوی که مربوط به دوران صفوی می‌باشد و مسجدابوذر غفاری و مسجدامام خمینی که مربوط به دوره صفوی می‌باشد. قبرستان ارامنه در جنوب شهر بلداجی مربوط به ۳۰۰ سال پیش می‌باشد.
یکی دیگر از سوغات معروف چهار محال بختیاری گز بلداجی است . این گز اولین بار در شهر بلداجی ،شهرستان بروجن ، استان چهار محال بختیاری تولید شد به دلیل مرغوبیت و کیفیت و طعم آن این گز در حال حاظر یکی از معروفترین گز ها در ایران و شهرستان ها شناخته شده و در حال حاظر تولید سالانه گز بلداجی در چهار محال و شهر بلداجی به بیش از 4000 تن رسیده که این امر باعث شده مصرف این گز در ایران و سایر کشور هایی همچون چین ، ژاپن ، آلمان ، ایتالیا و روسیه و... صادر کارخانه های گز بلداجی پس از 50 سال سابقه در شهر بلداجی با ارائه بهترین گز در ایران و خارج سبب شده اند تا امروزه شهر بلداجی به پایتخت گز ایران لقب گرفته و مشهور شود. و این شهر به دلیل وجود مکان های گردشگری همچون تالاب چغاخور و امام زاده حمزه علی پذیرای گردشگران نوروزی در ایران شده و گز بلداجی را نیز به عنوان سوغات خوب برگزینند.