جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

کلیسای خویگان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کلیسای خویگان

{rsmediagallery tags="khoygan" limit="21" }

کلیسای خویگان
شهرستان های فریدن، فریدونشهر، بویین و میاندشت و همچنین چادگان بسیاری از ارمنی ها از منطقه فریدن مهاجرت کرده و به اصفهان و یا خارج از کشور رفتند و تنها در برخی روستاها از جمله خویگان علیا( شهرستان فریدونشهر) و خویگان سفلی( شهرستان فریدن) و روستاهای زرنه، سنگباران، ميلاگرد، شابولاق، ناماگرد، غرقن، سواران، قلعه ملك، بيجگرد، خنگ، دهسور و چاوش آباد ساکن شدند که در حال حاضر تنها خویگان های علیا، سفلی و زرنه ارمنی نشین است.
روستای خویگان علیا شهرستان فریدونشهر در حدود ۱۰ کیلومتری شهر فریدونشهر قرار دارد که تنها روستایی می باشد که دارای سه کلیسا به نام های حضرت مریم، سورپ فرسس و هوانیس می باشد و کلیسای حضرت مریم(س) مهمترین آن ها می باشد و با مساحتی حدود ۹۱۶ متر مربع در قسمت جنوبی عرصه در دو طبقه احداث شده و در چند سال اخیر هر سه کلیسا ثبت ملی شده اند.
اريخ‌ ورود مسيحيت‌ (كه‌ ارامنه‌ نيز يكي‌ از شاخه‌هاي‌ آن‌ محسوب‌ مي‌شوند) به‌ روزگار سلطنت‌ ‌اشكانيان باز مي‌گردد و انتقال‌ ارامنه‌ از ارمنستان‌ و جلفاي‌ آذربايجان‌ به‌ مناطق‌ مركزي‌ ايران‌ به‌ منظور تضعيف‌ بازرگاني‌ دولت‌ عثماني‌ و ايجاد راه‌ جديدي‌ براي‌ تجارت‌ از طريق‌ اصفهان‌ به‌ بندرعباس‌ صورت‌ گرفت‌.
ارامنه با مهاجرت به شهرستان‌هاي فريدونشهر و فريدن در روستاهاي خويگان، سنگباران، ميلاگرد، شابولاق، ناماگرد، غرقن، سواران، قلعه ملك، بيجگرد، خنگ، دهسور، چاوش آباد و زرنه ساكن شدند كه در راستاي رودخانه‌ها و زمين‌هاي مستعد كشاورزي بوده است كه امروز اكثريت ارامنه به دليل مشكلات اقتصادي و گذران زندگي به اصفهان، تهران، اروپا و آمريكا مهاجرت كرده‌اند.
يقه كيان ادامه داد: ارامنه روستاي خويگان فريدونشهر تنها بازماندگان ارامنه اين شهرستان هستند و داراي سه كليسا می باشند كه کلیسای حضرت مريم (س) مهم‌ترين اين كليساها به شمار مي‌رود و همچنين كليساي سورپ فرسس و هوانيس است.
وي ادامه داد: قبرستان ارامنه در روستاهاي حصاركشي، صادقيه، خويگان شرق، سروشجان، شمال شرق، خليل‌آباد، خويگان جنوب، محله بالاي خويگان، بيجگرد، خويگان ـ شمال غربي و همچنين قبرستان قديمي ارامنه هوانس در خويگان عليا و چشمه انجيل از جمله مكان‌هايي است كه يادگار اجداد و ارامني‌هايي است كه در روزگاران دور در صلح و صفا زندگي مي‌كردند و امروز يادگارهايشان براي ما ماندگار و جادوانه باقي است.
لازم به ذکر است، آناهید باسقیان خویگانی خادم کلیسای حضرت مریم(س) روزهایش را با مراقبت و حفاظت از کلیسای مریم که در اوایل دوره قاجار بنا شده سپری می‌کند و هر پنجشنبه به آرامگاه ارامنه روستا که در کنار گلستان شهدای خویگان واقع شده می رود تا به اجداد خود و شهدای روستا ادای احترام کندجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ