جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

کتیبه های تاریخی چغازنبیل خوزستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کتیبه های تاریخی چغازنبیل خوزستان

Loading the player...

دانلود

محوطه تاریخی چغازنبیل در استان خوزستان واقع در جنوب غربی ایران، در 35 كیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش قرار گرفته است. ساخت این شهر كه حدود 1250 سال پیش از میلاد مسیح در دوران عیلامی ها آغاز شد، بعد از حمله آشوری‌ها ناتمام ماند. هزاران خشت وآجر استفاده نشده‌ای که در این محوطه باقی مانده، گواهی بر این موضوع است. چغازنبیل به سال 1979 در فهرست آثار جهانی یونسكو ثبت شد.

چغازنبیل در اوایل قرن 13 قبل از میلاد توسط پادشاه ایلامی «اونتاش نپیریشا» در نزدیكی رود دز ساخته شده و «دوراونتاش» نامیده شد. معنای دوراونتاش «قلعه اونتاش» است. البته در برخی متون میخی از این شهر با عنوان «ال اونتاش» به معنی شهر اونتاش نام برده شده است.

 در مركز شهر معبد عظیمی به صورت مطبق بنا شده كه امروزه دو طبقه از آن هنوز پابرجاست. این معبد «ذیقورات» نام دارد که به دو تن از خدایان بزرگ عیلامیان یعنی «اینشوشیناك» و «نپیریشا» اهدا شده. معبد چغازنبیل بزرگترین اثر معماری بر جای مانده از تمدن ایلامی است كه تا كنون شناخته شده است.

دورتا دور ذیگورات را دیواری احاطه می‌كرده كه در مجاورت آن در جبهه شمال غربی معابدی برای خدایان «كریریشا»، «ایشنی‌كرب» و «هومبان» بنا شده است. همچنین معابد دیگری در جبهه شمال شرقی قرار داشته‌اند. مجموعه این معابد توسط حصار دیگری احاطه می‌شده است. در خارج از این حصار بقایای اندکی از خانه‌های شهر در سطح زمین دیده می‌شوند.

دورتادور شهر سومین دیوار قرار داشته كه كل شهر را محصور می‌كرده. طول این حصار خارجی حدود چهار كیلومتر است. در زاویه شرقی شهر و در نزدیكی حصار خارجی، كاخ‌های شاهی قرار داشته‌اند. در زیر یكی از این كاخ‌ها پنج مقبره زیرزمینی كشف شده است كه احتمالا به خانواده شاهی تعلق داشته‌اند. در طرف مقابل شهر و بر روی ضلع شمال غربی حصار خارجی مخزنی برای آب موجود است.

«ذیقورات» با تشدید بر روی حروف «ق» و «ر» كلمه‌ای اكدی است. در ایران این كلمه عموماً «زیگورات» نوشته می‌شود. واژه زیگورات از فعل «زیگورو» به معنای «بلند و برافراشته ساختن» مشتق شده است. واژه چغازنبیل نیز متشکل از دو جز «چغا» به معنای تپه و زنبیل به معنای سبد است. گویا قبل از حفاری معبد، ویرانه‌های تپه مانند آن یک زنبیل واژگونه را تداعی می‌کرده است و به همین علت شهر كهن «دور اونتاش» را به این نام خوانده اند.ترجمه کتیبه معبد چغازنبیل در سرزمین گرمسیر بختیاری3300سال قبل

من گوتیر ناهونته هستم پسر سوتروک ناهونته محبوب با فدرت و عظیم انشوشیناک پادشاه با قدرت انزان شوشونکا معبده خدای میترا را از بن خراب کردم . من او را مجدد ایجاد و تعمیر کردم این عمارت به عنوان قدسیت بماند برای انشوشیناک ساخته شد این عمارت پنج مرطبه برای پنج نوع مردم الی الابد بماند.
منبع ..خلاسته الاعصار فی تاریخ البختیار...تالیف ملک المورخین...ترجمه علیقلی خان سردار اسد بختیاری
معبد چغازنبیل در قشلاق ایل بختیاری حدود 45 کیلومتری شوش قدیم میباشد بنای اولیه توسط پادشاه اول ایلامی که اجداد اقوام لر و کرد بودند در 2200 سال قبل از میلاد در پنج طبقه ساخته شد و توسط اخرین پادشاهان ایلامیها طبق سنگنگاره موجود بازسازی وتعمیر شد .
این معبد در سال 1933 توسط یک گروه فرانسوی بعد از یک جنگ خونین با بختیاریها با هماهنگی شاه و سران ایل کاوش شد و خیلی از آثار فرهنگی به موزه لوور و یک گاو سفالی حکاکی شده و تعداد زیادی ظروف سفالی منقش به موزه تهران انتقال داده شد.
با ارزشترین مجسمه سفالی منقش و نوشته های به خط ایلامی از تندیسی از پادشاه در موزه لوور میباشد.
با ارزشترین اثر مکتوب ایران همان گاو موجود در تهران هست که قدمت ان 1300 سال قبل از بنای تخت جمشید هست .

چغازنبیل 43 سال پیش در یونسکو ثبت شده و خیلی هم روش حساس هست تو جنگ هم چند بار به عراق هشدار داد که خسارت بهش وارد نکنه و چغازنبیل یکی از کاندیداهای رای گیری اجایب جهان بود .

شهری که این معبد در آن بوده اسمش دوراونتش بوده این نام خوب تفسیر نشده بخصوص در ویکی پدیا ...طبق کاوشهای اخیر در این شهر خندقی بوده که درونش نفت پیدا شده معنیش این هست که این خندق را در زمان حمله دشمنان اتش میزدند و به این طریق از شهر دفاع میکردند به همین دلیل اسم شهر دورانتش بوده لرها به اتش میگویند تش ..دور اون اتش ...یا ویکیپدیا تفسیر نام چغازنبیل را خیلی تمسخر امیز تفسیر کرده که کاملا اشتباه هست .
نکته دیگر که یونسکو روی ان حساس هست علامتهایی در این معبد هست که در معابد دیگر تمام نقاط دنیا مثل هم هستند ونیز معماری این معبد که با معماری معابد دیگر نقاط جهان مشابه میباشد.
مورد دیگر لوازم مخابراتی با سرعت نور و تاسیسات اب و فاضلاب و ماهنامه روی لوح گلی و بیمه و بازنشستگی و خدمات درمانی رایگان برای مردم وارایشگاه زنانه با لوازم ارایش ومدرسه و دانشگاه در 4000 سال پیش داشتند ووو... .زیگورات چغازنبیل فقط معبد شهر دوراونتش بوده و مابقی ان هنوز کاوش نشده است .خیلی از شرکتهای کاوشگرجهانی متقاضی کاوش هستند و امادگی دارند که حتی مبالغ زیادی هم پرداخت کنند و کاوش کنند .
نامهای دیگر این معبد .نکورشیا و نپیرشیا نام برده شده .
این معبد اوور تقریبا شکل چغازنبیل هست

کتیبه‌های چُغازَنبیل: مجموعه‌ای از هزاران کتیبه که بخشی از آنها زیگورات چغازنبیل را همچون کمربندی در میان گرفته‌اند و بجز این بر روی بسیاری از آثار و اشیای دیگر نوشته شده‌اند. این کتیبه‌ها به خط و زبان عیلامی هستند و عمدتاً به فرمان اونتاش‌گال/ اونتاش‌ناپیریشا شاه عیلامی و سازنده زیگورات چغازنبیل نوشته شده‌اند. در نمونه‌ای از این کتیبه‌ها آمده است: «من اونتاش‌گال، در اینجا یک سیان‌کوک (احتمالاً زمان‌سنج خورشیدی) ساختم… باشد که خدایان این مکان مقدس را بپایند، برای همیشه». همچنین ← زیگورات چغازنبیل و آب‌انبار چغازنبیل.

چغازنبیل» که نام باستانی این بنا است، واژه‌ای محلی و مرکب از دو واژه «چُغا» (در زبان لری به معنی «تپه») و زنبیل (به معنی «سبد») است که اشاره‌ای است به مکان معبد که تپه بوده و آن را به زنبیل واژگون تشبیه می‌کردند. این مکان نزد باستان‌شناسان به «دور-اونتش» معروف است که به معنای «دژِ اونتش»» است.

اونتاش گال پادشاه ایلام باستان است که دستور ساخت این شهر مذهبی را داده‌است. بنای چغازنبیل در میانه این شهر واقع شده‌است و مرتفع‌ترین بخش آن است.

سده‌های متمادی این بنا در زیر خاک به شکل زنبیلی واژگون مدفون بود تا اینکه به دست رومن گیرشمن فرانسوی در زمان پهلوی دوم از آن خاکبرداری گردید. گرچه خاکبرداری از این بنای محدب متقارن واقع شده در دل دشت صاف موجب تکمیل دانش دنیا نسبت به پیشینه باستانی ایرانیان گردید اما پس از گذشت حدود ۵۰ سال از این کشف، دست عوامل فرساینده طبیعی و بی دفاع گذاشتن این بنا در برابر آنها آسیبهای فراوانی را به این بنای خشتی - گلی وارد کرده و خصوصا باقیمانده طبقات بالایی را نیز دچار فرسایش شدید کرده‌است.