جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

کاشت حلزون گوش - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاشت حلزون گوش

Loading the player...

کاشت حلزون در گوش چیست؟در دنیا کاشت حلزون گوش 50سال است که انجام می شود ودر ایران 20 سال است که صورت می گیرد ودر شهر های اصفهان شیراز تبریز ،تهران انجام می شود . درمانهای جراحی گوش برای گذاشتن سمعک را می گویند که به کمک کاشت پروتز های مختلف شنوایی هست  و بر حسب میزان ونوع کم شنوایی که چه نوعی ودر چه قسمتی از گوش باشد واین درمانهای جراحی مرحله بندی ودر طول ماه ،سال تجدید خواهد شد .عمده در مانهای جراحی  برای کم شنوایی به کمک پروتز های کر ،تر ،تفلون پیستون انجام می شود در مورد کم شنوایی های شدید روشهای کاشت حلزون وکاشت سمعک ،سمعکهای کاشتنی هست اصولا کاشت حلزون را در اطفالی انجام می دهند که دچار نا شنوایی کامل دو گوش باشند  و معمولا در طی یک یا دو سال اول تولد باید انجام شود . کاشت حلزون در یک گوش صورت می پذیرد وبرای هر دوگوش کافی است وجراحی از پشت گوش انجام می شود
کاشت حلزون چند کاناله یک وسیله الکترونیکی پیشرفته است که حس شنوایی را از طریق تحریک عصب شنوایی به افراد مبتلا به نقص شنوایی حسی – عصبی شدید تا عمیق ؛ با حداقل سن ۱۲ ماه ؛ باز میگرداند.

شرایط کاندید شدن برای عمل کاشت حلزون چیست؟
۱- سن ۱۸ ماه یا بیشتر
۲- افت شنوایی عمیق دو طرفه
۳- عدم استفاده مطلوب از سمعک و یا دیگر وسایل کمک شنوایی
۴ – عدم هرگونه ممنوعیت پزشکی
۵- انگیزش بالا و داشتن انتظارات معقول
۶- شرکت در برنامه های آموزشی تربیت شنوایی با تکیه برمهارتهای شنیداری و گفتاری
چه عواملی در تعیین کاندیداتوری فرد مورد نیاز است ؟
ارزیابی های پیش از کاندیداتوری عبارتند از :
۱- ارزیابی های شنوایی شناسی
۲- استفاده آزمایشی از سمعک
۳- معاینات پزشکی
۴- مشاوره روانشناسی
میزان سودمندی عمل کاشت حلزون چه اندازه است ؟
۱- افزایش آگاهی از اصوات محیطی
۲- بهبود شناسایی اصوات گفتاری
۳- تولید و افزایش مهارتهای لبخوانی
اگرچه سطح موفقیت یک فرد نمی تواند قابل پیش بینی باشد ؛ اما استفاده دراز مدت از توانبخشی شنوایی میتواند سبب بالا بردن موفقیت گردد. ضمنا باید یاد آور شد که سودمندی کاشت حلزون در میان دریافت کنندگان متفاوت است.
عمل کاشت حلزون چگونه عملی است و عوامل خطر کدامند؟
عمل جراحی برای کاشت اجزای داخلی دستگاه در حدود سه ساعت طول میکشد و معمولا طی یک مرحله انجام میشود . برای هر عمل جراحی ؛ خطرات بالقوه ای وجود دارد که آگاهی از آنها مهم می باشد. در این میان عوارض جانبی مختصری برای دریافت کنندگان کاشت حلزون گزارش شده است .
بعد از عمل چه مراحلی لازم است؟
قسمتهای خارجی کاشت شده ؛ ۴-۶ هفته بعداز عمل متصل میگردند و سیستم کاشت شده بر اساس نیازهای هر فرد برنامه ریزی میشود. آموزشهای تربیت شنوایی تا زمان حصول نتیجه از وسیله کاشت باید ادامه یابد.
دستگاه کاشت حلزون از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟
۱-صدا از طریق میکروفون در یافت میشود ۲-صدا از طریق میکروفون وارد آنالیز کننده گفتار می شود .۳-آنالیز کننده صداها را آنالیز و دیجیتالی کرده و به کدهای مشخصی تبدیل میکند. ۴- سیگنالهای کدبندی شده از طریق سیم مربوطه به انتقال دهنده خارجی منتقل میگردد.
۵-انتقال دهنده اصوات دیجیتالی را از طزیق پوست به انتقال دهنده داخلی ارسال میکند.
۶- قسمتهای داخلی دستگاه ؛ اصوات دیجیتالی رابه اصوات الکتریکی تبدیل میکند
۷- سیگنالهای الکتریکی از طریق الکترودهای دستگاه به فیبرهای عصبی منتقل میشود.

پروتز کاشت حلزونی، ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی قرار گرفته و احساس شنیدن صدا در افراد ناشنوا یا کم شنوای عمیق را فراهم می‌کند.
کاشت حلزونیی تنها شکل از مداخلات پزشکی است که می‌تواند به واسطه تحریک الکتریکی عصب شنوایی مقداری از شنوایی را به فرد ناشنوای مطلق بازگرداند.
در حدود سه دهه قبل، کاشت حلزونی برای اولین بار به شکل ابزاری تک الکترودی که عمدتاً برای افزایش توانایی لب خوانی و کمک به فرد در آگاهی از صداها استفاده می‌شد، معرفی گردید. اما امروزه ابزارهای چند الکتروده پیشرفته‌ای موجود هستند که امکان مکالمات تلفنی را نیز به کاربران کاشت شده می‌دهند.
معیارهای کاندیداتوری کاشت نیز تغییرات زیادی کرده‌است و گستره افراد کاندید، به کودکان ۳ ماهه و بزرگ‌سالانی که دارای باق مانده شنوایی قابل توجهی به‌ویژه در بسامدهای پایین هستند افزایش یافته‌است.
موسسات تجاری و تحقیقاتی رشد قابل توجهی داشته‌اند و سالانه میلیون‌ها دلار درآمد مالی از این طریق کسب کرده و بخش گسترده‌ای از آن را صرف مطالعات فنی، پزشکی و نوروساینس کاشت حلزونی می‌کنند. امروزه بیش از ۱۸۸۰۰۰ نفر در سراسر دنیا از کاشت حلزونی به عنوان ابزاری مفید برای بازگردانی عملکرد شنوایی استفاده می‌کنند. با وجود آن که در عملکرد شنوایی کاربران این پروتز اختلافاتی دیده می‌شود اما به جرات می‌توان گفت که یک کاربر معمولی می‌تواند در محیط ساکت با تلفن صحبت کند. بررسی‌ها در حوزه کاشت حلزونی نیز افزایش چشمگیری داشته‌است و شواهد نشان از رشد مقالات علمی و جمعیت بیماران دارد ۸- سینگلهای منتقل شده از طریق عصب شنوایی به مغز انتقال می یابد.
دکتر سعید سهیلی پور فوق تخصص گوش در بیمارستان الزهرا اصفهان کاشت حلزون گوش را انجام می دهد.