جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

کاخ هخامنشی تموکن - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاخ هخامنشی تموکن

Loading the player...

بردک سياه؛ شهر هخامنشي «تموکن»+فيلم و عکس هخامنشيان بخش مهمي از تاريخ ايران را تشکيل مي‌دهند. بر همين اساس محوطه‌هاي باستاني اين دوره از اهميت ويژه‌اي برخوردارند؛ با اين حال هنوز بردک سياه که به آن شهر هخامنشي تموکن گفته مي‌شود، هنوز چندان مورد توجه قرار نگرفته و بخش‌هاي زيادي از آن تخريب شده‌است. اين محوطه باستاني کاخي متعلق به داريوش اول است که در دشستان واقع شده و حدود 70 کيلومتر با خليج فارس فاصله دارد.
بردک سياه نام کاخي از دوره هخامنشيان است که در استان بوشهر، 12 کيلومتري برازجان و حدود 60 کيلومتري خليج فارس واقع شده‌است. کاخي متعلق به داريوش اول که در شهر باستان «تموکن» و محدوده‌اي که امروز دشستان نام دارد قرار دارد.
از کاخ بردک سياه به عنوان عمارت زمستاني هخامنشيان ياد مي‌شود؛ اما قرار گرفتن اين کاخ که احتمالا وسعتي برابر با تخت‌جمشيد داشته (و شايد بزرگتر) در نزديکي خليج فارس، مي‌تواند بيانگر موقعت استراتژيک آن باشد.
از بزرگي و وسعت بردک سياه چيزي باقي نمانده‌است. اين کاخ هخامنشي اکنون به زير نخل‌ها رفته و بخش زيادي از آن تخريب شده‌است. به گفته "احسان يغمايي"، باستان‌شناس و سرپرست هيات کاوش‌هاي بردک سياه، از 5 تپه باستاني بردک سياه تنها بخش کوچکي از يک تپه باقي‌مانده است. اين درحالي‌است که کاوش‌ها در بخش باقي‌مانده هم ناديده گرفته شده و متوقف است.
يغمايي اما معتقد است که هنوز اهميت اين اثر منحصر به فرد هخامنشي براي سازمان ميراث فرهنگي بوشهر، مشخص نشده و هرچند که بودجه لازم براي کاوش در محوطه وجود دارد، اما کاوش‌ها متوقف مانده‌است.

دشستان از جمله مناطقي است که هخامنشيان حضور گسترده‌اي در آن‌جا داشته‌اند. يغمايي با کشف بيش از 28 محوطه باستاني در سراسر دشستان بر اين باور است که اين منطقه به احتمال زياد خواستگاه هخامنشيان بوده‌است. مهمترين اين محوطه‌ها کاخ سنگ سياه، بردک سياه و چرخاب است.

کشف نقش برجسته‌اي، احتمالا متعلق به داريوش، درست مشابه نقش داريوش در کاخ تخت‌جمشيد يکي از مهمترين دستاوردهاي کاوش‌هاي باستان‌شناسي در بردک سياه بوده‌است.
اما نتايح کاوش‌ها به اينجا ختم نمي‌شود؛ پيدا شدن 4 تکه ورقه طلا که در مجموع 3 کيلو و 200 گرم وزن دارد و روي هم "تا" خورده‌است، يکي از مهمترين يافته‌هاي باستان‌شناسي محسوب مي‌شود. به نظر مي‌رسد که اين 4 تکه طلا به عمد زير يکي از پايه ستون‌ها مدفون شده بود که باستان‌شناسان پس از 2500 سال آن را يافتند.
تاي اين 4 تکه طلا هرگز باز نشد و هنوز به صورت اماني در بانک تجارت بوشهر نگهداري مي‌شوند. اين درحالي است که اين طلاها اهميتي جهاني دارند و امکان دارد پس از بازگشايي حاوي نوشته‌اي باشند.

کشف تالار ستون‌دار با 24 پايه ستون‌ه و شالي‌ ستون‌ها يکي ديگر از دستاوردهاي کاوش‌هاي باستان‌شناسي است. در حال حاضر سازمان ميراث فرهنگي بوشهر با ايجاد پوشش حفاظتي سعي در نگهداري اين پايه‌ ستون‌ها دارد.
هرچند نگهداري و حفاظت از باقي‌مانده کاخ بردک سياه و بخش‌هاي کاوش‌ شده انجام مي‌شود، اما بخش زيادي از اين محوطه در زير نخلستان‌ها واقع شده و هرچند ميراث بوشهر نخل‌ها را خريد تا کاوش‌ها ادامه داشته باشد، اما اين اتفاق تا کنون براي نجات اين محوطه هخامنشي رخ نداده است.