جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

چهارباغ عباسی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

چهارباغ عباسی

Loading the player...

چهار باغ عباسي پس از تعيين اصفهان به عنوان پايتخت صفوي و در زمان شاه عباس اول بنا شد. ابتداي خيابان چهارباغ عمارتي بود که آن را کاخ "جهان نما" مي گفتند. در زمان صفويه سر تا سر اين خيابان بسيار زيبا تا کنار رودخانه که در حدود 1 مايل طول آن است پوشيده از باغ هاي باشکوه و زيبا بود. در طرف شرق باغ بلبل، باغ توت و باغ درويشان قرار داشت. در طرف غرب هم باغ تخت و باغ هشت گوشه و تاکستان واقع شده بود. اينک خيابان چهارباغ يکي از عمده مراکز گردشگري و تجاري شهر اصفهان است .
امکانات و تسهيلات تفريحي، گردشگري، حمل و نقل، اسکان و ... : خيابان چهارباغ عباسي يک مرکز تجاري و تاريخي در قلب شهر اصفهان است که داراي همه ي امکانات شهري است.
در گذشته يک جوي آب از ميان اين خيابان تا زاينده رود جاري بوده که درمحل تقاطع‌ها به حوض‌هايي مي‌ريخته‌است  در خيابان مسيري خاص براي افراد سواره تعيين شده بوده و در اطراف آن باغ‌هايي بوده که ميان امرا براي ساخت عمارت تقسيم شده بوده اما عموم مردم نيز مي‌توانستند از آنها استفاده کنند. پل الله وردي خان يا سي و سه پل، خيابان چهارباغ را به دو قسمت (خيابان چهارباغ بالا و پايين) تقسيم مي‌کرده و راه ارتباط چهار باغ بالا و پايين بوده‌است.

در اطراف اين خيابان چهار باغ سلطنتي بزرگ قرار داشته‌است. اين چهار باغ بزرگ به جز باغ هشت بهشت امروزه از بين رفته‌اند. يکي از آثار تاريخي که ظل السلطان حاکم قجري اصفهان قصد تخريب آن را داشت درختان چهارباغ بوده است. روزي به حاج آقا نورالله نجفي اصفهاني خبر مي رسد که عده اي به دستور ظل السلطان مشغول کندن درختان چهارباغ هستند حاج آقا نورالله به طلاب مدارس ديني دستور مي دهد که جلوي اين کار را بگيرند آنها هنگامي به چهارباغ مي رسند که تعدادي از درختان قطعه قطعه شده بود.طلبه ها جلوي آنها را مي گيرند و کتک مفصلي به عمال ظل السلطان مي زنند و از قطع ساير درختان جلوگيري مي کنند