جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

پیر غلام قمر بنی هاشم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پیر غلام قمر بنی هاشم

Loading the player...


عباس بن علی
عباس بن علی(به عربی: العباس بن علی بن ابی طالب) پدرش علی بن ابی‌طالب و مادرش ام‌البنین است. او در چهارم شعبان سال ۲۶ ه.ق متولد شد او را به سبب زیبایی چهره‌اش، قمر بنی هاشم لقب داده بودند. وی در ۱۰ محرم در کربلا کشته شد.
زندگی
کنیه‏ اش ابوالفضل است و در میان شیعیان ملقب به قمر بنی هاشم و سقای کربلا علمدار حسین و غیره‌است. طبق روایات شیعه او جوانی دلاور، زیبا و بلند قد بود. او همچنین در مورد ادب ،شجاعت ،وفاداری ،بصیرت ایمان راسخ ،جوانمردی ،رشادت و صبر و استقامت نزد شیعه مقام بالایی دارد. او در جنگ‌های صفین و نهروان در کنار پدرش علی جنگیده‌است . او یکی از چند نفری است که در بین شیعیان به باب‌الحوایج معروف می‌باشند.
برادران ،همسر و فرزندان
او سه برادر به نام‌های جعفر، عبدالله و عثمان دارد که تمامی آنان در روز عاشورا سال ۶۱ ه.ق در کربلا کشته شدند . او با لبابه دختر عبیداللّه‏ بن عباس ازدواج کرد و دارای دو فرزند به نام‌های عبیداللّه‏ و محمد شد. محمد در سن پانزده سالگی در روز عاشورا در کربلا کشته شد و عبیداللّه‏ قاضی مکه و مدینه بود.
شهادت
در روز عاشورا او سی چهار سال سن داشت .چون تشنگی بر حسین بن علی و یارانِ او سخت گشت، کودکان به حسین بن علی شِکوِه آوردند و از فَرط عطش می‌نالیدند. حسین بن علی ، عباس را صدا کرد و فرمود تا با چندنفر به فرات برود و برای تشنگان آب بیاورد. عباس با ده سوار همراه شد و مشک‏‌ها را برداشت و چون به مدخل آبِفرات رسید، یارانِ ابن ‏زیاد بر کنار فرات نشسته بودند و شریعه را بسته بودند. چون عباس را دیدند، بر او حمله کردند. عباس پس از آن رجزی خواند و بر آنها حمله کرد و به آب رسید و مشک را پر از اب کرد ولی خود ننوشید آنگاه که از شریعه فرات بیرون آمد و مشک بر دوش داشت و سپاهیان عمر سعد از هر طرف او را تیرباران کردند و در همین حال کسی بر او حمله کرد و دست راست او را برید و او مشک را با دست چپ گرفتند در این حال شخص دیگری حمله کرد و دست چپ او را برید و او بر زمین افتاد و مشک را بر دهان گرفت. در این حال عمر سعد ندا داد که مشک را تیرباران کنند در این زمان بود که عمودی آهنین بر فرق سر او فرود آوردند. وقتی که حسین بن علی بر بالین خون آلود عباس حاضر شد گفت
تدفین و آرامگاه
علی بن حسین هنگامی که برای تدفین کشته‌های عاشورا به کربلا آمده بود، با این که به بنی ‏اسد اجازه داد در دفن کشته شده‌ها او را یاری کنند، ولی برای دفن حسین بن علی و عباس بن علی به آنها اجازه مشارکت نداد و در جواب تو تنها چگونه می‏توانی؟ گفت: با من کسی هست که کمکم کند
آرامگاه او در نزدیکی آرامگاه حسین بن علی در کربلا قرار دارد شیعیان ما بین آرامگاه او و حسین بن علی را بین الحرمین می‌نامند.