جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

ونوس حشره خوار - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ونوس حشره خوار

Loading the player...

دانلود

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند.

این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.

ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند.

پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید.

حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند. این گیاه اولین بار توسط A . Dalilis فرماندار كارولینای شمالی كشف شد و در نامه ای كه در 24 ژانویه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که این نام تا سال 1843 منتشر نشد .

مقداری از این گیاه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گردید . ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند برگهای این گیاه بدون ساقه بوده و مستقیمأ از روی زمین خارج میشود و شامل یك پهنك كشیده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكیل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتیمتر می دهد. این پهنك های كوچك می توانند در طول رگبرگ اصلی تا شوند. سطح فوقانی آنها دارای غده های كوچك قرمز رنگی می باشد كه باعث هضم حشرات می شود .مابین غده های قرمز و كناره های برگ قسمت كوچكی وجود دارد كه محل نكتار ( شیره ـ نوش )گل می باشد .

پیرامون هریك از این پهنك ها پُرزهای( خارهای نازك و ظریف ) سختی وجود دارد و در قسمت مركزی دارای سه عدد و گاهی چهار عدد پُرزهای حسی برآمده میباشد . در حالی كه تماس قسمتی از یك موی سر كه فقط چند هزارم میلی گرم وزن دارد ، برگها را به حركت می آورد ولی ریزش قطرات درشت باران بر روی آنها بی اثر است .