جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

هنر شیشه و بلور - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

هنر شیشه و بلور

Loading the player...

تولید شیشه و بلور
شيشه محصولى طبيعى است، مهمترين مواد تشكيل دهنده شيشه عبارتند از سيليس،‌ آهك و كربنات‌سديم. البته جهت توليد شيشه بسته به رنگ مورد نظر تا 55% از شيشه‌خرده بازيافت شده استفاده می شود.
اولین مرحله فرایند ذوب است که  خرده شيشه بازيافت شده به همراه مواد اوليه تازه در دماى 1580 درجه سانتيگراد ذوب مى‌گردند،  گاز طبيعى مهمترين منبع تأمين انرژى مورد نياز در اين مرحله است.
مرحله بعد قالب‌گيرى ظروف شيشه‌اى است.
مقدار معينى از شيشه ذوب شده كه اصطلاحاً به آن لقمه گفته مىشود از مذاب جارى درون كوره اصلى بريده شده و اين لقمه‌هاى گداخته از طريق ناودانى‌ها (مجراهاى مخصوص)   به سمت  قالبهاى اوليه تفكيك و هدايت مى‌شوند. پس از انتقال به قالب نهايى با عمل دميدن هوا شكل نهايى خود را پيدا مى‌كنند.
در ادامه  شيشه‌هاى قالب‌گيرى شده پس از خروج از قالب در حالى ‌كه هنوز داغ و گداخته هستند در شرايط كاملاً كنترل شده به آرامى در داخل گرمخانه بازپخت شده و دماى آنها بصورت كاملاً يكنواخت و به‌تدريج كاهش داده مى‌شود. در اين مرحله با پردازش سطوح شيشه ظروف از محافظت و مقاومت مضاعفى در برابر خراشيدگيها و شكستگى برخوردار مى‌گردند.
پس از عبور از گرمخانه تمامى بطريها بصورت چشمى، مكانيكى و الكترونيكى كنترل مى‌گردند تا از عدم وجود هرگونه عيب و اشكالى در آنها اطمينان حاصل گردد.
چنانچه كيفيت توليدات مطابق با معيارهاى معين و  استانداردهاى مربوطه نباشد بطور قطع به كوره بازگردانده شده و ذوب مى‌گردند.
بعد از اتمام عمليات كنترل كيفيت ظروف شيشه‌اى طى فرآيندى كاملاً اتوماتيك با رعايت كامل اصول بهداشتى لفاف‌بندى شده و سپس اين بسته‌هاى به دقت شرينك شده پالت بندى شده و به انبار محصول و يا مستقيماً جهت تحويل به پايانه‌هاى حمل منتقل مى‌شوند.