جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

هنرشمع سازی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

هنرشمع سازی

Loading the player...

دانلود

آینه و شمع هر دو با هم دلپذیر و زیبا می‌باشند، آئینه نور را منعکس می‌کند و فضائی رویائی به‌وجود می‌آورد. برای این نمودار از آئینه‌های حلقه‌ای هم می‌‌توانید استفاده نمائید و آنها را با انواع شمع‌های رنگی و طلائی تزئین کنید و فضای اتاق خود را زیباتر جلوه دهید... بیشتر لوازم و موادی را که برای ساخت شمع نیاز است لازم نیست که بخرید، زیرا که بیشتر آنها را می‌توانید در خانه پیدا کنید.
- ظروف
وقتی از قالب‌های فلزی استفاده می‌کنید برای سرد کردن شمع از هر ظرفی که به اندازهٔ تقریبی قالب شما باشد برای حمام آب (وان) می‌توانید استفاده نمائید.
- ظروف برای جوش آوردن آب
برای ذوب کردن موم از ظرفی که باید در آن آب را به جوش آورید استفاده نمائید و این ظرف باید به اندازه‌ای باشد که ظرف محتوی موم داخل آن قرار بگیرد و جنس ظرف باید استیل یا آلومینیوم باشد. سپس ظرف را به اندازه‌ای که لازم است پر از آب کنید. سپس یک بار که موم ذوب شده را در قالب ریختید اطراف ظرف آب را با یک حوله خشک آشپزخانه تمیز کنید.
نکته: از یک ماهی‌تابه هم برای جوش آوردن آب و قرار دادن ظرف محتوی موم داخل آن مانند شکل زیر می‌توانید استفاده نمائید. در این گونه مواقع از یک توری یا سه پایه بین ظرف محتوی موم و ماهی‌تابه استفاده کنید. از یک تکه زنجیر فلزی هم برای قرار دادن زیر ظرف داخل ماهی‌تابه همان‌طور که در تصویر نشان داده شده می‌توانید استفاده نمائید.

 

- قیف
از یک قیف برای دوباره پر کردن قالب می‌توانید استفاده نمائید.
- چکش
از چکش برای شکستن موم به تکه‌های کوچک‌تر و مکعبی استفاده کنید.
- گرم‌کننده مانند بخاری و غیره
از یک بخاری یا بشقاب داغ استفاده نمائید.
- لوازم اندازه‌گیری
از یک ترازوی آشپزخانه برای وزن کردن موم مورد نیاز استفاده کنید.
- قاشق‌های اندازه‌گیری
از قاشق‌های اندازه‌گیری برای اندازه گرفتن مواد از قبیل روغن و رنگ استفاده نمائید.
- ظرف برای ذوب کردن موم
از هر نوع قوطی فلزی مانند قوطی خالی قهوه یا قوطی رب گوجه‌فرنگی می‌توانید برای ذوب کردن موم استفاده نمائید.
- قالب‌ها
از انواع شیشه‌ها، پلاستیک‌ها، لاستیکیها، یا قالب‌های فلزی در شکل و اندازه‌های مورد نیاز از شکل‌های ساده هندسی گرفته تا میوه‌ها و گل‌ها را می‌توانید برای قالب استفاده نمائید.
- روزنامه
سطح کار خود را برای این‌که در خاتمه کار راحت‌تر تمیز کنید روزنامه پهن کنید.
- ماهی‌تابه
ماهی‌تابه را به اندازه‌ای بزرگ بگیرید که ظرفی را که می‌‌خواهید موم را در آن ذوب کنید داخل آن قرار بگیرد.
- حوله کاغذی
از حوله کاغذی برای پاک کردن موم از روی لوازم تا زمانی‌که هنوز گرم است استفاده کنید.
- چاقو
از چاقو برای مرتب و منظم کردن خطوط دراز شمع و تکه کردن فیتیله و حکاکی کردن شمع استفاده می‌شود.
- انبردست
از انبردست برای برداشتن ظرفی که در آن موم را ذوب کرده‌‌ایم و همچنین برای این‌که بخواهیم موم ذوب شده را در قالب بریزیم استفاده می‌شود.
- دستگیره
از دستگیره برای گرفتن دسته وسائل داغ که با آنها کار می‌کنید استفاده می‌شود.
- میله نوک تیز
از یک میل بافتنی بلند، میخ نوک تیز، یا پیچ گوشتی فلزی برای هم زدن عطر یا رنگ استفاده کنید. از نوک تیز میله اغلب برای فرو کردن در وسط شمع و باز کردن اطراف فیتیله می‌توانید استفاده کنید.
- توری فر یا سه پایه
باری قرار دادن داخل ماهی تابه استفاده می‌شود تا ظرف محتوی موم را که می‌خواهیم ذوب کنیم روی آن قرار دهیم و در این گونه موارد آب باید تا نیمه ظرف محتوی موم قرار بگیرد.
- چسب موم
برای چسباندن تکه‌های موم به یکدیگر، یا برای چسباندن تزئینات به شمع استفاده می‌شود. این مایع نرم، و موم چسبنده‌ای است و در شکل جامد در دسترس می‌باشد و مقدار خیلی کمی از آن را می‌توانید روی بخار آب ذوب کنید.
- دماسنج
موم را باید تا درجه حرارت واقعی برای ساختن شمع حرارت دهید. از دماسنج شیرینی‌پزی یا آشپزی به شرطی که مقیاس درجه‌بندی آن مانند دماسنج موم باشد می‌‌توانید استفاده نمائید. (۳۸-۱۰۸ درجه سانتی‌گراد) (۱۰۰-۲۲۵ درجه فارنهایت) و زمانی‌که موم را ذوب می‌کنید به درجه دماسنج توجه داشته باشید و هرگز نگذارید و دنبال کارهای دیگر بروید چون مانند روغن آشپزی فرار می‌باشد.
- کاغذ مومی یا آلومینیوم فویل
روی روزنامه‌ای را که زیر دست برای کار انداخته‌اید کاغذ مومی یا آلومینیوم فویل پهن کنید تا اگر موم ریخته شد به‌راحتی آن را پاک کنید. و این موم را که روی کاغذ مومی و آلومینیوم فویل بر می‌دارید می‌توانید دوباره ذوب نمائید.
- وزنه‌ها
موم از آب سبک‌تر می‌باشد. بنابراین از برگشتن قالب در ظرف آب به‌ وسیله قرار دادن وزنه‌ای سربی یا تکه‌ای زنجیر بلند روی قالب جلوگیری کنید.
- سوزن فتیله
از سوزن‌هائی به طول (۱۰ تا ۲۵ سانتی‌متر) استفاده کنید و در فتیله فرو کنید و فیتله را در ته قالب محکم کنید.
- انواع فتیله
آنچه‌ که موم را به شکل شمع در می‌آورد یک فتیله می‌باشد. برای انتخاب فتیله باید دقت زیادی کنیم و از فتیله‌هائی استفاده کنیم که درست بسوزند. در این‌جا ۴ نوع فیتیله را به شما معرفی می‌کنیم: پهن، شناور، مربع و فتیله‌هائی که وسط آنها سیم وجود دارد. فتیله‌ها معمولاً از قیطان‌های کتانی و نخ‌های مخصوص که آهسته و میزان بسوزند انتخاب می‌شوند، و در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارد و شما باید آنها را مطابق با اندازه و نوع شمع خود انتخاب کنید.
فتیله‌های پهن و مسطح، معمولاً برای شمع‌های غوطه‌ور استفاده می‌شوند.
فتیله‌های مربع، برای شمع‌های پر شونده استفاده می‌شوند.
فتیله‌هائی که وسط آنها سیم قرار دارد، برای شمع‌‌هائی که در ظروف و شمع‌های نذری استفاده می‌شوند.
- روش استفاده از فتیله
اندازه فتیله بستگی به قطر شمعی دارد که می‌خواهید بسازید. هر سانتی‌متر فتیله برای هر سانتی‌متر قطر مورد نیاز است. فتیله‌های کلفت رابرای شمع‌های بزرگ استفاده نمائید. برای ظروف بلند فتیله آماده شده را به وسیله نگهدارنده در وسط ته ظرف قرار دهید.و در حالی‌که فتیله را نگه داشته‌اید موم ذوب شده را بریزید. برای ظروف کوتاه موم ذوب شده را داخل ظرف بریزید و بگذارید تا سفت شود. به وسیله سوزن بلند یک سوراخ در مرکز آن ایجاد کنید و فتیله را قرار دهید برای ظرف متوسط، موم ذوب شده را در ظرف بریزید و بگذارید تا سرد شود و روی سطح یک پرده صخیم فرم بگیرد. سپس فتیله آماده شده را در نگهدارنده داخل شمع قرار دهید.
فتیله‌‌ها را تا حدود ۳/۱ الی ۵/۲ سانتی‌متر قیچی کنید و قبل از قیچی کردن و دوباره روشن کردن اجازه دهید تا خنک شود. وقتی که شعله شمع را خاموش کردید، فتیله را در موم ذوب شده فرو کنید و فوراً آن را راست نگه دارید. این کار باعث می‌شود که فتیله دوده نزند و از دود کردن فتیله هم جلوگیری می‌کند.
- فتیله‌های آماده شده
فتیله‌هائی هستند که برای شمع استفاده می‌کنیم. فتیله آماده شده یا نشده را در موم ذوب شده حدود ۵ دقیقه بخوابانید. سپس فتیله پوشیده شده از موم را بردارید و آن را به‌طور راست روی کاغذ مومی قرار دهید تا خشک شود.
- نگهدارنده فتیله
نگهدارنده‌ها صفحاتی فلزی کوچک، صاف می‌باشند که فتیله را مانند لنگر در ظرف شمع نگه می‌دارد. فتیله را در سوراخ صفحه فلزی فشار دهید و شاخک‌های آن را به‌هم فشار داده تا فتیله را محکم نگه دارد.
نکاتی مهم برای فتیله‌ها
۱. همیشه قبل از استفاده از فتیله‌ها آنها را در موم داغ بخوابانید. فتیله را در موم داغ فرو کنید و سپس آن را راست نگه دارید تا سرد شود.
۲. هرگز اجازه ندهید که آب به فتیله سرایت کند مگر این‌که قبلاً با موم ضخیم شده باشد. آب باعث می‌شود که موم در نخ فتیله نفوذ نکند، و این امر می‌تواند باعث غیر عادی سوختن یا جرقه زدن شعله شود.
۳. همیشه توجه داشته باشید که فتیله درست در مرکز شمع قرار بگیرد، و گرنه شمع از یک طرف به‌صورت کج می‌سوزد و خیلی زود شکل خود را از دست می‌ده

 

یادگیری این آموزش‌ها که همگی از سطح مبتدی و پایه آغاز می‌شوند، کمک می‌کند تا عزیزان بتوانند کاری هرچند کوچک ولی پرارزش را در منزل انجام دهند و از این طریق بتوانند به اقتصاد خانواده نیز کمک کند و باری را از دوش مرد خانواده بردارند...

 

در ضمن چون انجام این کارهای دستی به‌راحتی با ارزان‌ترین وسائل و در منزل قابل اجرا است، بنابراین مادران عزیز می‌توانند همزمان با کار، به آموزش و مراقبت از کودکان خویش بپردازند و مجبور نیستند برای کار کردن، منزل را ترک کنند و از خانه و خانواده دور بمانند.

 

 

- برای شروع کار رعایت مواد زیر لازم است :

 

۱. قبل از شروع به کار، لباس مخصوص کار به تن کنید و روی سطح کار را با روزنامه بپوشانید تا لباس و اطراف‌تان کثیف نشود.

 

۲. تمام وسائل لازم را در کنار دست خود قرار دهید.

 

۳. برای تمیزکردن ظرف پارافین، نیاز شستن آن ندارید، بلکه برای تمیز کردن آن می‌توانید بلافاصله بعد از استفاده و هنگامی که ظرف هنوز گرم است، آن را با یک دستمال غیر قابل استفاده و یا پنبه پاک کنید.

 

۴. قالبی که برای شمع‌سازی استفاده می‌کنید، باید صاف و صیقلی و بدون خراش باشد، در ضمن در قالب‌های یک تکه، سرقالب باید کوچک‌تر از ته آن باشد تا شمع پس از سرد شدن به‌راحتی از قالب جدا شود.

 

۵. برای سرد کردن پارافین، هیچ‌گاه آن را در فریزر قرار ندهید، چون شمع شما پس از سرد شدن ترک می‌خورد، ولی می‌توانید آن را در جای خنک و یا در طبقه‌ی پائین یخچال قرار دهید.

 

۶. برای تهیه‌ی شمع‌های شناور، باید به‌طور حتم از قالب‌هائی استفاده کنید که قسمت انتهای آن باریک‌تر از سرقالب باشد، در غیر این‌‌صورت شمع روی آب شناور نمی‌ماند و در ته ظرف فرو می‌رود. (قالب‌های شیرینی برای تهیه‌ی این شمع‌ مناسب‌تر است)

 

۷. خرده‌ها و زایدهای پارافین را دور نریزید. آنها را در کیسه‌ای برای ساختن شمع‌های چهل تکه نگه‌داری کنید.

 

 

- طریقه‌ی آماده کردن فتیله:

 

طریقه‌ی آماده‌کردن فتیله به این ترتیب است که فتیله را ۵ دقیقه در پارافین ذوب شده قرار دهید. سپس آن‌را از ظرف خارج کرده و به‌صورت صاف روی یک کاغذ روزنامه یا یک ظرف مسطح بگذارید تا خشک شود.

 

- شمع شناور

 

مواد و وسائل لازم:

 

۱. پارافین قالبی

۲. فتیله

۳. رنگ مخصوص شمع

۴. قالب شیرینی

۵. اسید استارین

۶. ظرف مخصوص ذوب کردن پارافین

۷. قلاب یا میله‌ی فلزی

 

طرز تهیه:

 

ظرف مخصوص ذوب کردن:

 

- برای ذوب کردن پارافین می‌توانید از ۲ قابلمه که یکی کوچک‌تر از دیگری باشد، استفاده کنید. به این ترتیب که در قابلمه‌ی بزرگ‌تر مقداری آب بریزید، سپس ظرف کوچک‌تر را که بهتر است از نوع دسته‌دار باشد (ماند ظرف شیرجوش)، داخل آن بگذارید، تکه‌ای از پارافین را داخل آن بریزید و قابلمه‌ی بزرگ‌تر را روی حرارت قرار دهید، سپس صبر کنید تا پارافین ذوب شود.

در ضمن خوب دقت کنید که آب داخل ظرف پارافین نریزد.

 

- پس از ذوب شدن پارافین، مقداری رنگ مخصوص شمع به آن بیفزائید تا خوب در آن حل شود.

 

- اسید استارین را به آن بیفزائید. استفاده از اسید استارین باعث می‌شود که شمع، هنگام سوختن دیرتر آب شود و باعث استقامت شمع می‌شود. در ضمن باعث می‌شود که شمع پس از سرد شدن، کمی کوچک‌تر شده و به‌راحتی از قالب جدا شود. در ضمن حلال خوبی برای رنگ است و باعث شفاف شدن آن نیز می‌گردد.

برای هر یک کیلو پارافین، ۳۵۰ گرم استارین لازم است.

 

- تعداد ۳ یا ۴ عدد قالب را در ظرفی مانند بشقاب یا سینی بگذارید تا جابه‌جائی آن راحت‌تر انجام بگیرد.

 

- پارافین را به‌آرامی داخل قالب‌ها بریزید و آن را در یخچال قرار دهید. بگذارید تا سرد شود.

 

- قبل از این‌که پارافین داخل قالب به‌طور کامل سرد شود، یک گودی در مرکز شمع به‌وجود می‌آید، این گودی را دوباره با پارافین مذاب پر کنید و بگذارید تا سرد شود.

 

- چنان‌چه شمع پس از سرد شدن به‌راحتی از قالب جدا نشد، آن‌را به‌مدت بیشتری در یخچال بگذارید.

 

- شمع را از قالب جدا کنید و یک قلاب یا میله‌ی نازک را روی حرارت، داغ کرده و به‌آرامی در مرکز شمع فرو ببرید.

 

- فتیله را کمی بزرگ‌تر از قالب بریده و آن را در سوراخ ایجاد شده قرار دهید.

 

- در پایان ‌ظرف مورد نظر را پر از آب کرده و شمع را به‌آرامی روی آن بگذارید تا به‌حالت شناور روی آب قرار گیرد.

 

مراقب باشید که آب روی شمع را نگیرد.