جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

هارون ولایت - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

هارون ولایت

{rsmediagallery tags="haroon" limit="21" }
هارون ولايت يكي از قديمي‌ترين بناهاي مذهبي دوره صفوي است كه به موجب كتيبه سردر آن در سال 918 هجري قمري در زمان شاه اسماعيل اول صفوي ساخته شده و در دوران جانشينان وي توسعه يافته و تكميل شده است.
با توجه به مدارك تاريخي مقبره هارون ولايت متعلق به هارون بن علي يكي از اولاد و احفاد حضرت امام حسن (ع) است.
بناهاي هارون ولايت شامل سردر، دو صحن در شمال و مغرب و يك گنبد كاشيكاري است. سردر باشكوه مجلل اين بنا با تزئينات كاشيكاري و كتيبه اي به خط ثلث با كاشي سفيد معرق بر زمينه لاجوردي سال ساخت آن را كه 918 هجري است بيان مي‌دارد.
اين سردر به دو محوطه مربع شكل در وغرب و شمال سردر واقع شده اند باز مي‌شود و ساختماني كه در مغرب است شامل مدرسه كوچكي است كه در اطراف آن حجره هائي ساخته شده است. در ايوان جنوبي محراب زيبايي است كه با كاشي معرق تزئين شده است سردر شرقي هارون ولايت روبروي مسجد علي واقع شده كه تزئينات آن كاشي معرق است.
كتيبه هاي مختلفي كه در قسمت هاي بناي هارون ولايت وجود دارند بيانگر تعميرات و تغييراتي است كه در ادوار مختلف در هارون ولايت انجام شده است. از جمله كتيبه هائي به خط نستعليق برجسته به رنگ سفيد و بر زمينه آبي است و طي اشعاري به تعميرات سالهاي1066 و 1067 هجري قمري در زمان سلطنت شاه عباس دوم اشاره مي‌كند.
در محراب نيز سه لوح كوچك وجود دارد كه در آنها نوشته هايي با تاريخ 1298 هجري قمري و كتيبه ديگري به رنگ سفيد بر زمينه آبي حاشيه اي تاريخ 1329 هجري را بر خود دارد.
آنچه بناي هارون ولايت را جدا از جنبه مذهبي آن به شهرت رسانيده است كاشيهاي شفاف و زنده و سرشار از هيجان آن هستند كه از شاهكارهاي هنرمندان مسلمان اصفهاني است.

امامزاده هارون ولایت مربوط به سدهٔ ۱۰ ه. ق. است و در اصفهان، متری قیام (سبزه میدان)، خیابان هارونیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۱۳ با شمارهٔ ثبت ۲۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است