نوروفیدبک

Loading the player...

 نوروفيدبک نوعي بيوفيدبک است ، که بازخورد عصبي نيز به آن گفته مي شود.
اين وسيله جزو پيشرفته ترين وسائل پزشکي نوين است که بخش زيادي از اين تکنولوژي مديون تلاشهاي ناسا (سازمان فضايي آمريکا)در سالهاي اخير است.
در مغز تمام ما انسان ها، هزاران فرايند و فعاليت خودکار و غير ارادي در حال اتفاق افتادن است. فرايندهاي ناهشيار  بي شماري که  کاملا از حوزه ي آگاهي و اختيار ما به دورهستند.
هر لحظه در مغز هريک از ما، امواج مغزي خاص و فرايندهاي فيزيولوژيک بي شماري در جريان است بدون آنکه ما آگاهي وشناختي  نسبت به نحوه ي عملکرد آن ها داشته باشيم. فرايندهاي فيزيولوژيک نهفته در مغز ما و امواج مغزي موجود در آن دائما و بدون دخالت آگاهانه ي ما بر روي رفتار، افکار، عملکرد و وضعيت سلامت جسمي و رواني ما تاثير گذارند.
هيچ يک از ما انسان ها در شرايط طبيعي و نرمال نمي توانيم در مورد نحوه ي عملکرد هر يک از اين واکنش هاي فيزيولوژيک غيرارادي و امواج مغزي موجود در مغزمان اطلاعات دقيق و روشني داشته باشيم. به خودتان نگاه کنيد! آيا مي دانيد در حال حاضر امواج مغزي شما در چه وضعيتي قرار دارند؟
طبيعتا در شرايط طبيعي و بدون استفاده از ابزارهاي خاص نمي توانيد نسبت به هيچ کدام از واکنش هاي فيزيولوژيک بدن خود آگاهي دقيقي داشته باشيد.
علاوه براين وجود هرگونه ناهنجاري و اشکال در روند طبيعي عملکرد امواج مغزي و  فرايندهاي زيست شناختي در بدن انسان، مي تواند منجر به بروز علائم بيمارگونه شود. به عبارت ديگر به هم خوردن روند طبيعي عملکرد امواج مغزي و  واکنش هاي زيست شناختي مي تواند به عنوان علامت و نشانه اي از وجود يک وضعيت بيمارگونه ي جسماني يا رواني مورد توجه قرار بگيرد.
نوروفيدبک، براي مغز انسان مانند يک آينه عمل مي کند. ما هر روز با نگاه کردن به آينه متوجه نقائص و اشکالات موجود در ظاهر خودمان مي شويم.
در واقع آينه ما را نسبت به وضعيت ظاهري مان و عيب و نقص هاي احتمالي موجود در آن آگاه مي کند. اين آگاهي و شناخت به ما کمک مي کند تا در جهت رفع نقص هاي موجود در وضعيت ظاهري خود اقدام کنيم. نوروفيدبک دقيقا براي امواغ مغزي و عملکردهاي فيزيولوژيک مغز ما به عنوان يک آينه ي پيشرفته عمل مي کند. نوروفيدبک با استفاده از ابزارهاي الکترونيک پيشرفته و کامپيوتر به ما کمک مي کند تا از آن چه در مغز ما در حال رخ دادن است آگاه شويم.
نوروفيدبک، واکنش هاي فيزيولوژيک  نهفته درمغز انسان و امواج مغزي که هر لحظه بر وضعيت رفتاري و عملکردي ما اثر گذارند را ثبت مي کند و بعد آن چه که در همان لحظه در مغز انسان در حال اتفاق افتادن است را کاملا دقيق، روشن و واضح روي صفحه ي نمايشگر به تصوير مي کشد.
نوروفيدبک به انسان کم مي کند تا از وضعيت امواج مغزي خود، از نحوه ي عملکرد واکنش هاي زيست شناختي غيرارادي مغز خود در لحظه، آگاهي و شناخت دقيق و فوري کسب کند. اين افزايش آگاهي و شناخت به فرد کمک مي کند تا بتواند در جهت رفع اشکالات و ناهنجاري هاي موجود در امواج مغزي خود اقدام کند. افزايش آگاهي نسبت به وضعيت امواج مغزي با عث مي شود فرد بتواند کنترل بيشتري بر اين امواج  داشته باشد.
نورووفيدبک روشي است براي اينکه ياد بگيريم چگونه امواج مغزي و فعاليت هايي که در مغز ما به طور طبيعي و خودکار انجام مي شود را کنترل کنيم. در حقيقت با نوروفيدبک مي آموزيم به طور ارادي امواج مغزي خود را با استفاده از بازخوردي که از دستگاه  دريافت مي کنيم تغيير بدهيم. نوروفيدبک ابزاري است براي کنترل، تغيير و اصلاح امواج مغزي در جهت رسيدن به کاهش علائم بيماري و افزايش سطح سلامت جسماني و رواني.

نوروفيدبک چيست؟در اين روش شما در مقابل يک مانيتور مي نشينيد و الکترودي که روي سر شما قرار دارد امواج مغزي شما را دريافت و به کامپيوتر هدايت مي کند .حالا شما با ديدن امواج مغزي خود روي صفحه مانيتور مي توانيد به تنظيم و کنترل آنها بپردازيد و در تمام اين مراحل درمانگر در کنار شما نشسته و به شما ياد مي دهد که چگونه مي توانيد اين کار را انجام دهيد.
درواقع نوروفيدبک شما را قادر به ديدن دنياي درون مغزتان مي کند ، به عنوان مثال در صفحه مانيتور شما يک شکل شبيه سازي شده امواج مغزي را به شکل يک بازي مي بينيد و با نگاه کردن به صفحه مانيتور و بدون استفاده از دست شروع به بازي مي کنيد. دستگاه الگوهاي امواج مغزي شما را پردازش مي کند و در صورتيکه اين الگوها مناسب باشد شما در بازي به جلو خواهيد رفت و در غير اينصورت شکست مي خوريد ،به اين ترتيب شما يادميگيريد که مثلا در شرايط اضطراب چگونه مي توانيد مغز خود را طوري تنظيم کنيد که آرامش جايگزين اضطراب شود.
آيا اين روش علمي است؟ روش نوروفيدبک توسط اداره غذا و داروي آمريکا ( معتبرترين سازمان جهاني پزشکي) جهت درمان اضطراب ،استرس،افسردگي،بيش فعالي کم توجهي، سردرد (ميگرن)،دردهاي مزمن،اختلالات خواب،سوء مصرف مواد،وسواس،صرع(تشنج) و بازتواني سکته مغزي مورد تاييد قرار گرفته است.
عوارض جانبي اين روش چيست؟ نوروفيدبک عوارض جانبي دارو درماني را ندارد و اثرات درماني پايدارتري نيز دارد،فعاليت هاي کل مغز را کنترل مي کند وبهبودي پايدار بيماري را شامل مي شود.
چرا به نوروفيدبک دوپينگ اخلاقي مي گويند؟ دليلش اين است که در حال حاضر بسياري از ورزشکاران در کشورهاي پيشرفته و همچنين بسياري از سازمان هاي معتبر جهاني از جمله ناسا (سازمان علوم فضايي آمريکا) جهت ارتقا مهارت هاي ذهني و شناختي و بهينه سازي تصميم گيري ،افزايش خلاقيت،تقويت حافظه و افزايش هماهنگي جسم و ذهن از اين روش استفاده مي کنند.
به عنوان مثال تيم ملي ايتاليا ،تيم آث ميلان ،بسياري از برندگان طلاي المپيک مثل ماري پيرس و چاد کاروين رسما اعلام کردند که جهت بهبود کارکرد ذهني براي آمادگي مسابقات از نوروفيدبک استفاده مي کنند.
آيا در آمريکا و کشورهاي پيشرفته از اين روش استفاده مي شود؟ در آمريکا  بيش از 1000 مرکز نوروفيدبک وجود دارد که اين رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز به اين تعداد رسيده که اين موضوع خود حاکي از ميزان اهميت و محبوبيت اين روش درماني در کشورهاي پيشرفته مي باشد .
 
آيا نوروفيدبک در مورد همه بيماريها کاربرد دارد؟ خير ، نوروفيدبک و بيوفيدبک فقط در مورد بعضي اختلالات کاربرد دارد و تشخيص اين موضوع نيز به عهده پزشک معالج مي باشد.
موارد کاربرد نوروفيدبک و بيوفيدبک : بيش‌فعالي/كمبود توجه (ADHD)، اضطراب (Anxiety)، ناتواني يادگيري (Learning Disability)،اختلالات خواب، دردهاي مزمن و سردردهاي ميگرني، سوءمصرف مواد، افسردگي ، بعضي انواع آسيب و سکته مغزي، سندرم درد و خستگي مزمن و افزايش قدرت تمرکز و توانايي هاي ذهني در افراد سالم.