جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

نمایش شیفته خدمت - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش شیفته خدمت

Loading the player...
نمایش شیفته خدمت

در تاریخ انقلاب اسلامی ایران به چهره ها وشخصیتهای برجسته ای بر می خوریم که بی شک مطالعه زندگی و شیوه مبارزه و نقش آنان در شکل گیری انقلاب بسیار مهم وآموزنده است یکی از این چهره های شاخص وتاثیر گذار بر سایر گروههای جامعه که بسیار هم مورد توجه ملت ایران قرار گرفت ، شخصیت شهید مظلوم دکتر سید محمد شهید بهشتی است .

وی متواد وپرورش یافته شهرعلم وفرهنگ وهنر، اصفهان است .

این مرد بزرگ دوران کودکی پر رمز وراز ی داشته که برای همه مشخص است این مرد بزرگ با همت وتلاش وپشتکار ونظم به مدارج عالی دست یافت .

این نمایش در دوقسمت تهیه شده تا نگاهی هر چند گذرا به زندگی شهید بزرگوار شهید مظلوم آیت الله بهشتی در سال 1307 در یک خانواده روحانی در اصفهان دیده بدنیا گشود. تحصیلات ابتدائی و سطح را در حوزه علمیه اصفهان گذراند و پس از آن رهسپار قم شد. در قم از محضر اساتید بزرگی چون آیت الله بروجردی، آیة الله محقق داماد، امام خمینی و علامه طباطبائی در رشته های فقه، اصول، فلسفه و عرفان کسب فیض کرد. علاوه بر فلسفه اسلامی، فلسفه های مکتبهای فلسفی شرق و غرب را نیز مطالعه کرد تا از این رهگذر علاوه بر اینکه نسبت به آن مکاتب آگاهی و بینش کسب کند به حقانیت فلسفه و عرفان اسلامی نیز پی برد. آشنایی و تسلط او به زبانهای عربی، انگلیسی و آلمانی باعث شد که مستقیما متون اصلی کتب اسلامی و منابع مکتبهای شرقی و غربی را مورد مطالعه و تحقیق قرار دهد.

شهید مظلوم آیت الله بهشتی بزودی در فقه، اصول، فلسفه، عرفان، معارف قرآن، علم حدیث، علم رجال، ادیان، روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ و کتبهای اقتصادی جهان صاحب نظری اندیشمند و توانا شد. یکی از مهمترین و پرثمرترین فعالیتهای شهید بهشتی را باید حرکت او به اروپا و تلاشهای خستگی ناپذیرش برای هدایت نسل جوان مسلمان ایرانی که برای تحصیل به خارج عزیمت کرده بودند نام برد.

شهید بهشتی بنا بر ضرورت و با اصرار مراجع تقلید به هامبورگ سفر نمود تا در مسجدی که توسط مرحوم آیت الله بروجردی بنیان گذارده شده بود و محل تجمع مسلمانان هامبورگ بود، به فعالیت و هدایت و ارشاد پردازد.

شهید بهشتی بیش از پنج سال در آلمان بسر برد و در سال 1349 به ایران آمد و ساواک بازگشت مجدد او را به آلمان ممنوع کرد.

و سر انجام در هفتم تیرماه سال 1360، دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، در حالی که جمعی از بلندپایه ترین و دل سوزترین مسؤولان نظام، هم چون آیت اللّه بهشتی رئیس دیوان عالی کشور، چهار وزیر، دوازده معاون وزیر و حدود سی نماینده مجلس در آن جلسه حضور داشتند، با بغض منافقان منفجر شد و 72 یار وفادار انقلاب و امام، با ذکر خدا بر لب و بدن های پاره پاره، به دیدار حق شتافتند. در پی این حادثه، مردم انقلابی ایران، در سراسر کشور مجالس عزاداری باشکوهی برگزار کردند و با این کار، نفرت عمیق خود را از دشمنان انقلاب و به ویژه منافقان نشان دادند.

باشد که زندگی این عزیز بزرگوان نمونه الگویی باشد برای جوانان وآنان که می خواهند به واقع به مردم خدمت کنند وخالصانه برای پیشرفت کشور قدم بردارند .

تاریخ تولید: 1393

عوامل تولید

نویسنده ومحقق : محمد باقر انصاری

کارگردان : مهدی شهداد

تهیه کننده : محسن دلیران

بازیگران : مهدی معمار زاده ، راضیه جعفری ، ویکتوریا براری ، رسول هنرمند ، آسیه کلانی ، مهدی شهداد ، محسن دلیران ، اصغر احمدی ، بیژن رافعی