جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

نمایش اطلس خط - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش اطلس خط

Loading the player...

استاد حبیب ... فضائلی گوهری کمیاب و بی نظیر در هنرخط نویسی است. بزرگ مردمی که باخط زیبای خود زیباترین کلمات را بتصویر می کشد. استاد حبیب ... فضائلی در سمیرم اصفهان متولد شد و در طفولیت از محضر پدر فیض برد و در سن 24سالگی بعد از سپری کردن مشکلات زیاد عازم اصفهان شد و مشغول درس حوزوی گردید.

با ورود خود به اصفهان در مدرسه درب کوشک (باقریه) حجره گرفت و از محضر استادان مسلم آن زمان مثل آقاجمال خوانساری و آیت ا... ادیب و آیت ا... حسینعلی صدیقین و دیگران بهره کافی برد و آشنایی او با مرحوم میرمحمدمهدی خلیقی پور که استاد مسلم خط نستعلیق در اصفهان بود آشنا شد و مسیرزندگیش تغییر کرد و از تجارب گرانقدر این استاد بزرگ بهره فراوان برد استاد فضائلی درس حوزوی می خواند. تعلیم و تدریس خط میکرد و دروس جدید هم شروع کرد. مردی پرکار باهمت و تلاشگر و درسال 1336 به عنوان دبیرخط به استخدام فرهنگ درآمد. استاد فضائلی یک لحظه از تمرین و تعلیم خطاطی و خط نویسی دور نمی شد حتی از اساتید پایتخت هم بهره برد. چون استاد کاوه و استاد زرین قلم تا اینکه کتاب اطلس خط را که کاملترین و جامع ترین کتاب در مورد خط و هنر خوشنویسی درخطوط اسلامیست را در سال 1350 شمسی چاپ و منتشر کرد.استاد کتب دیگری هم چون اصحاب رسل، گنجینه الاسرار، بوستان هنرخط هم به چاپ رساند. اما گل سرسبد تمامی کتب وی چاپ و انتشار قرآن کریم است. این بزرگ مرد آثاری بسیاری از خود به جای گذاشته در کل ایران خط این بزرگوار در مساجد و تکایا و امام زادگان هر روز و هر شب خودنمائی می کند. در آبانماه سال 1376 در بستر بیماری بدرود حیات گفت. روحش شاد. در نمایش اطلس خانم برگی کوتاه از زندگی این بزرگ مرد بمدت 30 دقیقه تهیه گردیده.

تاریخ تولید: 1395

نویسنده ومحقق : محمد باقر انصاری

کارگردان : مهدی شهداد

تهیه کننده : ویکتوریا براری

بازیگران : محسن دلیران ،فرشاد فهیمی ، ویکتوریا براری ، وحید کمالی ، نسیم سلیمی ، حجت الله نجف پور ، آسیه کلانی ، جمشید صدری