جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

نماز جماعت - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نماز جماعت

Loading the player...

بر پايي فريضه‏ هاي ديني به صورت دسته جمعی ، غير از پاداش‏هاي معنوی فراوان در زندگي فردي و اجتماعي امت آثارمثبت بسیاری دارد که به برخى از این آثار اشاره مى‏ شود:
1- آثار معنوى
بزرگترین اثر معنوى نماز جماعت ، همان پاداش ‏هاى الهى است که در روایات بسیار آمده ، رسول خدا (ص) نیز در این مورد می فرمایند:لان اصلى الصبح فى جماعة احب الى من ان اصلى لیلتى‏حتى اصبح. اگر نماز صبح را به جماعت‏ بخوانم،در نظرم محبوب‏تر ازعبادت و شب زنده‏ دارى تا صبح است.
2- آثار اجتماعي
نماز جماعت ، مقدمه وحدت صفوف و نزديکي دلها و تقويت کننده روح اخوت است.
3- آثار سياسي
نماز جماعت ، نشان دهنده قدرت مسلمين و الفت دلها و انسجام‏ صفوف است.
4- آثار اخلاقي ، تربيتي
در نماز جماعت ، افراد در يک صف قرار مي‏ گيرند و امتيازات موهوم صنفي ، نژادي ، زباني ، مالي و...کنار مي‏رود و صفا و صميميت و نوع دوستي در دلها زنده مي‏شود و مؤمنان،با ديدار يکديگر در صف ‏عبادت ، احساس دلگرمي و قدرت و اميد مي‏ کنند.
به خاطرهمین آثار است که به نماز جماعت ، بسیار توصيه شده‏ است . حتي نابينايي وقتي از حضور پيامبر ، اجازه خواست که به مسجدنيايد ، آن حضرت فرمودند : از خانه تا مسجد ، ريسماني ببندد و به کمک آن ، خود را به نماز جماعت‏ برساند.

رسانه نیز برای بهتر شناساندن این فریضه الهی تلاش نموده و نماز های پنج گانه را برای مشتاقان این فریضه الهی به تصویر کشیده است

تهیه شده در سیمای مرکز اصفهان