جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

نقش ابریشم - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

نقش ابریشم

Loading the player...

هنر و صنعت نساجی که اصطلاحا جولایی و شعر بافی گفته می شود در کاشان ریشه ای کهن دارد شعر در لغت نامه ی دهخدا به معنای موی باریک و نازک است و شعر باف یعنی مو باف و ابریشم به نازکی تار مو یعنی ابریشم باف. ابتدا ابریشم خام که از پیله ی کرم ابریشم به دست می آید و به صورت چله و کلاف شده است را برای کریاب کشی و رنگرزی آماده می کنند . در کارگاه کریاب کشی ابتدا جرم ابریشم خام گرفته شده بدین صورت که ابریشم در پاتیل های رنگرزی در محلول آب جوش و کریاب قرار داده خوب شستشو می دهند برای رنگ کردن چله ی مشکی ابتدا ابریشم خام را داخل تغارهای بزرگ حاوی محلول پودر زاغ به مدت 4 تا 5 روز قرار می دهند تا خوب نرم شده و آماده ی جذب بار و مازو شوند.

Industrial and art of weaving is fame as "Jolaee" and "Sher bafi" .this word is very ancient in Kashan.it  translate in Dehkhoda dictionary as fine hair ;so "Sher baf"mean weaving hair .silk is fine hair.
First of all ,we should ready natural silk that is produce from silkworm cocoon for dyeing. In factory ,at first clean natural silk .i.e they put silks in boil water and Karyab,then washing them .for ready black color they should put silk in large place for4-5 days in "ZAJ"powder .