جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

نام آوران اصفهان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

نام آوران اصفهان

Loading the player...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نام آوران اصفهان

دکتر حسین عظیمی آرانی

در اوراق تاریخ و تذکره های کهن نام بسیاری از دانشمندان، علمای دین و نخبگانی را می توان یافت که زاده یا پررش یافته کهن دیار اصفهان و شهرها و آبادیهای این استانند. نامهای بزرگی که یادآور اوج آدمی در عرصه های ذوق و هنر و علم و اندیشه اند. نامهایی که هر کدام الگویی بی همتا برای نسل های بعدی و ستاره درخشانی در آسمان این سرزمینند. و در این میان نام دکتر حسین عظمی آرانی بس پرآوازه است.

حسین عظیمی آرانی در سال 1326 خورشیدی در شهر آران و بیدگل و در میان خانواده ای کشاورز چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و نیمه اول متوسطه را در زادگاهش پشت سر گذاشت، دیپلم ریاضی را در کاشان گرفت و بعدها مقاطع لیسانس و فوق لیسانس رشته اقتصاد را در دانشگاه تهران گذراند. او که جزو دانشجویان ممتاز بود بورس اعزام به خارج گرفت و دکترای اقتصاد توسعه را در مهمترین دانشگاه اروپا یعنی آکسفورد گرفت اما هرگز فراموش نکرد که برای خدمت به مردم ایران آنجاست. او که دغدغه همیشگی اش خدمت به محرومان جامعه، اصلاح ساختارها و ایجاد عدالت اقتصادی بود، در اوایل انقلاب به ایران بازگشت و در سازمان برنامه و بودجه منشا بسیاری از تحولات شد.

دکتر حسین عظیمی آرانی در زمره بزرگترین اقتصاددانان معاصر ایران است بطوریکه بسیاری از دانشگاهیان او را بنیان گذار نوعی از علم اقتصاد می دانند که در توسعه اقتصادی، بیش از تحلیل های کمی و ریاضی به تحلیل های انسانی و اجتماعی اهمیت می دهد. او اقتصاد را شاخه ای از علوم انسانی می دانست و معتقد بود برای نسخه پیچی و درمان اقتصاد بیمار باید شاخصه های انسانی و فرهنگی جامعه ایران را در نظر گرفت. تدوین برنامه چهارم توسعه اقتصادی کشور با کمک صاحب نظران و نگارش پنج هزار صفحه مطلب در قالب کتاب، بیش از صد مقاله علمی و چندین پژوهش جامع، حاصل تلاش 54 سال عمر نه چندان دراز اوست.

دکتر حسین عظیمی آرانی با عشق به ایران و آرزوی بهبود وضعیت معیشتی مردم زیست و نام او قطعا در خاطره تاریخی مردم این سرزمین جاودانه خواهد ماند.