جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

میدان نفتی ابوذر جزیره خارک - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

میدان نفتی ابوذر جزیره خارک

Loading the player...

دانلود

  • مجتمع نفتی ابوذر در ۷۵ کیلومتری غرب جزیره خارک، شامل سه سکوی اصلی بهره برداری AA، AB و AC است که از این میدان بیشترین میزان نفت کشور در خلیج فارس تولید می شود. این گزارش عکس های محمد قدمعلی از این مجتمع است.
  • بر اساس برآوردها، حدود ۴ میلیارد بشکه نفت خام درجا در مخزن میدان ابوذر وجود دارد که ۲۰ درصد آن قابل برداشت است .این میدان سال ١٣٤٩ با حفر شش حلقه چاه، اقتصادی شناخته شد و عملیات بهره‌برداری از آن به طور کامل سال ١٣٥٥ آغاز شد. اکنون بهره برداری از این میدان بر عهده شرکت نفت فلات قاره ایران، یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده نفت دریایی جهان است. نفت تولیدی این میدان از سکوی AB از طریق خط لوله ای به طول ٨١ کیلومتر به ساحل خشکی در جزیره خارک منتقل و از آنجا پس از فراورش صادر می شود.

سکوی AA ابوذر، این میدان ١٠ سکوی اقماری، سه مجتمع بهره‌برداری، یک سکوی مسکونی در دریا و یک کارخانه فراورش نفت (با دو ردیف) در خشکی دارد پایه های جکت سکوی مسکونی AB ابوذر. در دورنما، سکوی حفاری و شناوری دیده می شود. دکل حفاری خلیج فارس که به منظور حفاری مورب در این میدان از ١٥ سال پیش در حال فعالیت است تنها دکل حفاری مورب در منطقه خارک است. کل چاه های حفاری شده در سکوهای A١٠-A١١-A١٢ توسط دکل حفاری خلیج فارس حفاری شده

میدان نفتی ابوذر (نام پیشین: میدان نفتی اردشیر از میدان‌های نفتی ایران است، که در استان هرمزگان و در ۷۵ کیلومتری غرب جزیره خارگ، شامل سه سکوی اصلی بهره برداری می‌باشد و هر یک به ظرفیت تولید روزانه ۸۰ هزار بشکه نفت است و در مجموع روزانه ۱۹۵ تا ۲۲۰ هزار بشکه نفت از این میدان تولید می‌شود.

در میدان ابوذر تا کنون ۱۰۷ حلقه چاه نفت حفاری شده‌است که از این تعداد، ۶۷ حلقه چاه درحال بهره برداری است و ۴۰ حلقه چاه دیگر نیز به دلیل قدیمی بودن و مسائل فنی تولیدی نیستند. هم اکنون بیش از ۱۰۰ نفر روی سکوهای میدان نفتی ابوذر در خلیج فارس کار می‌کنند و بیشترین تولید نفت کشور در خلیج فارس از این میدان صورت می‌گیرد.

بر اساس برآوردها، حدود ۴ میلیارد بشکه نفت خام درجا در مخزن این میدان وجود دارد که ۲۰ درصد آن قابل برداشت است. در مجموع ۹ سکوی اقماری از نوع چاهی در منطقه ابوذر وجود دارد که با سه سکوی بهره برداری به ۱۲ سکو می‌رسد. ظرفیت کنونی تولید از میدان نفتی ابوذر، ۲۴۰ هزار بشکه در روز است.

مجتمع سکوهای نفتی ابوذر در جنوب غربی و در فاصله 76 کیلومتری از جزیره خارک قرار دارد در ابتدای جنگ تحمیلی این مجتمع مورد حمله دشمن بعثی قرار گرفت و به طور کامل ویران گردید. بازسازی این سکوها ، از دستاوردهای مهم صنعتی کشور می باشد که تمامی مراحل طراحی ، ساخت ، حمل و نصب آن توسط مهندسین و صنعتگران ایرانی انجام گرفته است

جزیره خارگ در فاصله 57 کیلومتری شمال غربی بوشهر قرار دارد. این جزیره با طول تقریبی 8 کیلومتر و عرض 4 تا 5 کیلومتر در 28 کیلومتری بندر گناوه واقع شده است.

با اکتشاف نفت در خلیج فارس و فعال شدن شرکت آیپک در سال 1338 استخراج نفت در این منطقه، نخستین بار عملیاتی گردید.
در حال حاضر این منطقه از ظرفیت تولیدی به میزان 345 هزار بشکه در روز از میادین درود، ابوذر و فروزان برخوردار می باشد.

میادین نفتی منطقه خارگ به شرح ذيل مي باشند : 

http://www.iooc.co.ir/img/global/homefeaturedIcon.gifمیدان ابوذر :
ااین میدان در جنوب غربی و در فاصله 76 کیلومتری از جزیره خارگ قرار گرفته است و در حال حاضر تولید روزانه آن با 89 حلقه چاه در حدود 185.000 بشکه نفت می باشد.
نفت این میدان بوسیله خط لوله 24 اینچ زیر دریا به جزیره خارگ جهت فرآورش و ذخیره‌سازی ارسال می شود. بازسازی این میدان که در دوران جنگ تحمیلی منهدم شده بود از دستاوردهای ملی و مهم صنعت نفت ایران و این شرکت می باشد.
تمامی مراحل طراحی، ساخت، حمل و نصب سکوهای میدان ابوذر توسط مهندسین و صنعتگران ایرانی انجام و سرانجام در اوایل سال 80 توسط ریاست محترم جمهوری وقت، افتتاح و بهره‌برداری از آن آغاز شد. اجرای این طرح موجب تحول اساسی در توانمندی صنعتگران ایرانی در بخش دریا گردیده است.

http://www.iooc.co.ir/img/global/homefeaturedIcon.gifمیدان درود :
این میدان با وسعتی بیش از جزیره خارگ در زیر این جزیره و آبهای اطراف آن قرار دارد و شامل : دو بخش خشکی و دریا می باشد.
که اصطلاحاً به درود 1 و2 موسوم هستند. تولید از این میدان نخستین بار از سال 1343 با حفر 18 حلقه چاه در دریا و 24 حلقه چاه در خشکی آغاز گردید.
این میدان در حال حاضر دارای 53 حلقه چاه بوده و از تولیدی به میزان 170 هزار بشکه در روز برخوردار می باشد. که پس از تصفیه‌های اولیه و ثانویه در کارخانه خشکی، به مخازن ذخیره‌سازی ارسال می‌گردد.

http://www.iooc.co.ir/img/global/homefeaturedIcon.gifمیدان نوروز :
این میدان در 97 کیلومتری منطقه بهرگان قرار دارد و در ابتداء دارای 14 حلقه چاه فعال بوده است که در خلال جنگ تحمیلی تأسیسات آن تقریباً به طول کامل منهدم گردید.
با پایان جنگ، بازسازی موقت تأسیسات در دریا و خشکی انجام و طرح توسعه و نوسازی میدان نوروز در قالب بیع متقابل شامل : حفاری 17 حلقه چاه جدید افقی، یک سکوی بهره برداری حفاری، یک سکوی چاه و یک سکوی مسکونی در برنامه قرار گرفت.
با اتمام طرح، در نیمه اول سال 84 تولید از این میدان به میزان 90 هزار بشکه در روز آغاز و از طریق خط لوله 22 اینچ به میدان سروش منتقل و پس از فرآورش نهایی در یک سکوی مجزا در میدان سروش به پایانه صادراتی و شناور سورنا (F.S.U.) منتقل، ذخیره و صادر می‌گردد.

http://www.iooc.co.ir/img/global/homefeaturedIcon.gifکارخانه درود 3 :
با توجه به طول مدت بهره برداری و افت نسبتاً شدید فشار مخزن و نیز عدم امکان نگهداشت تولید از میدان، پیش‌بینی می‌گردید که در صورت عدم اجرای طرح توسعه و ادامه روند تولید، از میزان برآورد 6/7 میلیارد بشکه ذخیره مخزن بیش از 5/1 میلیارد آن قابل استحصال نباشد.
از طرفی به دلیل اینکه تأسیسات موجود قبلی توان فرآورش بیش از 180 هزار بشکه در روز را نداشت، موضوع طراحی و ایجاد تأسیسات جدید فرآورش نفت خام تحت نام : درود 3 با ظرفیت 85 هزار بشکه در روز در دستور کار قرار گرفت و در نهایت با افتتاح آن در نیمه اول سال 1386 به اجرا در آمد. این کارخانه شامل : بخش‌های گوناگونی از جمله : تأسیسات تزریق گاز، تأسیسات تزریق آب، شیرین‌سازی گاز و... می باشد.
http://www.iooc.co.ir/img/global/homefeaturedIcon.gifمیدان مشترک فروزان :
این میدان در 100 کیلومتری چنوب شرقی جزیره خارگ قرار دارد. میدان فروزان دارای 53 حلقه چاه بوده و با میدان مرجان ( عربستان سعودی ) مشترک می باشد. به همین دلیل بهره‌برداری از این حوضه نفتی همواره مورد توجه خاص بوده است.
نفت این میدان بوسیله خط لوله 20 اینچ زیر دریا به تأسیسات خشکی جهت فرآورش و ذخیره‌سازی ارسال می شود. پروژه توسعه این میدان با پیمانکار ایرانی منعقد و در حال اجرا است.


http://www.iooc.co.ir/img/global/homefeaturedIcon.gifعمده ترین پروژه های انجام شده و در دست اجرای جزیره خارگ عبارتند از :
http://www.iooc.co.ir/img/global/Rotation-of-YellowArrow.gifتوسعه یال غربی میدان ابوذر.
http://www.iooc.co.ir/img/global/Rotation-of-YellowArrow.gifطرح توسعه میادین فروزان و اسفندیار.
http://www.iooc.co.ir/img/global/Rotation-of-YellowArrow.gifاحداث خط لوله 42 اینچ صادرات نفت خام از اسکله غربی (‌آذرپاد‌).
http://www.iooc.co.ir/img/global/Rotation-of-YellowArrow.gifاحداث و راه اندازی اسکله جدید بهرگان.
http://www.iooc.co.ir/img/global/Rotation-of-YellowArrow.gifاحداث یک مخزن یک میلیون و سیصد هزار بشکه‌ای، یک مخزن 500 هزار بشکه ای و دو مخزن 250 هزار بشکه‌ای که برای ذخیره‌سازی نفت در مدار قرار گرفته است.
http://www.iooc.co.ir/img/global/Rotation-of-YellowArrow.gifطرح توسعه میدان درود در قالب پروژه بیع متقابل برای تزریق 120 میلیون فوت مکعب گاز به مخزن میدان درود و 250 هزار بشکه تزریق آ ب برای افزایش تولید..
http://www.iooc.co.ir/img/global/Rotation-of-YellowArrow.gifپروژه جمع‌آوری گازهای مناطق خارگ و بهرگان شامل :
جمع‌آوری گازهای میادین هندیجان، بهرگانسر، سروش و نوروز از منطقه بهرگان که با گازهای میدان نفتی ابوذر به خارگ منتقل و با گاز میدان درود و فروزان در کارخانه‌ای که شامل : دو واحد به ظرفیت مجموعاً 660 میلیون فوت مکعب درروز می باشد، فرآورش می‌شود. از این میزان گاز، حداکثر روزانه 45 هزار بشکه مایعات گازی استحصال خواهد شد و گازهای باقیمانده، بخشی برای مصارف داخلی و بخشی بعنوان خوراک کارخانه متانول و بخشی دیگر نیز برای تأمین گاز مربوط به پروژه تزریق گاز ارسال می شود.
http://www.iooc.co.ir/img/global/Rotation-of-YellowArrow.gifپروژه جمع‌آوری پساب‌های صنعتی و بهداشتی در منطقه خارگ.

جزیره خارگ :
جزیره خارگ با حدود سی و دو کیلومتر مربع مساحت، جزیره ای است مرجانی که بنظر زمین شناسان حدود یک میلیون درسال از عمر آن می گذرد.
جغرافیای جزیره :
جزیره خارگ در ΄15 و˚29 عرض جغرافیایی شمال و ΄20 و˚50 طول جغرافیایی شرقی و در فاصله 57 کیلومتری شمال غربی بوشهر و در این استان واقع گردیده است.
این جزیره با طول تقریبی 8 کیلومتر و عرض 4 تا 5 کیلومتر در 28 کیلومتری بندر گناوه قرار دارد. آب و هوای جزیره خارگ از نظر اقلیم، جزء اقلیم گرم و مرطوب محسوب می شود. در گرمترین ماه سال، دما حدود 39 درجه سانتیگراد (‌مرداد ماه‌) و در سردترین ماه (‌دیماه‌) درجه حرارت حدود 10 درجه سانتیگراد می باشد. حداکثر رطوبت نسبی در جزیره 73 درصد ( دیماه ) و حداقل آن 5/55 درصد ( خرداد ) ماه می باشد. ریزش برف در این منطقه بی سابقه بوده ولی تگرگ بصورت پراکنده مشاهده شده است.