جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

میدان تاریخی امام علی (ع) اصفهان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

میدان تاریخی امام علی (ع) اصفهان


{rsmediagallery tags="emamali" limit="21" }

میدان امام علی (ع) نقطه عطفی در فضاهای شهری اصفهان است
قبل از انقلاب مطالعات برای اجرای طرح هایی برای احیای میدان امام علی (ع) انجام نشده بود و بعد از انقلاب در اواخر دهه ۶۰ بود که شرکت عمران و بهسازی وابسته به وزارت راه و شهرسازی مطالعاتی بر اساس طرح جامع اصفهان انجام داد ولی اقدامی برای  احیای محدوده انجام نشد و ۱۰ سال مطالعات بلاتکلیف ماند تا اواخر دهه ۷۰ که مطالعات به جریان می افتد و سال ۸۳      شهرداری   اصفهان مسئولیت پروژه را به عهده می گیرد و فاز صفر، یک و دو با مسئولیت سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان انجام می شود و با توجه به نظر سازمان میراث فرهنگی و کاوش هایی که در چند قطعه از محدوده ۳۲ هکتاری انجام می شود، مطالعات پروژه به میراث فرهنگی کشور منعکس می شود و این سازمان مطالعات را کافی می داند.

مرحله دوم مطالعات زیر نظر پژوهشکده فنی میراث کشور انجام می شود و مجوز صادر می گردد و مطالعات ادامه می یابد و سرانجام با صدور مجوز برای حفاری، احداث زیرگذرها آغاز می شود و کار اجرایی در سه شیفت ادامه می یابد و با همکاری همه مدیران شهرداری در حوزه های مختلف در کوتاه ترین زمان ممکن کمتر از یک سال و نیم زیرگذرها تکمیل و فاز اول پروژه    در سال ۸۹     در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
هدف از احیای و بازسازی مجموعه ارزشمند میدان کهنه و مسجد جامع احیای هویت تاریخی ابنیه و گذرهای موجود در این مجموعه بود و همراه با آن ایجاد محرک هایی برای توسعه، نوسازی و بهسازی بافت تاریخی پیرامون این مجموعه نیز مورد توجه قرار گرفت و تلا ش شد؛ با توجه به اهداف احیای مجموعه مجموعه در طرح های فرا دست که بر اساس مسایل و مشکلات حاکم بر محدوده ۵/۳۲ هکتاری و کمبودها و نیازهای آن تعیین شده بود اهداف طراحی شهری این محدوده نیز با اهداف تعیین شده در طرح های فرادستی هم سو شود.

تقویت نقش تاریخی، فرهنگی و گردشگری این محدوده در اصفهان ارتقای کیفیت زندگی اجتماعی و افزایش کارایی و بهره وری از زمین سه هدف کلان از اجرای طرح احیای میدان امام علی (ع) بودند. ارتقای بستر فرهنگی و کیفیت محیطی، تضمین حقوق شهروندی، پالایش عملکردی محدوده از فعالیت های مزاحم و الاینده، برقراری تعادل بین نقش فعالیت و سکونتی، افزایش ایمنی و امنیت، روان سازی ترافیکی، اولویت تردد پیاده در این محدوده نگهداری و حفاظت از بافت تاریخی، تقویت محور تاریخی و فرهنگی شهر اصفهان، بازگردانی سر زندگی و پیوستگی به کانون های تاریخی و تضمین پایدار ی و ماندگاری محدوده با توجه به شاخص های توسعه پایدار می توان به عنوان دیگر اهداف اجرای طرح یاد کرد.
تلاش شد در این طرح راهکارهایی ارایه شود که همزمان با احیای بافت تاریخی این مجموعه به عنوان یک فضای شهری مدرن و به روز بتواند به عنوان نقطه عطفی در فضاهای شهری اصفهان در حال و آینده به شمار آید.
این ایده براساس احیای و بازسازی میدان قدیم و همه راههای ارتباطی و مسیرهای تاریخی اطراف آن انتخاب شده است تا آشفتگی که در طول تاریخ و بر اثر عوامل مختلف در این منطقه به وجودآمده برطرف شود و برگی از پیشینه تاریخی اصفهان زنده شود.
براین اساس باید معابری که در محدوده میدان کهنه برای کاهش ترافیکی احداث شده بود، حذف می شد اما این معابر جز شبکه اصلی ترافیکی شهر بودند و مشکلات ناشی از حذف آنها کمتر از آشفتگی موجود نبود.
سرانجام پیشنهادهای متعدد طراحی زیرگذرهایی در امتداد خیابان های موجود به عنوان گزینه نهایی انتخاب شد تا در سطح میدانی پیاده به صورت آرام به دور از آلودگی های وسایل نقلیه بوجود بیاید.
محور بازارها و گذرهای اصلی که شکل دهنده و سازمان دهنده میدان امام علی (ع) هستند، پیوند این مجموعه را بافت مسکونی پیرامون آن برقرار می کرد و تلاش شد این رابطه از طریق ترمیم عملکردی و کاربردی گذرهای اصلی به ویژه بازار بزرگ و امتداد آن در حاشیه میدان و پیش بینی عناصر کالبدی جدید در کنار آن تقویت شود.