جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

میدان تاریخی امام خمینی همدان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

میدان تاریخی امام خمینی همدان

Loading the player...

دانلود

میدان مرکزی همدان میدان بزرگی است که امروزه با نام میدان امام خمینی همدان معروف است. طرح و نقشه این میدان توسط مهندس معمار آلمانی کارل فریش تهیه و اجرا گردیده‌ است. با وجود قدمت تقریباً یک قرن هنوز این میدان موقعیت ارتباطی خود را با خیابان‌ ها و بازار همدان حفظ کرده‌ است. طراحی و اصول خیابان‌ کشی یا انشعاب خیابان‌ ها از این میدان دایره شکل، به نحوی است که هر چه شهر گسترده‌ تر می‌ گردد، باز غیر مستقیم زیر نفوذ همین میدان مرکزی شهر است.

طراحی و اصول خیابان‌کشی یا انشعاب خیابان‌ها از این میدان دایره شکل، به نحوی است که هر چه شهر گسترده‌تر می‌شود، باز غیر مستقیم زیر نفوذ همین میدان مرکزی شهر است.

این میدان شما را به یاد ساختمان های قرون ۱۹ و ۲۰ در اروپا و سبک باروک می اندازد. شش خیابان سی متری با زاویه ۶۰ درجه از این میدان منشعب می شود و در ابتدای این خیابان ها در دو طرف، گنبدهایی با پوشش فلزی با ۱۲ تابلو به نام دوازده پیشوای دینی شیعیان دیده می شود.

از این میدان شش خیابان سی متری منظم با زاویه 60 درجه منشعب می شود.
كارشناسان بر این باورند كه میدان امام همدان كه معمار آن كارل آلمانی بوده است، نماد شهرسازی مدرن همدان است. همان كلاهك‌هایی كه در اطراف میدان حسن‌آباد تهران مشاهده می‌شود، با اندكی تغییر در میدان امام همدان نیز خودنمایی می‌كند.
آجركاری‌های ساده و برجسته بانقوش هندسی، گچبری‌های سردر پنجره‌ها با نقوش انسان و حیوان و پنجره‌های چوبی از جمله آثاری است كه اطراف میدان خودنمایی می‌كند.‌
یكی از مهم‌ترین دلایلی كه باعث نگه داشتن جایگاه میدان امام همدان شده این است كه سایر خیابان‌های اصلی شهر از این میدان آغاز می‌شود‌ .

این میدان مربوط به دوره پهلوی است و در همدان، محل تقاطع خیابان شهدا تختی واقع شده است.

این اثر در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۱۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.