جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

موزه گنجینه ثبت احوال کشور - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه گنجینه ثبت احوال کشور

Loading the player...

دانلود

ساختمان گنجينه اسناد هويتي مفاخر کشور (موزه ثبت احوال) همزمان با انقراض سلسله قاجار و شروع حکومت پهلوي اول در محله حسن آباد تهران در دو طبقه و به مساحت 780 مترمربع  ساخته شد. آنگونه که در سند رسمي ملک به ثبت رسيده، گنجينه اسناد هويتي مفاخر کشور، يک باب عمارت مشتمل بر اندروني و بيروني و باغ بنمره سه هزار و يکصد و شصت و دو واقع در تهران ناحيه 3 حسن آباد خيابان سپه روبروي باستيون انتقالي از صمت الملوک خانم و قمر خانم مبشر و عزت خانم مبشر و احمد ميرزا دولتشاهي و محمد علي ميرزا دولتشاهي قيم عباس ميرزا صغير بوده که در سال 1313 هجري شمسي به نام اداره احصاييه و سجل احوال ثبت گرديده است.
اين ساختمان داراي دو ايوان سراسري بوده که در دو ضلع شرقي و غربي ساختمان امتداد يافته و ستونهاي آن يادآور معماري قبل از اسلام و تلفيق آن با طرحهاي معماري نوين است. آنچه در اين بنا بيش از همه چشم نوازي ميکند نوع پوشش فوقاني بام ساختمان، شيرواني و سقف زيرزمين است که از جنس آجر بوده و در شکلها و فرمهاي مختلف جنبه تزييني به بنا بخشيده است. گچبريهاي  بکار رفته در بخشهاي داخلي و خارجي، کاشي کاري طبقه زيرين و سنگهاي حکاکي بکار رفته در قسمت بيروني ساختمان، از ديگر جنبههاي هنري و تزييني موزه ثبت احوال به شمار ميآيد.
نخستين سند سجلي متعلق به خانم فاطمه ايراني که در سال 1297 در محله سنگلج تهران به دنيا آمده است نيز در اين موزه نگهداري ميشود.

در این گنجینه، اسناد هویتی شخصیت هایی چون امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، آیت‌الله بروجردی، آیت‌الله مرعشی نجفی، آیت‌الله محمدرضا گلپایگانی،پروفسورحسابی ،غلامرضا تختی، دکتر علی شریعتی، دکتر سیدجعفر شهیدی، سهراب سپهری، پروین اعتصامی و سایر چهره های فرهنگی، هنری، علمی و سیاسی کشور نگهداری می‌شود.

 اولین اسناد هویتی صادر شده توسط اداره ثبت نیز از دیدنی‌های این مجموعه بود. این اسناد هویتی برای یک زن به نام فاطمه ایرانی و سینماگر مشهور ایرانی مقیم بمبئی به نام عبدالحسین سپنتا صادر شده بود.