جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

موزه علوم زمین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه علوم زمین

Loading the player...

دانلود

موزه علوم زمین از واحدهای سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور است و درمحل این سازمان در خیابان معراج تهران قراردارد.این موزه  در سال 1338(همزمان با تاسیس سازمان زمین شناسی) به همت چند نفراز محققان زمین شناس، برپایه نمونه هایی از سنگ ها، سنگواره ها، کانی ها و اشیا دیگری که ضمن تحقیقات زمین سناسی به دست آمده بود و با استفاده از امکانات سازمان زمین شناسی تاسیس شد.

پس ازاختصاص ساختمان کنونی به سازمان زمین شناسی، در این ساختمان سالن به موزه اختصاص یافت و اشیا را برمبنای ضابطه های علمی زمین شناسی دسته بندی و در قفسه ها و ویترین های گوناگون قراردادند.پس ازآن، درکنار پژوهش ها و مطالعات زمین شناسی که دراین سازمان ودر موسسه های دیگرمانندوزارت نفت و دانشگاه ها انجام می گرفت، نمونه های جدیدتر و گویاتربه مجموعه های موجود در موزه اضافه شد.ازسوی دیگربرخی از زمین شناسان خارجی نیز با همکاری علمی،نمونه هایی ازسنگ ها، کانی ها و سنگواره های یافت شده درکشورهای دیگر را از طریق مبادله علمی به موزه دادند.

این موزه درسال 1387 با صرف هزینه ای بیش از 100 میلیون تومان، نوسازی شده است و به شکل کنونی درآمده است .پس ازنوسازی نام موزه از<< موزه زمین شناسی به >موزه علوم زمینتغییریافت.

موزه دارای پلانی به شکل U می باشد و دروسط آن سالنی برای پخش و نمایش فیلم طراحی شده است

موزه سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور موزه ای تخصصی است که به طورخاص نمونه هایی از سنگ، کانی،سنگواره (فسیل) و اشیا معدنکاری قدیمی بدست آمده از نقاط داخل و خارج کشور را درخود جای داده است.

موزه علوم زمین با توجه به سابقه طولانی در ارائه اطلاعات علمی  مرتبط با علوم زمین خدمات گسترده ای را به  گروه های مختلف محققان، دانشجویان و سایرعلاقمندان ارائه می دهد. برخی از خدمات در ادامه به صورت فهرست وار آمده است

-گردآوری ، حفاظت و نمایش آثار و اشیای مربوط به دانش زمین شناسی

- ارائه مشاوره در زمینه دانش زمین شناسی و علوم مرتبط با ان

- برگزاری کارگاه های آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان

- همکاری با مراکز دیگرسازمان و موزه های مختلف و نمایشگاههای مربوطه

- همکاری وتبادل دانش زمین شناسی با مراکز پژوهشی ودانشگاه های داخلی و خارجی

 موزه زمین که یک مرکزتخصصی برای نمایش و معرفی دانش زمین شناسی وعلوم مرتبط با آن است.

  • معرفی و ارائه دانش زمین شناسی و علوم وابسته به آن به عنوان دانشی مرجع و پایه ای برای علوم دیگرازجمله فیزیک،شیمی، زیست شناسی، پزشکی، داروسازی و ...
  • معرفی دانش زمین شناسی به عنوان زیربنای اصلی زندگی تمام ابنابشردرطول تاریخ
  • نمایش پتانسیل ها و ثروت های زمینی خدادادی ایران(معادن و کانی های موجود،ذخایرسوخت فسیلی، جاذبه های گردشگری و ژئوتوریستی و ...)
  • آموزش و آگاهی دادن درموردجنبه های موثردانش زمین شناسی درزندگی روزمره انسان ها
  • حفاظت ونمایش آثارشاخص معرفی کننده دانش زمین شناسی
  • گردآوری نمونه های شاخص
  • اين مجموعه به طورخاص نمونه‌هايي از سنگ، کاني، سنگواره (فسيل) و اشياي معدنکاري قديمي بدست آمده از نقاط داخل و خارج کشور را در خود جاي داده است.
    موزه علوم زمين با توجه به سابقه طولاني در ارائه اطلاعات علمي مرتبط با علوم زمين خدمات گسترده‌اي را به گروه‌هاي مختلف محققان، دانشجويان و ساير علاقه‌مندان ارائه مي‌دهد، گردآوري، حفاظت و نمايش آثار و اشياي مربوط به دانش زمين‌شناسي، ارائه مشاوره در زمينه دانش زمين‌شناسي و علوم مرتبط با آن، برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي براي دانش‌آموزان و دانشجويان، همکاري با مراکز ديگرسازمان و موزه‌هاي مختلف و نمايشگاه‌هاي مربوطه و  همکاري وتبادل دانش زمين‌شناسي با مراکز پژوهشي و دانشگاه‌هاي داخلي و خارجي برخي از خدمات اين مجموعه است.