جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

موزه صنایع دستی و مشاهیر سعدآباد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه صنایع دستی و مشاهیر سعدآباد

Loading the player...

دانلود

موزه های تهران در بخش های مختلف این شهر پراکنده هستند. اما تعدادی از آنها به صورت یکجا در مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد در شمالی ترین منطقه تهران واقع شده اند. از جمله این موزه ها می توان به موزه صنایع دستی اشاره کرد. این موزه تا پیش از سال 1389 خورشیدی موزه خط و کتابت میرعماد بوده است. تا پیش از انقلاب اسلامی نیز کاخ فرزندان محمدرضا شاه پهلوی به نام های فرحناز و علیرضا بوده است. در حال حاضر نیز از این عمارت برای نمایش آثار صنایع دستی ایران استفاده می شود.
موزه صنایع دستی در بنایی قدیمی در دو طبقه قرار دارد. تاریخ دقیق ساخت کاخ فرحناز و علیرضا مشخص نیست اما معماری آن به طرح های اواخر دوره قاجار شباهت دارد.

درباره موزه صنایع دستی
از سال 1389 خورشیدی، موزه صنایع دستی برای نمایش آثار صنایع دستی ایران استفاده می شود. این موزه در یکی از بناهای قدیمی دو طبقه در سعدآباد قرار دارد. تاریخ دقیق ساخت این عمارت مشخص نیست. اما احتمال داده می شود به قرن 14 قمری یعنی اوایل حکومت پهلوی اول تعلق داشته باشد. این کاخ برای رضاشاه ساخته شده بوده است اما پس از مدتی که شاه پهلوی اول در آن زندگی می کرد، این کاخ متروکه باقی ماند. در نهایت نیز به فرزندان محمدرضاشاه پهلوی به نام های فرحناز و علیرضا داده شد.
موزه صنایع دستی دو طبقه دارد. معماری آن تلفیقی از معماری سنتی ایران و اروپاست. طبقه اول موزه ، 196 مترمربع زیربنا و 310 مترمربع متراژ دارد.
مهندس فیروزه اطهاری، معمار داخلی بنا و مهندس هومن صدر طراحی خارجی آن این مرمت و تغییرات را انجام دادند. از جمله تغییرات ایجاد شده در کاخ علیرضا و فرحناز می توان به برداشتن دیوارهای داخلی و ایجاد فضای بزرگ تر که برای موزه مناسب باشد، اشاره کرد. نمای خارجی بنا با آجر تزیین شده اند. فرم های تزیینی آجرها شمسه – چلیپا هستند. سقف بنا نیز شیروانی از نوع کلاه فرنگی است.

موزه صنایع دستی در یکی از بناهای قدیمی دو طبقه در سعدآباد قرار دارد. در این موزه انواع صنایع دستی ایران به نمایش عموم گذاشته شده است. آثار صنایع دستی موجود در کاخ سابق فرحناز و علیرضا، در 5 پخش مختلف به صورت زیر قرار دارند:

  •     سفال و سرامیک
  •     شیشه گری و رودوزی های سنتی ایران
  •     صنایع هنری چوبی همچون منبت، معرق، خاتم ،گره چینی و مشبک چوب
  •     آثار فلزی همچون ملیله سازی، قلم‌زنی و مشبک فلز
  •     آثار نفیسی از نقاشی های ایرانی از هنرمندان معاصر

موزه صنایع در اصل کاخ فرزندان محمدرضاشاه پهلوی به نام های فرحناز و علیرضا است. البته پس از انقلاب اسلامی، اموال این کاخ به جای دیگری منتقل شدند. در سال 1357 خورشیدی این کاخ به موزه چرم و محلی برای نگهداری و مطالعه روی وسایل چرمی تبدیل شد. اما دوباره بلااستفاده ماند تا اینکه در سال 1371 خورشیدی، مورد مرمت واقع شد.
کاخ علیرضا و فرحناز در سال 1376 خورشیدی به نام مشهورترین استاد خوشنویسی قرن ۱۱ هجری قمری یعنی میرعماد حسنی تغییر نام پیدا کرد. آثار موجود در این عمارت شامل خطوط پیش از اسلام،خطوط اسلامی، تفننی، اشیای کاربردی و نسخ خطی بودند. اما در حال حاضر آثار آن به موزه هنرهای زیبا منتقل شده اند و در معرض دید عموم قرار دارند.
از سال 1389 خورشیدی نیز موزه خط و کتابت میرعماد به موزه صنایع دستی تبدیل شد.

در قسمت دیگری از مجموعه سعدآباد موزه مشاهیر قرار دارد که در آن تندیس هایی از بزرگان علم وادب و فرهنگ و هنر کشور ایران می باشد.