جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

موزه دکتر صالحی قزوین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه دکتر صالحی قزوین

Loading the player...

دانلود

در این موزه ۱۵۶ قطعه نفیس از هدایای دریافتی توسط دکتر صالحی در دوران وزارت امور خارجه از سوی روسای جمهور، نخست وزیر، سفرا، شخصیت های جهانی در غرفه هایی زیبا به نمایش درآمده است.

در این موزه ۱۵۶ قطعه شامل شمشیر ذوالفقار، صنایع دستی، نشان و مدال های ارزشمند، تابلوهای نقاشی و تابلو فرش، ساعت، لوازم زینتی از ۵۰ کشور جهان در ۲۵ ویترین متحرک و هشت ویترین ثابت در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است. همچنین ۲۳ تابلوی نفیس در این موزه به نمایش درآمده که زیبایی خاصی به این مکان داده است در موزه دکتر صالحی هدایایی از کشورهای هندوستان، عربستان، سوریه، عراق، ترکیه، اندونزی، ارمنستان، چین، افغانستان، سنگاپور، آرژانتین، تایلند، بولیوی، غنا، امارات متحده عربی؛ اکوادور، نیجر، قراقستان، روسیه، قطر و کویت دیده می شود.

موزه مفاخر در محل دفتر فعلی وزارت خارجه در قزوین واقع در خیایان هلال احمر قرار دارد این موزه شامل یکصد و شصت و پنج قطعه شیء نفیس و هدایای فرمانروایان و وزرای کشورهای مختلف به دکتر صالحی وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی است که با موافقت وزارت خارجه به قزوین انتقال یافته و برای بازدید عموم در طبقه همکف این عمارت تاریخی که هم اکنون به عنوان دفتر نمایندگی وزارت خارجه بهره برداری می شود، آماده شده است .

گفتنی است: دکتر علی اکبر صالحی متولد 1328 از نوادگان حاج ملا صالح قزوینی برادر شهید ثالث ملا محمد تقی برغانی قزوینی است که در خانواده‌ای اهل علم و تقوی پرورش یافته است.

دکتر صالحی دوران کودکی خود را تا سن 9 سالگی در کربلا و کاظمین سپری نمود. سپس دوران تحصیل دبستانی و دوره اول دبیرستان خود را تا سن 16 سالگی در تهران گذراند. وی برای ادامه تحصیلات دوره دوم دبیرستان و دانشگاه، راهی بیروت ( لبنان ) شد و به مدت 7 سال در آن کشور اقامت نمود و ودر آن برهه از زمان افتخار آشنایی با آیت الله موسی صدر را پیدا کرد.بعد از اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته فیزیک از دانشگاه آمریکایی بیروت، برای ادامه تحصیل به موسسه فن آوری ماساچوست (MIT ) در بوستون آمریکا – که یکی از بهترین دانشگاههای دنیا در علوم مهندسی می باشد – عازم شد و در سال 1355 موفق به اخذ درجه دکترای مهندسی هسته ای از دانشگاه فوق گردید. وی از سال 1356 تا کنون عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در زمینه مهندسی هسته ای می باشد.علاقه وافر او به زبان ها و فرهنگ ملل دنیا باعث شده که به پنج زبان زنده دنیا نظیر انگلیسی ، عربی ، اسپانیولی ، فرانسوی و ترکی تسلط یابد .

از خاندان پدری دکتر صالحی نیز آثار خیر فراوانی در قزوین و کربلا برجای مانده که مسجد مدرسه صالحیه از آن جمله است. این مدرسه که بزرگترین دانشگاه علمی شیعه در دوره قاجار به شمار می آمده هم اکنون توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در دست مرمت و بازسازی است..