جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

موزه تنوع زیستی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه تنوع زیستی

Loading the player...

دانلود

باغ وحش و موزه تنوع زیستی تهران به منظور نمایشگاه تخصصی گونه های گیاهی و جانوری جهان و همچنین نمایش گونه های جانوری کمیاب در ایران نظیر هوبره، سیاه خروس، گور ایرانی، یوزپلنگ و میش مرغ طراحی و در 26 فروردین ماه سال 1383 افتتاح گردیده است.

این موزه در پارك طبیعت پردیسان، در فضایی با مساحت داخلی 1800 متر مربع در شمال غربی شهران و ضلع جنوبی اتوبان همت واقع شده است. موزه با تأكید براهمیت و ارزش تنوع زیستی و در راستای وظایف قانونی سازمان حفاظت محیط زیست ایجاد شده است و هدف مدیریت موزه همواره این است که با استفاده از کادر کارشناسان خود نقش مؤثری در تحقیقات، اطلاع رسانی و آموزش برای گروه های مختلف سنی و علاقه مندان به محیط زیست ایفا نماید.

موزه تاریخ طبیعی جزو یکی از مکان هایی بوده که از بدو تشکیل اداره شکاربانی در سال 1346 ایجاد شده، اما با توجه به ارزش و جایگاهی که موزه های تاریخ طبیعی هر کشور در سطح دنیا دارند سعی شده وضع موزه بهتر از پیش شود تا آنجا که در سال 85 بحث ذخایر ژنتیکی مطرح و شروع شد. موزه تاریخ طبیعی محیط زیست بخش های تخصصی گوناگونی مانند، فسیل شناسی یا دیرینه شناسی، گیاه شناسی، جانوری و ذخایر ژنتیکی و زیست فناوری دارد، البته هر کدام از این مجموعه ها زیر گروه های خود را دارد، مانند گروه جانوری که بخش های تخصصی مهره داران و بی مهرگان را شامل می شود.

در موزه تاریخ طبیعی ساختار کتابخانه تخصصی، کارگاه تاکسیدرمی و مخازن علمی بایگانی نیز وجود دارد. امروزه در این مخازن علمی نزدیک 40 هزار نمونه گیاهی، حدود 30 هزار نمونه جانوری مهره دار و بی مهرگان، حدود 3000 سمپل بانک ژن و نزدیک ده هزار نمونه فسیلی هست.

 

در موزه تنوع زیستی تقسیم بندی بر اساس سیستم قاره ای بوده و نمونه های مختلف در غرفه های مختلف عرضه شده اند.

1 - نمونه های منقرض شده نظیر : شیر و ببر ایرانی

2- نمونه های کمیاب مانند : کبک دری - هوبره - سیاه خرس - قرقاول

3 -زیستگاه ایران مثل : بوتیمار و آنفوت

4 - گونه جانوری قاره آسیا مانند : ببر بنگال - پلنگ - خرس تنبل - آیبکس - چینکارا

5 - گونه جانوری قاره اروپا شامل : شاموآ - اردک سرسبز - گورکن - موفلون - کراز

6 - سواحل خلیج فارس مثل : فلامینگو - روباه - شغال - جبیر - پرستوی دریایی

7 - تالاب انزلی :

8 - گونه جانوری قاره آفریقا مانند : سیوت - جنت - شترمرغ - دیک دیک - پلنگ - اوریکس سفید - بزمجه - قوچ بربری

9 - گونه جانوری قاره آمریکا مثل : بز راکی - اکراس سرخ - ولورین - جاگوار

10 - اقیانوسیه مانند : امو - کانگرو قرمز

و انواع حیوانات به صورت تنوع زیستی جهانی به همراه پروانه ها - فسیل ها - حشرات و گیاهان و موجودات دریایی بسیار زیبا و نادر دیگر .