جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

موزه باستان شناسی نطنز - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزه باستان شناسی نطنز

Loading the player...

دانلود

،اولین و تنها موزه باستان شناسی استان اصفهان در شهرستان نطنز بازگشایی شد اشیاء و اجناس مکشوفه از محوطه و مکان های باستانی اریسمان و میلاجرد نطنز در این مکان جهت بازدید عموم در معرض نمایش گذاشته شده است . موزه باستان شناسی نطنز در خانه باقری ها جنب مسجد جامع نطنز پذیرای مسافران و بازدیدکنندگان گرامی می باشد.

همزمان با آخرین روزهای هفته میراث فرهنگی، اولین موزه باستان شناسی استان اصفهان با حضور استاندار اصفهان، چند تن از مدیران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان و برخی از مسئولین محلی در شهرستان نطنز افتتاح گردید.  
مدیر امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در این خصوصگفت: این موزه که اولین موزه باستان شناسی استان اصفهان می باشد در خانه تاریخی باقری متعلق به دوران صفوی و در کنار مسجد جامع نطنز قرارگرفته است.
ودر این موزه بیش از 200 قطعه شیئ تاریخی که در کاوش های مختلف از محدوده شهرستان نطنز و بخصوص محوطه باستانی اریسمان کشف شده پس از بررسی های علمی و مرمت های لازمبه نمایش در آمده است.  : قدیمی ترین شیئ این موزه متعلق به دوران پارینه سنگی می باشدو اشیاء دیگری که در این موزه به نمایش در آمده، متعلق به دوران پیش از اسلام و همچنین دوران اسلامی بخصوص سده های هفتم و هشتم هجری است که از آن جمله می توان به در چوبی نفیس مسجد جامع نطنز اشاره نمود.
داوود عرب عامری سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نطنز نیز درباره این موزه عنوان نمود: این موزه در طول یکسال گذشته با هزینه ای بالغ بر 3 میلیارد ریال مرمت و جهت کاربری موزه تجهیز شده است.
درحاشیه افتتاح موزه باستان شناسی شهرستان نطنز دکتر ذاکر اصفهانی استاندار اصفهان از رئیس شورای اسلامی شهرستان نطنز و همچنین آقای عبدالحسین بیدار از خیران شهرستان نطنز که در راه اندازی این موزه مساعدت نموده بودند تقدیر نمود.  
شهرستان تاریخی نطنز در 120 کیلومتری شمال مرکز استان اصفهان واقع شده و دارای بیش از 1800 اثر تاریخی ، فرهنگی ، مذهبی ، طبیعی و جاذبه گردشگری شناسایی شده می باشد که بیش از 120 مورد آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

موزه باستان شناسایی نطنز اولین و تنها موزه تخصصی باستان شناسی استان اصفهان در مجاورت مجموعه تاریخی مذهبی مسجدجامع و بقعه شیخ عبدالصمد از آثار تاریخی این شهرستان است. هم اکنون 140 قطعه شی تاریخی مکشوفه از محوطه های باستانی پیش از تاریخی میلاجرد و اریسمان که مربوط به هزاره اول تا چهارم قبل از میلاد می باشد، در این مکان بنمایش گذاشته شده است .

از آثار مهم در این موزه، درب تاریخی مسجدجامع نطنز متعلق به سال 825 هجری قمری و سفال های منقوش و ابزارآلات فلزکاری همچون قالب و ابزار بوته مربوط به اولین کوره ذوب فلز دنیاست.