جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

منطقه شکار ممنوع کلاته - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

منطقه شکار ممنوع کلاته

Loading the player...

 

در سالهای اخیر به افزایش سطح مناطق تحت حفاظت در استان اصفهان توجه زیادی شده است . بسیاری از زیستگاههای شاخص که سالها به عنوان شکارگاههای معروفی شناخته میشدند اکنون تحت حفاظت هستند .

منطقه شکار ممنوع کلاته در شرق استان اصفهان و در شهرستان خور قرار گرفته است و هم اکنون تحت نظارت اداره محیط زیست شهریتان خور قرار دارد.

منطقه شکارممنوع کلاته ویژگی های منحصر بفرد از نظر ارزشهای طبیعی و گردشگری و مناظر زیبای کویری در کنار تنوع زیستی برخوردار است.

منطقه مصر و روستاهای کوره گز هم اکنون به یکی از مقاصد مهم گردشگری کویر در ایران تبدیل شده اند . هر ساله در فصول زمستان و پاییز تعداد زیادی گردشگر به خاطر مناظر زیبای کویر راهی این منطقه میشوند. عمده مقاصد گردشگری منطقه عملا داخل محدوده منطقه شکار ممنوع کلاته قرار دارند.

منطقه شکار ممنوع کلاته حدود 134000 هکتار وسعت دارد و از معدود زیستگاههای جبیر در استان اصفهان است. از دیگر گونه های منطقه میتوان به کل وبز و قوچ و میش ، گربه شنی ، گرگ و کفتار ، کاراکال ، هوبره  اشاره کرد.

در سالهای گذشته یوز در منطقه وجود داشته است. گزارشات متعددی از حضور پلنگ در منطقه موجود است (توسط افراد محلی ) با توجه به وسعت مناسب محدوده کوهستانی منطقه و گزارشات موجود به نظر میرسد هنوز پلنگ در منطقه حضور داشته باشد.

منطقه به علت دور از دسترس بودن و داشتن منابع آبی مناسب هنوز جمعیت حیات وحش خود را تا حدودی حفظ کرده است و به خصوص اقدامات اخیر اداره محیط زیست در احداث آبشخور در نقاط حساس منطقه منجر به ایجاد آرامش نسبی در منطقه شده است ، گرچه تراکم حیات وحش با پتانسیل منطقه فاصله بسیار زیادی دارد.

با توجه به ارتباط منطقه با کوههای شرق جندق و همچنین برخی مناطق غربی شهرستان طبس این منطقه بویژه از نظر مهاجرت قوچ ومیش حایز اهمیت است. از همین طریق است که احتمال رفت و آمد یوز در منطقه از طریق زیستگاههای شرق طبس به منطقه کلاته هنوز هم وجود دارد و همین لزوم حفاظت منطقه را پررنگ تر میکند.

این منطقه خوشبختانه هنوز مستثنیات چندانی ندارد و در صورت ارتقا سریع منطقه از تیغ معادن بدور خواهد ماند. باتوجه به یکپارچگی کوهستانهای منطقه عملا کلاته میتواند به عنوان یک منطقه با ثبات در میان زیستگاههای جندق و خور و شرق طبس درآید .زیستگاههایی که به سمت جزیره ای شدن حرکت نمیکنند ارزش بالایی برای گونه های نادر مانند پلنگ و یوز و به طور کلی گوشتخواران دارند.

ضمنا با توجه به مهاجرت قوچ و میش در منطقه در صورت حفظ امنیت منطقه گدارهای امنتری برای مهاجرت اینگونه در کوهستانها و تپه ماهورهای وسیع شرق و شمال خور بوجود خواهد آمد

 

منطقه شکار ممنوع کلاته با ارزش‌ترین زیستگاه دست نخورده‌ای در قلب کویر برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری هم چون گربه وحشی، کاراکال و جبیر است. منطقه‌ شکار ممنوع کلاته مشتمل بر دشت‌ها و سلسله کوه‌های به هم پیوسته است که به دلیل داشتن‌گونه‌های‌ مختلف گیاهی و جانوری یکی از مناطق ویژه در استان اصفهان شناخته شده است. منطقه ‌شکار ممنوع‌ کلاته ‌خوروبیابانک با وسعتی ‌افزون بر یک‌هزار و 368 هکتار با ارزش‌ترین اکولوژیکی زیستگاه‌های شهرستان است که 20 درصد آن را کوهستان و تپه ماهوری، 52 درصد به صورت دشت، 22 درصد تاغزار و تپه ماسه‌ای و شش درصد نیز اراضی سیلابی تشکیل می‌دهد.

 

در شرق این منطقه ارتفاعات ابراهیم زهرا واقع شده است که به دلیل بکر بودن منطقه از تنوع زیستی بالایی برخوردار است. شمال این ارتفاعات در مجاورت ماسه زارهای کویر مرکزی ایران واقع است. روستاهای محمد آباد کوره گز و عروسان از اتماعات انسانی در شمال این منطقه است. در شرق منطقه کویر نمک خور واقع است و در جنوب شهرستان خور و روستای عباس آباد به چشم میخورند.

 

حیات وحش

از گونه‌های به ثبت‌رسیده این منطقه در بخش پرندگان زاغ بور، باقرقره، سبز قبا، هوبره و در گربه‌سانان نیز گربه وحشی، گربه شنی، کاراکال و از پستانداران می‌توان به کل، بز، قوچ و میش و جبیر اشاره کرد.

 

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی شاخص این منطقه درمنه، گز و تاغ است و در دشت‌ها تاغزارهای انبوه و خودرو و در نواحی مرتفع‌تر نیز گونه‌هایی چون بادام کوهی، پسته وحشی، بنه، قیچ، شور و آنغوزه را می‌توان مشاهده کرد. در ماسه زارهای شمال این منطقه پوشش گیاهی تاغ، اسکنبیل، نتر، نسی و سایر گیاهان ماسه پسند قابل مشاهده است