جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

مناره سلجوقی گلپایگان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مناره سلجوقی گلپایگان

Loading the player...

دانلود

مناره سلجوقی گلپایگان که از آن به عنوان بلندترین مناره آجری نام می برند ، گویی امتداد پیشینه کهن این خطه را برابر دیدگان هر هنر دوستی آشکار می کند                                                                                                     

این بنا که به عنوان بلندترین مناره آجری سلجوقی قرن پنجم هجری قمری ایران از آن یاد شده با قدمتی حدود 900 سال همچنان در برابر عوامل طبیعی زلزله، باد، باران، سرما و گرما سرفراز برجای مانده است.

این اثر تاریخی دارای دو در است که در درون آن راه پله دارد و بصورت دورانی با 64 پله به بالای مناره می توان صعود کرد.

قسمت های پایین و بالای مناره دارای کتیبه آجری است که این کتیبه به خط کوفی نوشته شده و فاقد تاریخ است و متن کتیبه آن از آیات کلام الله مجید است.

مناره سلجوقی گلپایگان که به فانوس صحرا مشهور است در گذشته با نصب چراغ بالای آن راهنمای کاروانیان در مسیر جاده معروف ابریشم بوده است.

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلپایگان به خبرنگار ایرنا گفت: این اثر تاریخی با معماری منحصربفرد در خیابان امام خمینی(ره) گلپایگان قرار دارد و به شماره 250 در خرداد ماه سال 1315 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

مهدی نوبخت افزود: مناره سلجوقی گلپایگان از جمله بناها و مکان های دیدنی این شهرستان است که در طول سال و به خصوص ایام نوروز گردشگران داخلی و خارجی را همواره به خود جذب می کند.

شهرستان گلپایگان با بیش از 200 اثر تاریخی و گردشگری و سه شهر گلپایگان، گوگد و گلشهر در 180 کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد.

مناره ۱۸ متری شهر گلپایگان که به آن «میل گلپایگان» هم گفته می‌شود، در زمره بلندترین مناره‌های قرن پنجم هجری قمری است و مربوط به دوره سلجوقی است که در خیابان امام خمینی، سه راه آیت طالفانی و روبروی پارک فانوس قرار دارد. این بنا در سال ۱۳۱۷ -۱۸ مرمت شده‌است. منار گلپایگان دارای دو در است و در درون آن پلکانی تعبیه شده‌است. قسمت‌های پایین و بالای مناره مرمت گردیده و دارای کتیبه آجری است که این کتیبه به خط کوفی نوشته شده و فاقد تاریخ می‌باشد و متن کتیبه آن از آیات کلام الله مجید است. این مناره با قدمتی حدود ۹۰۰ سال در برابر عوامل طبیعی (زلزله، باد، باران، سرما و گرما) سرفراز برجای مانده‌است و از جمله بلندترین مناره‌های ایران می‌باشد. دو راه پله دارد که بصورت دورانی با ۶۴ پله به بالای مناره می‌توان صعود کرد. این مناره از زمان سلجوقیان می‌باشد که ساختمان آن را احتمالا با ساختمان مسجد جامع و بازار چهارسوق همزمان می‌دانند. گفته می‌شود این مناره برای راهنمایی کاروانیان بوده و بالای آن چراغ نصب می‌کرده‌اند و در جنوبی چهارسوق از جلوی مناره شروع می‌شده‌است. لازم به ذکر است که ،سالها پیش اطراف آن را پا منار می‌نامیدند که خاکی و شامل چندین خندق بوده است. بنا بر اظهارات کسبه محلی این بنا هنوز مورد بی مهری مردم است و آنطور که باید در حفظ آن تلاش نمی‌شود. در قسمت جلویی این اثر یک شیر سفید رنگ دیده...مشاهده کامل متن می‌شود که ظاهرا سالها پیش همتای دیگری هم داشته که مشخص نیست که اکنون کجاست و چه کسی و یا چگونه شیر دوم را از این منطقه برده است. مناره گلپایگان در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۱۵، با شماره ۲۵۰ جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ای مناره آجری سلجوقی در زمره ی بلندترین مناره‌های قرن پنجم هجری قمری و دارای دو در است و در درون آن پلكانی تعبیه شده است. قسمت‌های پایین و بالای مناره دارای كتیبه آجری است كه این كتیبه به خط كوفی نوشته شده و فاقد تاریخ و متن كتیبه آن از آیات كلام‌الله مجید است. این مناره با قدمتی ۱۰۰۰ ساله در برابر عوامل طبیعی (زلزله، باد، باران، سرما و گرما) سرفراز برجای مانده و از جمله بلندترین مناره‌های ایران است که از طریق دو راه پله دورانی با ۶۴ پله به بالای مناره می‌توان صعود كرد. این بنا در سال ۱۳۱۷ مرمت شده و در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۱۵، با شماره ۲۵۰ جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نخستین عکس‌های این بنا در دهه 20 توسط پروفسور آرتور آپهم پوپ گرفته شده است.