جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

مسجد یعقوبی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد یعقوبی

Loading the player...

مسجد يعقوبي در شهر يزد ضلع شرقي خيابان امام خميني (ره) و در محله‌ی يعقوبی در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در يزد، ابو يعقوب يكي از چهار سرهنگ ابو جعفر علاءالدوله بن مجدالدوله كالجار متوفي به سال 432 هجري قمري، محله‌ي يعقوبي را بنا و قناتي در آن جاري كرد و آن محله را به نام خود منسوب كرد. از جمله بناهاي قديمي كه در يعقوبي ساخته شد و نام آن در كتب تاريخ يزد آمده، مسجدجامع آن محل است.

مسجد يعقوبي صحن، ايوان و گنبدي نسبتاً كوچك (‌گنبد كلمبو) دارد كه توسط فيل‌پوش‌هاي ساده روي ديوار سوار شده است. تابستانه با سقفي بلند و گرمخانه‌ي مسقّف به طاق و تويزه با قوس‌هاي جناقي و قد پاي كوتاه است. گرمخانه در ضلع غربي، تابستانه در ضلع شرقي صحن (ميانسرا) و ايوان و گنبد كوچك در ضلع جنوبي صحن قرار دارند. ورودي شبستان نيز به حسينيه باز مي‌شود.

تابستانخانه‌ي مسجد در سال‌هاي اخير نوسازي و تا ارتفاع يك متري كف، سنگ نصب شده است. نماز جماعت در حال حاضر در تابستانخانه برگزار می‌شود. دو طرف محراب، نيم طبقه (‌دواشكوبه)‌ دارد. در قسمت زيرين نيم طبقه در ضلع شرقي، غرفه وجود دارد و در ضلع غربي از داخل مسجد مسدود و به كوچه متصل است. در واقع، كوچه ضلع غربي گرمخانه مسجد مسقّف شده و بر سقف كوچه نيم طبقه مسجد ساخته شده و تابستانخانه مسجد نيز نيم طبقه است. اكنون مسجد يعقوبي محل برگزاري نماز جماعت است.

محراب مسجد با كاشي‌هاي مسدس آبي رنگ عصر تيموري و با حاشيه‌كاري معرق به رنگ‌هاي آبي و سفيد مانند آنچه در بسياري از مساجد يزد به كار رفته، تزيين شده است.