جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

مسجد میرعماد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد میرعماد

بنای اولیه مسجد میرعماد مربوط است به قرون ششم و هفتم قمری، و موید این مطلب محراب گرانبهائی است که جهت این مسجد در سال 623 هجری توسط یکی از هنرمندان کاشانی از خاندان معروف ابوطاهر و با هنرمندی حسن بن عربشاه ساخته شده و هم اکنون در موزه برلن نگهداری می شود.
در دوران مغول و در نیمه دوم قرن نهم قمری (868) شخصی به نام خواجه عمادالدین شبلی شروانی در ابتدای بازار قدیم، میدان وسیعی را احداث نمود و در اطراف آن ابنیه وعمارتهای عالی از جمله مسجد و کاروانسرا و دارالشفاء و خانقاه بنا نمود که از آن مجموعه عظیم فقط از میدان و مسجد آن اثری باقی است. در شمال میدان در ابتدای خیابان جدیدالاحداث آرامگاه خواجه عمادالدین وجود داشته که فعلا از آن بنا فقط سنگ تاریخ قبر خواجه عماد باقی مانده است.
این مسجد دارای سردری زیبا و منحصر به فرد می باشد که تزئینات معماری آن در نوع خود بی نظیر است و در آن مقرنس های گچی با حالتی زیبا همراه با نقاشی هائی با آب رنگ تزئین شده است که در کتیبه سردر، بانی و سال احداث بنا مشخص گردیده است.
قسمتهای مهم این بنا شامل: جلو خان مسجد- که راسته اصلی بازار بزرگ کاشان از جلو خان مسجد میدان آغاز می گردد، سردر با کتیبه تاریخی، هشتی ورودی، سنگاب، چند شبستان، گنبد آجری، آب انبار، منبر کاشی معرق، کتبیه ها (سنگ نوشته ها) ی تاریخی؛ شامل یازده حکم یا فرمان تاریخی می باشد، توجه به احکام تاریخی این سنگ نوشته ها اهمیت تاریخی این مکان را در اوضاع اجتماعی کاشان جلوه گر می سازد. بر روی این سنگ نوشته ها فرامینی از شاهان صفوی مبنی بر رعایت عدالت در کسب، رعایت حقوق کشاورزان، رعایت حقوق شهروندان، معافیت از پرداخت مالیات در ماه مبارک رمضان، ممنوع کردن قماربازی و فروش موادمخدردیده می شود. مسجد میرعماد از مستحدثات زمان ترکان قراقویونلو در زمان سلطان جهان‌شاه بوده و به احتمال زیاد بر بنای مسجدی از دوران خوارزمشاهی احداث شده است.
این بنای باارزش تاریخی دارای سردر رفیع و معروف و صحن مربع شکل و چهار ایوان بر پیرامون آن و گنبدخانه و دو شبستان جنوب غربی و جنوب شرقی بوده و همچنین در جنب شبستان جنوب شرقی راسته، گذر مسقفی که قبلاً به دارالایتام باز بوده، وجود دارد که در قرون گذشته آب‌انباری به جای آن بنا شده است.
منبر کاشی‌کاری موجود در آن با مصالح بنایی که در گنبدخانه مسجد قرار دارد و از مستحدثات قرن نهم و متعلق به زمان سلطان ابوسعید گورکانی است، ساخته شده است.
مسجد میرعماد که در جنوب میدان فیض (میدان سنگ سابق) و در کنار بازار بزرگ شهر واقع شده در زمان احداث آن، در مقابل (دروازه سوق) و مجاور بارو و خندق قدیم شهر و در مدخل بازار مسگرهای معروف کاشان واقع بوده است.
مسجد میرعماد دارای سردر عالی و زیبایی است که به واسطه نمایش فنون معماری اصیل ایرانی در بنای آن بسیار جالب و قابل توجه است زیرا در قرینه‌سازی نمای سردر مسجد، ابتکاری به کار رفته که انحراف جهت بنا را نسبت به محور جلوخان و میدان مقابل مسجد با وضع غیرمحسوسی برطرف ساخته است.
بر جداره‌های اطراف و حوالی سردر نیز مجموعه سودمندی از کتیبه و سنگ‌نبشته‌ها و فرامین پادشاهان قره‌قوینلو و صفویه تا قاجاریه ثبت و ضبط شده که علاوه بر دربرداشتن اطلاعات مهم تاریخی، آداب و رسوم زمان و سنن اجتماعی تا حدی هم راه و روش فرمانروایان گذشته را منعکس می‌سازد.
اصل بنای اولیه آن متعلق به دوره سلجوقی بوده که بر اثر ویرانی‌های عهد مغول، بعدها خواجه عمادالدین آن را از نو مرمت و تجدید بنا کرده است.
این محراب از نظر ظرافت و زیبایی و دقایق فنی منحصر به فرد است چنانکه اکثر سیاحان و ایران‌شناسانی که به کاشان سفر کرده و محراب عظیم این مسجد را از نزدیک دیده‌اند از آن به زیبایی و شگفتی یاد کرده‌اند