جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

مسجد صمد خان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد صمد خان

Loading the player...

مسجد حاج صمد خان در سال 1334 هجري قمري مربوط به اواخر دوره قاجاريه است که به دست حاج صمد خان تاجر باشي شيرواني در زيربناي 450 مترمربع در رشت ساخته شده است و به مسجد باقرآباد نيز شهرت دارد.
مسجد حاج صمد خان، همچنين به عنوان دومين مسجد و چهارمين مکان تاريخي رشت است که تاريخ ساخت اين بنا بر روي دو عدد سنگ مرمر در دو طرف محراب مسجد نصب شده است.
محراب 24 متر مربعي مسجد داراي گچ بري‌هاي استادانه‌اي است و دو کتيبه روي آن کار شده که در کتيبه سمت راست موقوفات مسجد و در کتيبه سمت چپ شعري در نيايش خداوند نوشته شده است. چهار ستون پنج متري با سر ستون‌ها و گنبد گچ بري شده از ديگر زيبايي‌هاي تاريخي مسجد حاج صمد خان رشت است.
منبر مسجد به دست حاج بابا ولد کربلايي و علي نقي بادکوبه‌اي در سال 1335 هجري قمري ساخته و در آن هيچ ميخ و پيچ فلزي به کار نرفته است. يک منبر ديگر اثر همين استادکار در حرم امام علي (ع) وجود دارد.
ويژگي‌هاي معماري و تزئيناتي بنا:
مسجد حاج صمد خان يکي از مراکز مذهبي مطرح و معروف شهر رشت است. اين مسجد بنايي است که از چهار طرف به محوطه حياط راه دارد. ساختمان مسجد در دو طبقه ساخته شده است. طبقه پايين مخصوص آقايان و طبقه بالا که تقريباً يک چهارم فضاي داخلي مسجد را اشغال نموده مخصوص بانوان است. همچنين بر بالاي بام، گنبدي قرار دارد که بار آن بر روي چهار ستون مرکزي صحن مسجد قرار گرفته است. مصالح به کار رفته در اين مسجد، آجر و سيمان است و فضاي داخلي به وسيله گچ اندود شده است. در گذشته سطح بام به وسيله سفال خمره اي سفال پوش شده بود که امروز به وسيله ورق‌هاي حلبي پوشش داده شده است.
از خصوصيات بارز بنا و نوع بهره برداري آن اين است که اين مسجد مورد استفاده نمازگزاران جهت عبادت قرار مي‌گيرد.
اين مسجد در گذشته داراي نماي آجري که حد فاصل آن‌ها به وسيله سيمان بندکشي شده بود ولي امروزه به وسيله سيمان سفيد، سفيدکاري شده است. تزئينات داخلي مسجد، گچ بري‌هاي نه چندان پرکار و پيچيده تزئين شده است. عمده اين گچ بري در قسمت محراب و سرستون ها و فضاي داخلي زير گنبد انجام گرفته است. ازاره مسجد در گذشته به وسيله کاشي سياه رنگ پوشش داده شده بود، ولي امروزه سنگ مرمر جاي آن‌را گرفته است. کتيبه‌هايي نيز به وسيله خط ثلث در ميان فضاي گچ بري نوشته شده است. اين بنا جزء مکان‌هاي عام‌المنفعه بوده و به دليل بافت ساده و يک دست و قرار گرفتن آن در بافت قديمي که مجموعه بازار و خانه‌ها در کنار اين مسجد فضاي سنتي و همگام با نوع فرهنگ ما بدست مي‌دهد، قابليت ثبت در رديف آثار باستاني را دارد.
از زمان احداث تا امروز که 83 سال از عمر اين بنا مي‌گذرد، به دليل مرطوب بودن آب و هواي شهر رشت در جبهه شمالي که در معرض بادهاي باران آور قرار دارد و در جبهه جنوبي بر اثر زلزله ترک‌هايي در ديوار مشاهده مي‌شود که به مرور زمان در حال مرمت است.
گفتني است، مسجد حاج صمدخان در سال 1388 و با استفاده از کمک‌هاي مردمي بازسازي شد و گنبد آن نيز هم اکنون در حال مرمت است.