جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مسجد جمکران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد جمکران

Loading the player...

مسجد جمکران، مسجدي واقع شده در 6 کيلومتري شهر قم به طرف جاده کاشان در نزديکي روستاي جمکران است بيش از هزار سال پيش در شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان ، فردى صالح به نام حسن مثله جمكرانى به دستور امام زمان (عجل الله تعالى فرجه الشريف) فرا خوانده مي شود .

وى در همين مكان فعلى مسجد ، حضرت را با جمعى از همراهان ملاقات كرده و دستور بناى مسجد با تشريفات خاص را دريافت مى‌كند.
وى براى اجراى اين امر اقدام و اين مسجد مبارك را بنا بر جزئيات اوامر حضرت مهدى (عجّل الله تعالى فرجه الشريف) احداث نمود
در ارتباط با مسجد جمكران اشارات مستفيم يا غير مستقيمي در طول تاريخ ديده مي شود.
همچنين از سنگ نوشته باقي مانده و گفته هاي مرحوم آيت الله العظمي مرعشي نجفي بر مي ايد كه چندين بار تعمير و بازسازي شده است.
از اشارات جالب تاريخي ميتوان به سرگذشت يكي از مردان عهد شاه اسماعيل صفوي و اعتكاف وي در مقام امام زمان در محدوده قم اشاره داشت.
همچنين بايد به سند ارزشمند دستخط عالم بزرگوار علم الهدي فرزند فيض كاشاني (فيض كاشاني داماد ملاصدرا و شاگرد برجسته وي مي باشد) درباره سفر خود به مسجد مقدس جمكران و نكات نفيسي كه از قول پدر بزرگوارشان تاكيد كرد كه بسيار قابل توجه است.
شرح كامل آنها و بقيه موارد به شكل كامل در دست اقدام است..
شيخ عفيف صالح حسن بن مثله جمکراني مي گويد: من شب سه شنبه 17 ماه مبارک سال 393 هـ. ق در خانه ي خود خوابيده بودم که ناگاه جماعتي از مردم به در خانه من آمدند و مرا از خواب بيدار کردند و گفتند برخيز و خواسته ي امام زمانت (عج) را اجابت کن که تو را مي خواند. آن ها مرا به محلي که اکنون مسجد (جمکران) است آوردند.
حضرت مهدي (عج) مرا به نام خواندند و فرمودند: برو به حسن بن مسلم بگو: اين جا زمين شريفي است و حق تعالي اين زمين را از زمين هاي ديگر برگزيده و شريف کرده است، تو آن را گرفته به زمين خود ملحق کرده اي... و آنگاه فرمود: «به مردم بگو به اين مکان رغبت کنند و آن را عزيز بدارند».
آيت الله العظمي مرعشي نجفي نيز در تأييد مسجد جمکران مي فرمايد: اين مسجد شريف مورد احترام کافه ي شيعه بوده است، از غيبت صغري تا به امروز که حدود يک هزار و دويست و دو سال مي گذرد و همينطور که شيخ بزرگوار مرحوم صدوق عليه الرحمة کتابي به نام مونس الحزين دارند که حقير آن نسخه را نديده ام ولي مرحوم آقاي حاج ميرزا حسين نوري استاد حقير از آن کتاب نقل مي فرمايد، و بالجمله اين مسجد مقدس مورد احترام علماي اعلام و محدثين کرام شيعه بوده و کرامات متعددي از مسجد جمکران ديده شده است
اما در بيان علت ساخت به موارد زير مي توان اشاره نمود:
اولا؛ در فرهنگ اسلامي مسجد جايگاه ويژه اي دارد، اعتبار و اهميتي که اسلام به مسجد به عنوان پايگاه معنوي و توحيدي داده به هيچ نهادي نداده است. اقدام مهم رسول خدا صلي الله عليه و آله پس از هجرت به مدينه، ساخت مسجد بود. با توجه به اهميت و حساسيت و موقعيت جهاني شهر مقدس قم و توصيه هايي که در لسان روايات نسبت به آن وارد شده است. اقدام امام عصر (عج) در ايجاد و تأسيس اين پايگاه معنوي و باعظمت، در راستاي رشد و تعالي مؤمنان و ظرفيت بخشي به منتظران در دوران غيبت کبري بوده است، و اين عنايت نيز مي تواند در ادامه ي توصيه ي ائمه عليهم السلام و تأکيدي بر مرکزيت شهر مقدس قم بعنوان اول پايگاه جهان تشيع در عصر غيبت باشد.
ثانياً؛ تأسيس مسجد جمکران بر اين اساس صورت گرفته است، که جلوه گاه عنايات و کرامات امام عصر (عج) و ميعادگاه منتظران و شيفتگان قائم آل محمد (عج) در عصر پرفتنه و سراسر آشوب غيبت باشد. تا مردم با مراجعه ي به اين مکان نوراني و مشاهده ي عنايات و کرامات آن حضرت (عج) بر ايمانشان افزوده گردد، و از گزند توطئه هاي شياطين جني و انسي و شبهه افکني دشمنان و شبهه افکنان اعتقادات ديني در امان باشند.
ثالثا؛ از جمله دلائلي ساخت اين مسجد مي توان به اين نکته اشاره کرد که مردم از برکات معنوي مسجد بهره جسته، خود را در برابر ديده گان حضرت (عج) حاضر ببينند، عقده هاي خويش بر آن حضرت (عج) عرضه نمايند و براي ظهور يگانه منجي عالم بشريت دعا کنند.
اصولا در يک جامعه ي سراسر شيعي و در راستاي سامان بخشيدن به تفکر ناب مهدويت، تقويت روح انتظار و نيز در جهت انسجام بخشي به ديدگاه هاي مختلف اديان و مذاهب نسبت به جريان ظهور و شناخت ابعاد گسترده ي شخصيت الهي و انساني منجي، ضرورت وجود پايگاهي عظيم نظير مسجد مقدس جمکران انکار ناپذير است