جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

مسجد جامع خوزان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد جامع خوزان

مسجد جامع خوزان مسجدی است چهار ایوانی در محلی به همین نام در شهرستان خمینی شهر است که دارای پیشینه ای هفتصدساله می باشد. این مسجد کهن که هنوز هم ارزش های معماری و زیبايی های در و دیوارو فضای معنوی خود را حفظ کرده، به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده است. بر روی این اثر معماری پربها در دوران صفوی، تغییرات زیادی انجام گرفته و قسمت هايی به آن افزوده شده است. از آن جمله می توان به مناره و گلدسته و ایوان جنوبی آن اشاره کرد. نقش های تزيینی با نقوش گل و بوته و اسلیمی های زیبا در زیر و نیم طاقی های ایوان اصلی صحن نیز از دیگر مواردی است که به آن اضافه شده است. این مسجد یک بار دیگر دستخوش تغییرات در معماری خود شده است، در این مرحله بیت الشتاء یا شبستان زمستانی در ضلع غربی آن گسترش یافت و تزيیناتی همچون مقرنس کاری، گچبری، تزئینات کاشی کاری و ستون های تراشیده شده به آن افزوده شد
این مسجد از نوع مساجد چهار ایوان با حیاط مربع است که در هر ضلع آن ایوانی قرار دارد و مشابه مسجد زواره و اردستان است که در محله خوزان و کهندژ از نواحی قدیمی شهرستان خمینی شهر قرار گرفته است.
این مسجد در قرن ۸ هجری بر روی آثار دوره ی سلجوقی در زمان ابلخان مغول بنا گردیده است.
در دوره ی صفوی(۱۰۶۸ هجری)تعمیرات و الحاقات بسیاری در این بنا انجام گردید. ایجاد و گلدسته بر روی جرزهای ایوان جنوبی و نقاشی های تزیینی با نقوش گل و بته و اسلیمی در زیر نیم طاق های چهر ایوان اصلی صحن حیاط است در دوره ی قاجاریه نیز شبستان زمستانی (بیت الشتا)در ضاع غربی گسترش و تعمیر قرار گرفت.
از سایر ویژگی های این بنا مقرس کاری و قطار بندی به همراه گچبری و تزیینات معقلی و کاشی کاری و مشبک گچی و آجری با ستون های سفالی تراش در قسمت شبستان اشاره کرد. لازم به ذکر است این بنا سالم بوده و در طول سال هم در آن نماز و مراسم بر‌گزار می شود.
این بنای با ارزش و نفیس در سال ۱۳۷۵ هجری شمسی توسط اداره کل میراثفرهنگی استان اصفهان و با همکاری امام جماعت مسجد پس از تهیه نقشه های معماری و تعمیرات اساسی به شماره۱۷6۱به ثبت آثار ملی ایران رسیده است
گفته می شود قبل از احداث مسجد امکان وجود آتشکده ساسانی در محوطه وجود داشته است که بعد از ورود اسلام به خوزان به مسجد تبدیل شده است، شیوه معماری آن را به قرن هشتم هجری نسبت می دهند و آثار فعلی و تزئینات آن به عهد صفویه نسبت داده می شود.
در سال 1068 ه.ق (دوره صفویه) تغییرات و الحاقات به آن صورت گرفته که از جمله آن ها و گلدسته است.
در دوره قاجار شبستان ضلع غربی مسجد گسترش یافته است و تعمیر شده است که ایوان های چهارگانه آن با هم قرینه اند.