جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

مسجد جامع اردکان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد جامع اردکان

Loading the player...

آشنايي با مسجد جامع 500 ساله اردكان

مسجد جامع اردكان، متعلق به قرن دهم هجري قمري از بناهاي تاريخي، مذهبي بافت قديمي شهر است.
بناي خشت و گلي مسجد شبستان بزرگ، ايوان رفيع و گنبدي به وسعت 64 متر مربع دارد كه در 500 سال گذشته پنج بار تعمير و مرمت شده است. قديمي ترين اثر اين مسجد زيرانداز – زيلويي – است متعلق به سال 1016 هجري قمري كه در موزه مردم شناسي اردكان نگه داري     مي شود.
مسجد جامع اردكان با اينكه تزئينات و كاشيكاري ندارد، مزين به يك در ورودي با ارزش هنري است.
در به شكل بسيار زيبا با صدها قطعه چوب پنج ضلعي ساخته شده است. بر روي دماغه در، هشت قطعه فلز به شكل مربع بوده كه فعلا" چهار قطعه آن باقي مانده است و جاي چهار قطعه ديگر خالي است و عبارات «الله» و «محمد» به خط كوفي بر روي آنها حك شده است.
محراب مسجد با قطعه هاي كاشي، متعلق به اوايل دوره صفويه مزين شده است و در ميان آنها سنگ مرمر نصب شده است.
بنا چندي پيش در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد و تحت پوشش سازمان ميراث فرهنگي قرار گرفت.
در شهرستان اردكان جمعا" 53 اثر تاريخي وجود دارد كه از اين ميان 20 اثر در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است
اين مسجد که در ادوار مختلف تغييرات فراواني داشته است،بنابر اقوال مشهور از يادگارهاي دوران تيموري است که بزرگترين مسجد اردکان مي باشد.

اين مسجد داراي دوقسمت زمستان خانه و تابستان خانه مي باشد و در محله بالاده قرار دارد.

در بزرگ ورودي ان چوبکاري است با قطعاتي به شکل مخمس که برروي دماغه دست چپ در ،هشت قطعه فلز به شکل مربع کوبيده شده است که فعلا قسمت فوقاني باقي است براين قطعات فلزي (ا... - محمد)به خط کوفي کنده کاري شده است از نشانه هاي جالبي که گواه بناي اين مسجد در عهد تيموري است ،همين درب بزرگ وچوبي تابستان خانه ي مسجد است که کلونهاي کوچک آن از دوسر اژدها با دهان باز تشکيل شده است.

از کهن ترين اشياء که در مسجد از قديم الايام باقي مانده،حزب قرآني است به سال 911 هجري قمري (صفوي).

با گفته ي مرحوم حاج عبدالحسين حاج آقا محمد چهار ميرزايي ، در قسمت تابستاني مسجد پيه سوزي از طلاي ناب وجود داشته که از سرنوشت آن اطلاعي در دسترس نيست .

از رسوم رايج در فرهنگ عامه اردکان ،چرخيدن زنان به دور گنبد نسبتا مرتفع مسجد و ريختن گندم براي کبوتران در دوشنبه اول هر ماه قمري مي باشد.

چاه و راهرو صاحب الزمان(عج) و سنگ جاي پاي منتسب به حضرت علي (ع)از ديگر نقاط مورد اعتقاد مردم در مسجد جامع اردکان مي باشد.مسجد جامع اردکان، متعلق به قرن دهم هجري قمري و از بناهاي تاريخي، مذهبي بافت قديمي شهر است.

بناي خشت و گلي مسجد شبستان بزرگ، ايوان رفيع و گنبدي به وسعت ?? متر مربع دارد که در ??? سال گذشته 5 بار مرمت شده است.

قديمي‌ترين اثر اين مسجد زيرانداز - زيلويي - است متعلق به سال ???? هجري قمري که در موزه مردم‌شناسي اردکان نگه‌داري مي‌شود.

مسجد جامع اردکان با اينکه تزئينات و کاشيکاري ندارد، مزين به يک در ورودي با ارزش هنري است.

اين درب به شکلي بسيار زيبا با صدها قطعه چوب پنج ضلعي ساخته شده است. روي دماغه در، 8 قطعه فلز به شکل مربع بوده که 4 قطعه آن باقي مانده است.

محراب مسجد با قطعه‌هاي کاشي، متعلق به اوايل دوره صفويه مزين شده است و در ميان آنها سنگ مرمر نصب شده است.

در بخش شرق، قسمت شبستان ساخته شده که با ستون‌هايي چهار ضلعي در 2 رديف با 6 ستون، بنا را پا برجا نگه داشته است.

گنبد مسجد رك بوده و تك پوسته با آجر چيني زيگ زاگي چهار ترك كه بر روي يك هشتي نشسته است.

در شرقي محراب گنبد خانه يا همان تابستان نشين مسجد راهرويي پيچ در پيچ وجود دارد كه به راهرو صاحب الزمان معروف مي باشد . اين راهرو كه همان غلام گردش مي با شد راهرويي براي رفت و آمد امام جمعه بوده است .

در حياط مسجد يک چاه براي استفاد نماز گزاران از آب آن وجود داشته که به چاه صاحب‌الزمان معروف است. يکي از مهمترين قسمت‌هاي جانبي مسجد جامع اردکان درب ورودي است با کوبه‌هايي به شکل دو سر اژدها.

سبک معماري اين مسجد آذري و از نشانه‌هاي آن گنبد خانه‌اي و يک ايوانه با رواق‌هايي در اضلاع شرقي و غربي که درب ورودي و اصلي بنا روبروي گنبد خانه باز مي‌گردد.

اين مسجد از گونه مساجد يک ايواني داراي يک صحن است که گنبدخانه و ايوان و رواق‌هاي اطراف بخش تابستانه آن را تشکيل مي‌دهد.