جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مسجد آقاعلی اکبر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مسجد آقاعلی اکبر

مسجد آقا علی اکبر مربوط به دوره قاجار است و در خمینی شهر، منطقه یک خیابان امام شمالی، جوی گاردر واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۴۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
یکی از بناهای قدیمی منطقه  این مسجد 140 ساله به نام آ علی اکبر (هنرمند و تاجر بزرگ عهد قاجار) است که بانی آن بوده است. مسجد با چهار ایوان عظیم به سبک مساجد دوره قاجار بنا گردیده است و هنر گره چینی،مقرنس کاری و کاشی کاری معلی بر روی در و دیوار این مسجدجلوه خاصی به آن داده است.
معروفترین امام جمعه مسجد که  مسجد محله بسته هم نامیده می شود  مرحوم حاج شیخ مهدی اشرفی است که واعظ توانای بود ومخاطبان زیادی را پای منبر خود دردهه های سی وچهل درمحل ومناطق دیگرگرد می آورده است.    

                                                                 .
بناي تاريخي «مسجد آقاعلی اکبر» واقع در محله گاردر سده ، با فاصله ای بسیار کم در کنار نهر گاردر و در جهت مخالف مسجد جامع قرار گرفته است . این مسجد ، نسبت به مسجد جامع گاردر ، فضای بزرگتری دارد و عمارت گنبدخانه آن مرتفع تر و وسیع تر است . در ورودی بنا ، سنگ کتیبه ای نصب شده که تاریخ ساخت بنا و نام واقف و املاک وقف بر آن را نشان می دهد . نام واقف : "علی اکبر فرزند محمد ورنوسفادرانی " است . که تمامت بنای مسجد به انضمام چند باب مغازه و یک باب کارخانه و چند قطعه زمین وقف نموده است.                                           .
اتمام ساخت مسجد ، دوازدهم ماه رجب سال 1242هجری قمری است . پس بنای مسجد در اواخر سلطنت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و از این رو یکی از قدیمی ترین مساجد این شهرستان است . دوره سلطنت طولانی فتحعلی شاه قاجار از سال 1212 تا1250 ادامه داشته است. مسجد به جز در ورودی درسه سمت دارای عمارت و فضای مسکونی می باشد و عمارت گنبدخانه آن در جبهه غربی قرار گرفته است. متاسفانه جبهه های دیگر و شبستان مسجد در سالهای اخیر به طور کلی تخریب و مورد بازسازی قرار گرفته است .                                                            .
عمارت گنبد خانه در جبهه غربی بنا ، چهار طاقی ای است نسبتا بلند که بر روی پوسته بیرونی آن موتیف های تزیینی با ترکیبی از آجر و کاشی وجود دارد . گره چینی های جناح بالایی ورودی ، به نحوی بسیار زیبا با تک ستاره ای از کاشی آبی فیروزه ای به یکدیگر متصل شده است . در دو سوی راست و چپ ایوان گنبدخانه ، ترکیبهای تزیینی اسلیمی از کاشی هایی با رنگ فیروزه ای لاجوردی و خط دوری کادر سیاه به همراه آجرهای کرمی است که به بنا شکوه و زیبایی خاصی بخشیده است                                                                                                             .
بر سر در فرو رفته داخل ایوان نیز پنجره مشبک گچی تعبیه شده است. صحن مسجد آقاعلی اکبر نسبت به مسجد جامع ، بسیار بزرگتر است و شبستان کنونی ، که در همین سالهای اخیر ساخته شده ، ارتفاع بیشتری نسبت به صحن دارد و ورودي مسجد به صورت مستقيم با دالان رواقي بلندي به صحن باز مي شود و در ابتداي دالان فضاي هشتي وجود دارد . گنبد مسجد آقا علی اکبر ، کاسه ای است مدور و همچنین با ارتفاع کم با بام پوش آجری بدون تزیین که مسجد را از نمای بیرونی ساده و غیر مشخص ساخته است. بر دیوارهای جبهه جنوبی گنبد خانه نیز پنجره هایی به عنوان نور گیر تعبیه شده است  .              

                                                                                             .
آنچه از این مسجد قدیمی قاجاری به صورت اصلی باقیمانده است .قسمت ورودی ، هشتی و عمارت گنبد خانه و ضلع شرق آن است که ورودی عمارت گنبد خانه یکی از ممتازترین ورودی های مساجد شهرستان است و اگر ساخته دست معماران خمینی شهری باشد می توان گفت که در آن زمان سده از استادکاران بر جسته برخوردار  بوده است .