رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۸

مرمت و بازسازی ترک ششم گنبد مسجد امام اصفهان - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایش خبر

مرمت و بازسازی ترک ششم گنبد مسجد امام اصفهان


مرمت و بازسازی ترک ششم گنبد مسجد امام اصفهان آغاز شد. مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه تاکنون پنج ترک از 16 ترک گنبد مسجد امام به پایان رسیده است گفت : هر ترک از گنبد مسجد امام اصفهان از حدود 20هزار قطعه تشکیل شده که برای مرمت و بازسازی هر ترک تقریبا شش ماه وقت نياز است . فریدون اله یاری افزود: ساخت ترکهای گنبد مسجد امام بر اساس اندازه و رنگ کنار یکدیگر قرار می گیرد و با ملات گچ بر روی گنبد محکم می شود .

مرمت و بازسازی ترک ششم گنبد مسجد امام اصفهان

 

مرمت و بازسازی ترک  ششم گنبد مسجد امام اصفهان آغاز شد.

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه تاکنون پنج ترک از 16 ترک گنبد مسجد امام به  پایان رسیده است گفت : هر ترک از گنبد مسجد امام اصفهان از حدود 20هزار قطعه تشکیل شده که برای مرمت و بازسازی هر ترک تقریبا شش ماه وقت نياز است .

فریدون اله یاری  افزود: ساخت ترکهای گنبد مسجد امام بر اساس اندازه و رنگ کنار یکدیگر قرار می گیرد و با ملات گچ بر روی گنبد محکم می شود .

وی با بیان اینکه برای مرمت هر ترک  افزون بر دو میلیارد ریال هزینه می شودگفت: در صورت تامین اعتبار پیش بینی می شود ساخت و نصب ترکها بر روی گنبد حدود دو سال دیگر به پايان برسد.

استاد کارکاشی و مرمت گنبد مسجد امام نیز گفت:  قطعات ترکهای گنبد در ابعاد مختلف ساخته می شود که کوچکترین ابعادآن  یک در یک و نیم سانتیمتر و بزرگترین ابعاد 7 در 16سانتیمتر است.

به گفته مهدی پاکدل ، این قطعات در پنج رنگ فیروزه ای ، لاجورد، سفید ، زرد و سبز و بر اساس شماره بندی کنار یکدیگر چیده می شود تا یک ترک از گنبد ساخته شود .

وی با اشاره به اینکه برای ساخت هر ترک 15 مرمت گر در کارگاه گنبد مسجد امام مشغول فعالیت هستند ، افزود: ترکهای ساخته شده باید در ارتفاع 54 متری از سطح زمین بر روی گنبد نصب شود.

ویژگی بارز گنبد خاصیت آکوستیکی آن می باشد، به صورتی که در داخل گنبد و بر روی سنگی که دقیقا در نقطه مرکزی زیر گنبد قرار دارد، انعکاس صوت را می توان  شنید.

ارتفاع داخلی گنبد مسجدامام 38 متر و از سطح خارجی 54 متر است.

  این مسجد كه در مجموعه میدان امام اصفهان قرار دارد شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است.

مسجد امام اصفهان در سال 1310 هجری شمسی با شماره 107 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده  است و در سال  1358 هجری شمسی با شمارۀ 115همراه با مجموعه میدان امام اصفهان به ثبت سازمان جهانی یونسکو رسیده است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.