رونق تولید ملی | شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

مرمت ارگ تاریخی نهچیر مبارکه - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایش خبر

مرمت ارگ تاریخی نهچیر مبارکه


مرمت ارگ تاریخی نهچیر مبارکه با اختصاص اعتباری بیش از 10 میلیارد ریال اجرا شده و تاکنون محوطه بیرونی همچون دیوارها و برج‌های کبوتر و نگهبانی به صورت کامل مرمت شده است. سرپرست اداره میراث فرهنگی ‌مبارکه با بیان اینکه مرمت این قلعه از سال 85 از طرف میراث فرهنگی مبارکه با بیش از 3 میلیارد ریال انجام شد و این اعتبار صرف استحکام بخشی و مرمت پشت بام‌ها به وسعت 4 هزار متر و مرمت یکی از حیاط‌های خان نشین شد گفت:قلعه تاریخی نهچیر با هزینه و بودجه شهردرای مبارکه و با نظارت میراث فرهنگی در حال مرمت است. ولی ا... رهبری گفت: مجموعه سردرب ضلع جنوب شرقی به وسعت 600متر مربع در حال مرمت است که توسط شهردار مبارکه 5 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیز برای آن جذب شده است.

مرمت ارگ تاریخی نهچیر مبارکه

 

مرمت ارگ تاریخی نهچیر مبارکه  با اختصاص اعتباری بیش از 10 میلیارد ریال اجرا شده و تاکنون محوطه بیرونی همچون دیوارها و برج‌های کبوتر و نگهبانی به صورت کامل مرمت شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی ‌مبارکه با بیان اینکه مرمت این قلعه از سال 85 از طرف میراث فرهنگی مبارکه با بیش از 3 میلیارد ریال انجام شد  و این اعتبار صرف استحکام بخشی و مرمت پشت بام‌ها به وسعت 4 هزار متر و مرمت یکی از حیاط‌های خان نشین شد گفت:قلعه تاریخی نهچیر با هزینه و بودجه شهردرای مبارکه و با نظارت میراث فرهنگی در حال مرمت است.

ولی ا... رهبری گفت: مجموعه سردرب ضلع جنوب شرقی به وسعت 600متر مربع در حال مرمت است که توسط شهردار مبارکه 5 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیز برای آن جذب شده است.

وی افزود: مرحله  اول این مرمت  شامل محوطه بیرونی بود و مرحله دوم آن نیز مجموعه سردرب بوده که تا اواخر اردیبهشت به پایان می‌رسد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی مبارکه با بیان اینکه این قلعه تاریخی با تغییر کاربری به رستوران سنتی تبدیل می‌شود، افزود: از طرف شهرداری مطالعاتی برای تغییر کاربری این قلعه در حال انجام است و این مکان در آینده محل تاریخی برای بازدید عموم گردشگران می‌شود و  موزه، هتل سنتی ونمایشگاه و کارگاه صنایع دستی نیز به این مجموعه اضافه خواهد شود

ارگ تاریخی نهجیر با وسعتی در حدود 20هراز متر مربع یکی از بزرگترین قلعه‌های تاریخی استان اصفهان بشمار می‌رود که در سال 1376 به ثبت ملی رسیده است  وسبک معماری قلعه متعلق به دوران زندیه بوده که این قلعه دارای خانه های متعدد، تالارهای شاه نشین و بخش‌های اداری و خدمات همراه با برج‌های متعدد است.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.