جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

مرحوم استاد سید علی اکبر پرورش - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مرحوم استاد سید علی اکبر پرورش

Loading the player...

استاد پرورش از پیشگامان انقلاب اسلامی در اصفهان است.زندگی سیاسی اجتماعی استاد پرورش در ابتدای راه داشجویی آغازشد از آشنایی با مرحوم شهید بهشتی که هم محله استاد بودند. حاج آقا مصطفی بهشتی نژاد روحانی برجسته ای بود که از نظر اخلاقی تاثیر زیادی بر استاد داشت . استاد پرورش در طول عمر پربرکت خود سعی کرد تا از چهر های برجسته ای همچون علامه محمد تقی جعفری، علامه محمد حسین طباطبایی، شهید مطهری و..... بهره ببرد. استاد بعد از دوران دانشجویی برای سربازی به شهر استهبان رفت و اولین اقدامات سیاسی را از آنجا آغاز کرد تا اینکه اطلاعات ژاندارمری آن زمان در مقابل سخنرانی های اوعکس العمل های فراوانی نشان می دهد واو را تا پایان خدمت از سخنرانی در مجامع منع می کند.
پس از آن استاد (ده سال پیش از انقلاب) به استخدام آموزش و پرورش در می آید. از جمله مدارسی که در آن کار می کرد،می توان به مدرسه احمدیه اشاره کرد که یکی از موسسات تحقیقاتی دینی بوده و تاسیس آن با تایید و تشکر اما (ره) همراه بوده است.
استاد خود را در هیچ گروهی محدود نمی کرد، کانون های علمی و تربیتی، انجمن های اسلامی دانش آموزان و دانشجویان، انجمن مددکاری امام زمان(عج)و... از جمله مکان هایی بود که استاد در آن حضور داشت و برای جوانان سخنرانی می کرد. این جریانات باعث شد تا ساواک استاد را زیر نظربگیرد. درهمین ایام استاد با شهید دکتر آیت آشنا شده و وارد یک شبکه اطلاعاتی سیاسی می شود. اعضاء این شبکه شهید یوسف کلاهدوز وشهید نامجو( نماینده امام(ره) در وزارت دفاع) بودند درواقع این شبکه قبل از انقلاب برای امام یک بازوی اطلاعاتی بود.
اتفاقات پنج رمضان سال ۵۷ وتحصن در منزل آیت الله خادمی از مراحل حضور فعال استاد است.در همین ایام رزیم گردانندگان این واقعه را شناسایی کرد که در راس آن استاد پرورش بود.در بخش روحانیت نیز حجت الاسلام کمال فقیه ایمانی، آیت الله میردامادی وحجت الاسلام مظاهری حضور داشتند.
استاد پس از آزادی از زندان در مجامع عمومی حضور فعال داشته که از برجسته ترین آن می توان به سخنرانی در تاسوعا وعاشورا حسینی که تاثیر گذاری آن در انقلاب اسلامی نیز بسیار زیاد بود اشاره کرد.
پنج کتاب از ایشان قبل از انقلاب به چاپ رسیده که معروف ترین آن پیامبر در مکه وعلی در مدینه است.
استاد در تابستان ۵۸ به عنوان یکی از چهار نماینده در مجلس انتخاب می شوند و در اضافه کردن قانون اساسی نقش ویژه ای داشتنند. در همان سال به عنوان نائب رئیس مجلس انتخاب و همزمان در چند هیات بزرگ سیاسی حضور داشتنند.
استاد در زمان ریاست جمهوری شهید رجایی ، وزارت آموزش وپرورش را برعهده گرفت. در دوره های سوم وچهارم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده انتخاب می شود وحضور فعالی در دو مجلس داشتنند.این مرد اخلاق و معرفت در روز جمعه 6 دی ماه 1392 بر اثر بیماری در سن 71 سالگی دار فانی را وداع گفت.