جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

مراسم افتتاح 140 مدرسه‌ی برکت با 844 کلاس درس - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مراسم افتتاح 140 مدرسه‌ی برکت با 844 کلاس درس

مراسم افتتاح 140 مدرسه‌ی برکت با 844 کلاس درس ، اهدایی رهبر معظم انقلاب به دانش‌آموزان مناطق محروم صبح امروز با حضور رییس دفتر مقام معظم رهبری، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، وزیر آموزش و پرورش، معاون اجرایی رییس جمهور، مدیرعامل بنیاد برکت و دیگر مسئولان ارشد کشور برگزار شد.                                         رفع محرومیت در جامعه از رویکردهای مهم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است و تاکنون گام‌های اساسی در این زمینه برداشته شده است. این بنیاد طي يك سال و نيم گذشته سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي در مناطق محروم داشته و امروز حجم این سرمايه‌گذاري ها از مرز 4 هزار و 250 ميليارد تومان فراتر رفته است

 

یکی از مدرن‌ترین اصول اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد است و تحقق آن می‌تواند بیش‌ترین خلق در زمینه‌ی ثروت را برای جامعه و به‌ویژه بخش‌های محروم به دنبال داشته باشد.

ایشا با بیان این‌که حجم گسترده‌ی محرومیت‌زدایی انجام شده در روستاها در پس از انقلاب اسلامی با قبل از انقلاب در کشور قابل قیاس نیست؛ افزود: امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سعی و تلاش دارد تا محرومیت‌ها به‌طور کامل رفع و اشتغال ایجاد شود

سرمایه‌گذاری 100 میلیارد تومان دیگر در استان مازندران از دیگر برنامه‌های بنیاد برکت است که امیدواریم در توسعه‌ی اقتصادی استان نقش مؤثری داشته باشد.

 

مشارکت بنیاد برکت در راه اندازی طرح ها و پروژه های اقتصادی جدید و فعال کردن مؤسسه های تولیدی در کشور که زمینه درآمدزایی و اشتغال را فراهم می کنند در راستای تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی و رونق تولید بسیار ارزشمند و تاثیر گذار است نسل جدیدی از سرم‌های درمانی اکنون در کشور در حال تولید است که در ساخت آن، نه تنها كم‌خطرترين و بي‌ضررترين مواد به‌كار گرفته شده است، بلکه مشكلات جذب و دفع مواد دارويي داخل سرم را نیز به كلي از بين مي‌برد. تاریخچه‌ی شکل‌گیری بنیاد برکت
«بنیاد برکت» در راستای اجرای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی»، در 20 آذر ماه سال 1386 توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تأسیس شد تا به عنوان یک مجموعه‌ی توانمندسازی اقتصادی، اجتماعی و عام‌المنفعه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته فعالیت نماید.
 
مأموریت و چشم‌انداز بنیاد برکت
فلسفه‌ی وجودي بنياد بركت، كمك و همیاري براي بهبود و ارتقاي توانمندي اقتصادي و كارآفريني افراد، گروه‌ها و واحدهاي كسب و كار مستعد فعاليت و فاقد دانش و مهارت لازم در مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌يافته‌ی كشور، در راستاي تحقق اهداف سند چشم‌انداز جمهوري اسلامي ايران، و رهنمودهاي مقام معظم رهبري است.  

بنياد بركت با مشارکت در راه‌اندازي و توسعه‌ی طرح‌هاي اقتصادی در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و ...، انجام طرح‌های عمراني و زيربنايي، مدرسه‌سازي، و ...، به دنبال تأثير كلي بر توسعه‌ی اقتصادي مناطق محروم كشور، افزايش فرصت‌هاي شغلي، توسعه‌ی كارآفريني، فقرزدايي و جلوگيري از مهاجرت نيروهاي محلي به شهرهای بزرگ است.

بنياد بركت در افق سند بیست ساله‌ی جمهوري اسلامي ايران با بهره‌مندي از امكانات و توانمندي‌هاي بالقوه و بالفعل كارآفرينان و بهره‌گيري كامل از پتانسيل سازمان‌هاي غيردولتي و عام‌المنفعه، قصد دارد در توزيع مناسب درآمد و ايجاد فرصت‌هاي برابر، به دور از فقر و تبعيض و بهره‌مند از رشد پرشتاب و مستمر اقتصادي و ارتقاي نسبي سطح درآمد سرانه و رسيدن به اشتغال كامل در مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌يافته، اقدام‌های مؤثري را به ا نجام برساند.

حفظ ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و حقوق مردم، تأكيد بر عدالت اجتماعي و اقتصادي، حفظ كرامت انساني، مسئوليت‌پذيري، صيانت و توجه خاص به حقوق و نيازهاي اساسي اقشار آسيب‌پذير، از ارزش‌هاي بنيادين و اساسي مورد تأكيد بنياد بركت به شمار می‌روند.
 
حوزه‌های فعالیت بنیاد برکت

 • توانمندسازی اقتصادی و کارآفرینی در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته
 • توسعه‌ی فضاهای آموزشی از طریق تأسیس مدارس برکت در در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته
 • توسعه‌ی خدمات زیربنایی و فرهنگی در مناطق محروم و کم‌تر توسعه یافته
 • توسعه‌ی خدمات بیمه‌ای و مالی در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته
 • توسعه‌ی محصولات راهبردی دارویی با تأکید بر فناوری‌های نوین
 • افزایش دسترسی آحاد جامعه به‌ویژه مناطق محروم به خدمات بهداشتی و درمانی با استفاده از فناوری‌های نوین در سلامت الکترونیک

مهم‌ترین فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد برکت

بنياد بركت علاوه بر اجراي طرح‌هاي توانمندسازي اقتصادي، در زمينه‌ي توسعه‌ و انجام طرح‌هاي زيربنايي، فرهنگي و آموزشي در مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌يافته‌ي كشور،مانند طرح‌هاي راه‌سازي، پل‌سازي، آبرساني، برق‌رساني، احداث مراكز ICT و مخابراتي، احداث خانه‌ي بهداشت، پاسگاه و حوزه‌ي انتظامي، احداث مسكن محرومين، ساخت و تكميل بيمارستان، اجراي پروژه‌هاي آبخيزداري و زيرساخت باغباني، ساخت مدارس، مساجد، حوزه‌هاي علميه، دارالقرآن و خانه‌هاي عالم فعاليت‌‌هاي گسترده‌اي تاكنون انجام داده است.

اين در حالي است كه بنياد بركت در حوزه‌ي سلامت الكترونيك، كمك به ايتام، اعطاي وام به نيازمندان، بيمه‌ي بركت افراد فاقد پوشش بيمه‌اي، IVF زوج‌هاي نابارور كم‌بضاعت و ارايه‌ي خدمات به بيماران صعب‌العلاج و نيازمندان مناطق محروم كشور نيز اقدامات مؤثري انجام داده است.

كل سرمايه‌گذاري انجام شده توسط بنياد بركت در مناطق محروم و كم‌تر توسعه يافته‌ي كشور تا خرداد 94، بالغ بر 41 هزار ميليارد ريال است. هم‌چنين ميزان ظرفيت كل اشتغال‌زايي با اجراي طرح‌هاي توانمندسازي اقتصادي به حدود 135 هزار نفر (27 هزار نفر به‌طور مستقيم و 108 هزار نفر به‌طور غيرمستقيم) مي‌رسد.


 ویژگی‌ فعالیت‌های بنیاد برکت
نکته‌های كليدی و محوري در نگرش بنياد بركت نسبت به فعاليت‌هاي محروميت‌زدايي و توانمندسازي اقتصادي در كشور عبارت‌اند از:

 • تأكيد بر اين باور كه توسعه‌ی اقتصادي مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌يافته از طريق سرمايه‌گذاري و راه‌اندازي بنگاه‌هاي اقتصادي با توجه به مزيت‌هاي نسبي در اين مناطق انجام مي‌گيرد.
 • تأكيد بر ايجاد فرصت‌هاي شغلي محلي و جلوگيري از مهاجرت نيروهاي بومي از مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌يافته
 • تأكيد بر مشارکت بنیاد برکت به شکل غيرتصدي‌گرايانه و غيرماندگار به كارآفرينان و سرمایه‌گذاران محلي در جهت را‌ه‌اندازي بنگاه‌هاي اقتصادي در قالب اصول اقتصاد و ماليه‌ی اسلامي (مشاركت‌هاي حقوقي و مدني)
 • تأكيد بر كمك به توسعه‌ی اقتصادي و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌يافته از طريق استفاده از مشاركت مردمي و آموزشي در زمينه‌ی اصول و روش‌هاي صحيح شركت‌داري.
 • توجه ويژه به انجام امور زیربنایی و ايجاد فضاهاي آموزشي و فرهنگی به عنوان مكمل فعاليت‌هاي اقتصادي در مناطق محروم و كم‌تر توسعه‌يافته