جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

محل بازی کودکان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

محل بازی کودکان

Loading the player...


طراحی محل بازی کودکان بخش جدایی ناپذیر طراحی منظر می باشد. امروزه حتی در بسیاری از منازل مسکونی و ویلاها نیز داشتن یک محل بازی بچه ها ضروری است . در پارکهای محله ای ُ پارکهای عمومی و پارکهای دیگر نیز فضاهای خاصی به بازی کودکان اختصاص می یابد. اینک به ذکر برخی نکات برای طراحی محل بازی کودکان می پردازم و البته این شامل همه مواردی که باید بدانید نخواهد بود:
مساحت محل بازی کودکان:
•    مساحت محل بازی کودکان باید متناسب با تعداد کودکان استفاده کننده باشد.به این منظور باید آمار تقریبی کودکان را محاسبه کنید و در نهایت به ازای هر کودک سعی کنید ۱-۲ متر مربع فضا اختصاص دهید.
•    مساحت همچنین به نوع و ماهیت لوازم بازی بستگی دارد و هر نوع از وسایل بازی طبق دفترچه مشخصات فنی نیاز به مساخت ایمنی خاصی در اطراف خود دارد. مثلا نمی توانید یک سرسره را روبروی یک دیوار به فاصله نیم متر نصب کنید.
مکان محل بازی:
•    مکان محل بازی ترجیحا باید در مکانی با زهکشی خوب انتخاب شود و شیب بندی به نحوی باشد که در زمان بارندگی یا شستشو آب در مکان بازی جمع نشود.
•    مکان محل بازی کودکان باید تا حد امکان دور از مسیر سواره رو و دوچرخه سواری و دیگر عوامل خطر زا مانند کابلهای برق فشار قوی و ترجیحا نزدیک به محل توالتها باشد.
•    مکان محل بازی کودکان را زیاد نزدیک محلهای استراحت و مثلا در خانه های مسکونی چسبیده به پنجره منزل کسی قرار ندهید.
ورودی به مکان بازی کودکان:
•    استانداردهای مفصلی در این زمینه وجود دارد ولی در کل زمین بازی کودکان باید از زوایای مختلف امکان دسترسی امن داشته باشد زیرا بسیاری کودکان هنگام دیدن محل بازی احساساتی می شوند و با حد اکثر سرعت می خواهند از نزدیکترین مسیر به آن برسند و نباید این نزدیکترین مسیر مسیری خطر ساز مانند سیم خاردار (!!) یا دیواره و نرده باشد.
•    اگر از پله برای ورودی مکان بازی کودکان استفاده می کنید ایجاد یک رمپ (شیب حد اکثر ۱۲ ٪) در کنار آن یک ضرورت است. اگر محل بازی کودکان چندین ورودی دارد حد اقل یکی از این ورودیها باید دارای رمپ باشد تا کودکان معلول و یا کالسکه کودک بتواند به آسانی و امن وارد و خارج شود
در این انیمیشن سعی شده تا نکات ایمنی د رخصوص خطراتی که ممکن است کودکان را تهدید کند به خانواده ها به شیوه ای جذاب و تاثیر گذار به خانواده ها تذکر داده شود .