جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

ماژین شهرستان دره شهرایلام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ماژین شهرستان دره شهرایلام

Loading the player...

دانلود

شهر ماژین شهری کوچک از توابع شهرستان دره شهر استان ایلام است. آب و هوای نسبتا گرم اما دلپذیری دارد. طبیعت زیبای کوهستان ها و پدیده های طبیعی آن هر تازه واردی را متحیر میکند.
این شهر کوچک از محروم ترین نقاط کشور است و در جنوب شرقی استان ایلام، 30 کیلومتری جاده پلدختر-اندیمشک واقع شده است. در این شهر حتی راه و جاده دسترسی به مرکز استان نیز وجود ندارد و تمام عبور و مرور از مسیر های ارتباطی شهر پلدختر لرستان انجام میشود.

مردم این ناحیه همگی به زبان لری بالاگریوه یکی از اصیل ترین گویش های لری صحبت میکنند. (البته در برخی روستاها نیز گویش دیگری به کار میرود که به گویش های فارسی شده ی خرم آبادی شبیه است و به اشتباه گویش بیرانوندی نامیده می شود حال آنکه همگان می دانند که ایل بزرگ بیرانوند در تمام لرستان به زبان لکی تکلم می کنند) مردمان این شهر همواره از سوی مسئولین مورد بی مهری قرار گرفته اند و وضع فجیع اشتغال در این شهر، گواه این مدعی است.

سادگی ، قناعت ، صبر ، شجاعت و صمیمیت مردم ساکن در شهر ماژین و روستاهای اطراف آن مثال زدنی است. مردم ماژین هیچگاه صحنه را ترک نکرده و همیشه پایبند به ارزش های والای نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و هستند این را با گریزی کوتاه به تعداد شهیدان و رزمندگان این دیار می توان فهمید.

ماژین یکی از شهرهای شهرستان دره‌شهر در استان ایلام است. این شهر در کنار کبیرکوهو رود سیمره واقع شده‌است. گویش مردم ماژین لری فیلی است.و اکثر اقوام این شهر از دو طایف بیرانوند و بالاگریوه هستند

موقیعت شهر جغرافیایی

این شهر در نزدیکی شهرهای پلدختر، اندیمشک و دره‌شهر واقع شده‌است و ساکنین آن به زبان لری تکلم می کنند.با اینکه ماژین در شهرستان دره‌شهر و استان ایلام قرار دارد ولی راه ارتباطی به مرکز استان ندارد. تنها راه ارتباطی ماژین از طریق شهر پلدختر است

بقعه امامزاده مهدی صالح ماژین، یكی از منحصر به فردترین بناهای تاریخی استان ایلام است كه در شهرستان دره ‌شهر قرار دارد. معماری این بنا یكی از شاهكارهای معماری دوره ایلخانی است كه گچ بریهای داخل آن بی شك از جمله آثار ارزنده و كم نظیر عصر خویش است.

امامزاده مهدی صالح مربوط به سدهٔ ۸ ه. ق. است و در شهرستان دره‌شهر، بخش مرکزی، روستای ماژین واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۳۱۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.