جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

ماه مبارک رمضان در آفریقای جنوبی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ماه مبارک رمضان در آفریقای جنوبی

Loading the player...

دانلود

ماه مبارک رمضان در آفریقای جنوبی

ماه مبارک رمضان در آفریقای جنوبی همچون اغلب کشورهای اسلامی ماه جشن رمضان است و لذا برکات این جشن هم متوجه مسلمانان و هم غیر مسلمانان این کشور می شود.

مسلمانان آفریقای جنوبی ملغمه ای از فرهنگ ها و ادیان الهی و غیرالهی (آنیمیستی) است و تقریباً همه ادیان شناخته شده جهان در این کشور پیروانی دارند و آزادی مذهب در قانون اساسی این کشور نیز تضمین شده است، اما از میان همه این فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها، مسلمانان از جایگاه اجتماعی خاصی برخوردار هستند.

آفریقای جنوبی که به رنگین کمان فرهنگ ها معروف است مسلمانان آن نیز از رنگ ها و نژادهای مختلف هستند به گونه ای که همه رنگ مسلمان اعم از سیاه مرکز آفریقا، سیاه روشن تر شمال و جنوب آفریقا، رنگین پوستان هندی، پاکستانی، زرد پوستان اندونزی و مالزیایی و سفید پوستان اروپایی، عرب و ایرانی را در میان آنها می توان دید.

چرا که آفریقای جنوبی از قدیم الایام کشوری مهاجر پذیر بوده و به همین دلیل همه مهاجران مسلمان آن نیز به نسبت کشور خاستگاه خود، آداب و رسوم و به ویژه مراسم های دینی ماه مبارک رمضان را به سبک و سیاق خود برگزار می کنند.

شعائر دینی درهرحال همه آنها مسلمان هستند و گرچه بیشتر از دو درصد از جمعیت ۴۶ میلیونی این کشور را در بر نمی گیرند، ولی در این ماه مبارک علاوه بر انجام شعائر دینی همچون روزه داری، انجام کارهای نیک، برپایی محافل انس با قرآن ، بخش مهمی از آذوقه و قوت روزانه خود را به غیر مسلمانان فقیر کشورشان اختصاص می دهند.

روزه داری دراین ماه با وجود روزه داری مسلمانان ‘ همه مساجد کشور پس از نماز عصر برای تهیه انواع غذا به منظوردادن افطاری به فقرا از جمله افراد غیرمسلمان فعال هستند .

بطور مثال مسجد الرحمن در منطقه تقریبا شیعه نشین پرتوریا پایتخت این کشور از ساعت سه عصر تا بعد از شامگاه پذیرای حدود ۵۰۰ تن از نیازمندان غیر مسلمان است و همین موضوع خود نقش مهمی در نوع نگاه عمومی مردم این کشور به مسلمانان دارد.

ماه مبارک برکات خدایی ماه مبارک رمضان در آفریقای جنوبی هم شامل مسلمانان و غیر مسلمانان این کشور است و همین مهم به همراه نیکی مسلمانان به دیگران و اهمیت دادن به روحیه برادری و همزیستی شان با دیگر ادیان و اقوام، در نوع نگاه احترام آمیز غیر مسلمانان به آنها تاثیر بسزایی داشته و دارد.

مسلمانان به ویژه در ماه مبارک رمضان در میان هموطنان جامعه و فرهنگ متکثر کشورشان از اعتبار اجتماعی خاصی برخوردار هستند.

تعامل مثبت بین مسلمانان و غیرمسلمانان در این کشور موجب شده است که غیرمسلمانان نسبت به فرهنگ اسلامی شناخت تقریبا کامل داشته باشند و به دلیل جایگاه نسبتا برتر مسلمانان برای آنها احترام خاص قائل شوند و شاید به برخی رفتاری اجتماعی آنها نیز عمل کنند.

غذای حلال گرچه مسلمانان در این کشور زیاد نیستند ولی در بسیاری از فروشگاه های این کشور براحتی غذاهای با مارک حلال یافت می شود.

کوتاه سخن اینکه آداب و رسوم و انجام شعائر دینی رمضان در کشور رنگین کمانی آفریقای جنوبی به میزان تنوع مسلمانان مقیم این کشور، از تنوع خاص برخوردار است و مشخصا نمی توان گفت که آداب روزه داری این کشور شبیه کدامیک از کشورهای اسلامی است بلکه باید گفت که مسلمانان این کشور ملغمه ای از آداب و رسوم اسلامی را رعایت می کنند و به همین دلیل هم از کمترین تضاد درون دینی نیز برخوردار هستند.