جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

قلعه خان آباد روستای قهی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

قلعه خان آباد روستای قهی

Loading the player...

دانلود

قلعه خان آباد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اصفهان، بخش جلگه، دهستان امامزاده عبدالعزیز، روستای قهی، مزرعه خان آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است


تاريخچه:

با توجه به سبك و شيوه معماري، ساخت بنا مربوط به دوره قاجار مي باشد .

مشخصات اثر ( بنا ) :

قلعه مسکوني بوده, در يک طبقه با مساحت تقريبي 3000 متر مربع ساخته شده است و ورودي آن در جبهه شرقي واقع شده است که ارتباط با درون قلعه را از طريق يک هشتي امکان پذير مي سازد .

  بنا داراي شش برج نگهباني در اضلاع شرقي و غربي مي باشد که برجهاي شمال شرقي و جنوب غربي آن تقريبا به صورت کامل از بين رفته اند. قلعه دو حياط مرکزي شمالي و جنوبي دارد که به وسيله دالاني به هم مرتبط هستند.حياط فرعي نيز درکنار اين دو حياط ايفاي نقش مي کند.لازم به ذکر است حياط شمالي بنا مخصوص آغلهاي گوسفندان مي باشد که دور تا دور حياط جاي گرفته اند .

ويژگي اثر:

كليه جداره ها خشت و گلي و پوششها نيز به صورت طاق و چشمه،کجاوه اي، کلمبو و کليل اجرا شده اند. در قسمت ورودي محلي به عنوان پير نشين تعبيه شده است. از ديگر ويژگيهاي اثر مي توان به نقاشي سقف فضاي بالاخانه و بخاري ديواري اشاره نمود .


حصار مزارع:

 براي مشخص بودن حد وحدود مزارع, جلوگيري از ورود حيوانات به داخل مزرعه ديوارهايي در حدود يک متر, دور بعضي ازمزارع مي کشيدند که به حصار معروف است. بودجه تعمير حصار هر ساله از برداشت محصولات تامين مي شد .

بيشتر اين ديوارها اکنون تخريب شده است .