جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

قلعه تاریخی قمیشلو - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

قلعه تاریخی قمیشلو

{rsmediagallery tags="ghamishloo" limit="21" }


قلعه تاریخی قمیشلو در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر تیران با مساحت تقریبی ۹ هزار متر مربع در مرکز پهنه گسترده پارک ملی قمیشلو (وسعت ۸۶ هزار هکتار) واقع شده است.
قدمت ساخت قلعه به ۱۴۰الی ۱۶۰ سال قبل بر می گردد.
مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان پسر ارشد ناصرالدین شاه قاجار حاکم استان های مرکزی ایران از جمله اصفهان – یزد – چهار محال و بختیاری و … جهت گذراندن ماه های گرم سال در یک منطقه خوش آب و هوا دستور ساخت این قلعه را در قمیشلو می دهد.( قمیشلو نام ترکی است و به معنای مکان رویش فراوان نی و یا نیزار است).
قلعه در کنار قلعه صفوی و مخروبه حیدر بنا شده است و دارای بخش های مختلفی از جمله شاه نشین – حرمسرا – بارعام – مطبخ – اصطبل – شربت خانه – محل اسکان تفنگچی ها – محل اسکان رعایا و باغبانان و باغ بزرگی در سمت شرقی قلعه می باشد.
قلعه دارای چهار درب جنوبی – شمالی – غربی و شرقی است که درب جنوبی مخصوص شاهزاده و حرمسرا، درب شرقی مربوط به باغ بزرگ – درب شمالی مربوط به رعایا و باغبانان و درب غربی مربوط به سواره نظام و چوپانان بوده است.
ظل السلطان هر ساله ماه های خرداد – تیر – مرداد تا نیمه های شهریور را در این قلعه می گذرانده و از همان جا به ترتیب دادن امور نیز می پرداخته است و در این مکان بیشتر به تفریح و شکار آهو – پازن = قوچ و میش می پرداخته است.
این قلعه پس از او به فرزندان او ( اکبر میرزا و اصغر میرزا ) رسید و آنها نیز تغییراتی در آن داده یا بر آن افزودند.
قلعه قمیشلو بتایی تاريخي در شکارگاه منطقه حفاظت شده قميشلو در حدود 23 کيلومتري جنوب غربي شهر شاهين شهر واقع شده است. به استناد کتاب خاطرات ظل السلطان بخشي از بناهايي است که به دستور وي در اين منطقه خوش آب و هوا جهت ييلاق و شکار بنا شده و بعد از وي نيز توسط پسرش صارم الدوله مورد استفاده قرار مي گرفته است. اين قلعه در زميني به مساحت9000 مترمربع توسط چندين حصار و برج محصورگرديده است و مشتمل بر حياط خلوت ها، اصطبل ها، انبار، محل استقرار نگهباني و خدمه، حمام و فضاهاي متعدد که شامل 2 حياط خلوت و ساختمان اندروني و بيروني مي باشد