جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

فرهنگسرای ادیب برومند - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

فرهنگسرای ادیب برومند

بنیاد فرهنگی و فرهنگسرای ادیب برومند
فرهنگسرای ادیب برومند در سال ۱۳۸۰ به همت شاعر ملی ایران ادیب برومند به منظور ایفای خدمتی ویژه برای زادگاه بدوی ایشان بنیاد شد. این فرهنگسرا به صلاحدید هیأت امنای این بنیاد و شورای شهر گز برخوار فرهنگسرای ادیب برومند نامیده شده است. محل فرهنگسرا بنایی کهن، با قدمت حدود ۱۳۰ سال و به مساحت ۳۴۰۰ متر مربع می‌باشد. در قسمت شمالی زمین یک تالار مزیّن به گچ بری و شاه‌نشینی با دو پستو و در دو سوی آن دو طاق همقواره و پیوسته به هم وجود دارد. در قسمت شرقی یک حوض‌خانهٔ بزرگ و یک آبدارخانهٔ کوچک و در قسمت غربی یک اتاق بزرگ با دو اتاق کوچک‌تر واقع شده است. افزون براین در ضلع غربی یک راهرو به یک زیرزمین منتهی می‌گردد که هم‌اکنون موزهٔ مردم‌شناسی برخوار در آن‌جا مستقر شده است. در حیاط این عمارت، حوضی آبی رنگ و دورسنگی در میان ساختمان و روبروی سالن ساخته شده و آب آن در جویباری به رنگ آبی پلّه پلّه با داشتن فوّاره‌های متعدد به سوی جنوب جاری می‌شود. این بنا در واقع بخشی از عمارت ساخته شده در عهد قاجار توسط مرحوم حاج محمدعلی‌خان کلانتر، فرزند مرحوم علی اکبر بیگ والی منطقه از عهد فتحعلی شاه قاجار بوده که شامل ۳ بخش بیرونی (فرهنگسرای کنونی)، اندرونی و کاروانسرا (مجموعاً حدود ۱۰ هزار متر مربع) بوده است. مرحوم حاج محمّدعلی خان این بنا را به زنده یاد مرحوم استاد حیدر علی خان برومند برادر زادهٔ خود صلح کرده است. حیدرعلی‌خان برومند (دایی ادیب برومند) تا پایان عمر در این خانه می‌زیست. بعدها این بنا توسط ادیب برومند از نوهٔ مرحوم حیدر علی خان خریداری و با همّت شهرداری گز و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی تعمیر گردید و اکنون به‌عنوان بنیاد فرهنگی و فرهنگسرای ادیب برومند در اختیار شهروندان می‌باشد
عشق و دلبستگي به ميهن از غريزه هاي مقدس بشريت است که حتي جانداران ديگر هم ازين غريزه بي بهره نيستند و به سامان وآشيان خود علاقه د ارند .
هر انسان شرافتمندي مي کوشد که اين دلبستگي را در نهانگاه دل خويش فزوني دهد وآتش اين علاقه را در کانون قلب خود فروزانتر گرداند زيرا خود و نياکانش وامدار آب و خاکي هستند که از نعمتهاي خداداديش سودها برگرفته و بهره ها برده اند
چه قدر دور از انسانيت اندکساني که به مصالح و منافع پرورشگاه خود نينديشند ودرفکر خدمتگزاري آن نباشند .
با اعتقاد به اين اصل اصيل بوده است که اين بنده از نوجواني تاکنون که قلم به دست گرفته ام آنچه سيلابه ي روح بر ورق رانده ومطلب نوشته ام درباره ي ايران و آزادي و خدمت به فرهنگ و ادب و تماميت اين آب و خاک بوده است به اين هم اکتفا نکرده ام بلکه قدم را نيز همراه قلم ساخته به مبارزه و نبردي پيگير با متعديان به حقوق جامعه و منافع ملي وسياستهاي استعماري قد برافراخته ام . گواه اين مدعا کارنامه ي زندگي حقير و آثار قلمي از مقالات و اشعار و تحقيقات ادبي است که به چاپ رسيده و به پيشگاه هم ميهناني گرامي تقديم شده است افزون بر وظايف عمومي که در راه ايران عزيز به انجام رسانده ام براي زادگاه بدوي خود يعني گزبرخوار که از عهد کودکي تا دوران نوجواني مهد خاطرات شيرين زندگاني ام بوده است به ايفاي خدمتي وﻳﮊه انديشيده ، فرهنگسرايي بنياد کرده ام که به خواست خداوند بي همتا اينک مدت چهار سال است که به راه افتاده و به صلاحديد هيات امناي اين بنياد و شوراي شهرگز برخوار به فرهنگسراي اديب برومند ناميده شده است .
اميد و آرزوي من از تاسيس اين فرهنگسرا بالا بردن سطح فرهنگ و آگاهي اهالي محترم گز و راهنمايي جوانان با استعداد آن به فراگرفتن هنرهاي ملي و معلومات مورد نياز امروز و دوري جستن از سرگرمي هاي زيان بخش و تفريحات ناسالم بوده است که خوشبختانه روز به روز ناظر استقبال آنان از اين بنياد فرهنگي هستم . ازسال 1380 که اين فرهنگسرا بازگشايي شده است تا کنون صدها نفر در رشته هاي موسيقي ، خطاطي ، طراحي و نقاشي، قرائت قرآن مجيد، کامپيوتر(رايانه)و... هنرآموزي کرده و از مطالعات خود در کتابخانه ي آن بهره ها برده اند .  
محلِّ اين فرهنگسرا در (برخوار – اصفهان) واقع است که خانه اي به مساحت 3400 مترمربع مي باشد . در قسمت شمالي يک سالن مزيّن به گچ بري و يک شاه نشيني با دو پستو و در دو سوي آن دو طاق همقواره و پيوسته به هم وجود دارد . در قسمت شرقي يک حوض خانه ي بزرگ و يک آبدارخانه ي کوچک و در قسمت غربي يک اتاق بزرگ با دو اتاق کوچک تر واقع شده است .
افزون براين در ضلع غربي يک راهرو به يک زير زمين منتهي مي گردد که موزه ي مردم شناسي برخوار در آنجا تشکيل شده است .
در حياط اين عمارت ،حوضي آبي رنگ و دورسنگي در ميان ساختمان و روبروي سالن ساخته شده و آب آن در جويباري به رنگ آبي پلّه پلّه با داشتن فوّاره هاي متعدد به سوي جنوب جاري مي شود .
اين ساختمان را در صدوسي سال پيش ازين ، مرحوم حاج محمّد علي خان بزرگ خاندان برومند ساخته و به زنده ياد مرحوم استاد حيدر علي خان برومند برادر زاده ي خود صلح کرده است ؛ استاد هم در زمان حيات ششدانگ اين خانه را به نوه ي خود آقاي اميرهمايون برومند صلح نموده است .
اينجانب به قصد تاسيس يک فرهنگسرا شش دانگ آن را از آقاي امير همايون خريدم و ملکيّت آنرا به طور نيمانيم به نام خودم و ايشان در دفترخانه ي اسناد رسمي وارد کردم به منظور اينکه آقاي امير همايون از من خيلي جوان تر است و بعدها در حسن جريان کار فرهنگسرا نظارت داشته باشد .
چون خوشبختانه در روزگار ما با اختراع رايانه و اينترنت ، ارتباط با علوم و فرهنگ و معارف مردم دنيا به وضع معجزه آميزي ممکن گرديده است به اين جهت براي اين فرهنگسرا اختصاص يک سايت اينترنتي در نظر گرفته شد و اينک به ياري پروردگار اين سايت به نام بنياد فرهنگي و فرهنگسراي اديب برومند افتتاح شد تا کليه ي اخبار و فعاليت هاي فرهنگسرا و مطالب مفيدي که حاصل مطالعات و مباحثات هنري در کلاسها و کتابخانه ي مي باشد و آنچه ارتباط با بنياد فرهنگي اديب برومند پيدا کند در اين سايت منعکس گردد .
بديهي است مطالب مهمي هم که از لحاظ اجتماعي و تاريخي ارتباط با گز پيدا کند انعکاسش در سايت فرهنگسرا بدون مانع خواهد بود .
موزه ي مردم شناسي برخوار در اين فرهنگسرا به همت آقاي مجيد فروتن که يکي از مردم روشن بين و دانا علاقمند به تعالي زادگاه خود مي باشد تاسيس شده است و نمايش پاره اي از اشياي گردآوري شده در سايت خالي از اشکال است