رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸

فرش ذهنی بافت ویستی (یاوری) در معرض فراموشی قرار گرفته است - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایش خبر

فرش ذهنی بافت ویستی (یاوری) در معرض فراموشی قرار گرفته است


فرش ذهنی بافت ویستی (یاوری) در معرض فراموشی قرار گرفته است . به گزارش خبرگزاری صداوسیما، سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خوانسار گفت : بافت این فرش که قدمت 240 ساله دارد تنها در روستاهای ویست ، ارجنک و کهرت شهرستان خوانسار بافته می شود . ریاضت افزود: این فرش در 7 رنگ و 4 نقشه بصورت ذهنی و بدون نقشه بافته می شود . وی با بیان اینکه تولید این فرش هم اکنون بیش از 90 درصد کاهش یافته است گفت : از دست دادن بازارهای داخلی و خارجی ، گران بودن مصالح و ورود فرش های ماشینی از جمله دلایل از رونق افتادن این فرش است . سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خوانسار گفت : برای احیاي این فرش هم اکنون مراحل ثبت ملی این فرش در میراث فرهنگی در دست اقدام است .

فرش ذهنی بافت ویستی (یاوری) در معرض فراموشی قرار گرفته است

فرش ذهنی بافت ویستی (یاوری) در معرض فراموشی قرار گرفته است .

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خوانسار گفت : بافت این فرش که قدمت 240 ساله دارد تنها در روستاهای ویست ، ارجنک و کهرت شهرستان خوانسار بافته می شود .

ریاضت افزود: این فرش در 7 رنگ و 4 نقشه بصورت ذهنی و بدون نقشه بافته می شود .

وی با بیان اینکه تولید این فرش هم اکنون بیش از 90 درصد کاهش یافته است گفت : از دست دادن بازارهای داخلی و خارجی ، گران بودن مصالح و ورود فرش های ماشینی از جمله دلایل از رونق افتادن این فرش است .

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خوانسار گفت : برای احیاي این فرش هم اکنون مراحل ثبت ملی این فرش در میراث فرهنگی در دست اقدام است .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.