جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

غار پریان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

غار پریان

Loading the player...

 

غار پریان یکی از غارهای زیبای استان اصفهان است غار پريان در فاصله 32 كيلومتري شرق ميمه از توابع استان اصفهان قرار گرفته است که در فاصله 8 کیلومتری ابیانه و 18 کیلومتری روستای سُه در دره‌ای به نام پری هول واقع شده است. ابعاد دهانه این غار 120×160 سانتی‌متر می‌باشد و در ارتفاع 2967 متری از سطح دریا قرار دارد. این غار در سال 1379 خورشیدی کشف شد و تا به امروز غارشناسان همواره به کشفیات جدیدی در این غار دست یافته‌اند. گروه غارشناسی و غارنوردی اصفهان در تازه‌ترین کاوش خود به تالاری زیبا در عمق 120 متری غار پریان دست یافتند. تاکنون تعداد تالارهای کشف شده در این غار به 11 عدد رسیده است .

به دلیل وجود چاه‌های خطرناک در این غار، پیمایش کامل آن نیاز به آشنایی کامل به فنون غارنوردی داشته و بدون داشتن وسایل و ابزار مورد نیاز و راهنما و نقشه کامل غار، بازدید و پیمایش آن میسر نمی‌باشد.

ارتفاع دهانه غار از كف دره: 200 متر

شيب دهانه ورودي غار: 45 درجه با طول تقريبي 15 متر

جنس غار: آهكي، خاكي، تركيبي، گلي

وجود آب در غار: آب آشاميدني جريان ندارد.

اختلاف ارتفاع انتهاي مسير شناسايي از دهانه غار: 200متر

کل مسيرهای شناسايي شده و پيمايش شده 4000 متر از دهانه غار میباشد.

عميق ترين چاه: چاه سوم با عمق 30 متر

بزرگترين دهانه چاه: 20 متر مربع

سنگ ميزبان غارشامل دولوميت هاي متعلق به سازند شتري با سن ترياس مياني مي باشد . اين غار اولين با توسط بهروز محمدي ،امير مصلحي و منصور ملك خويان در سال 1378 كشف گرديد و تا كنون حدودبيش از 64 پيمايش غار نوردي درآن انجام شده و حدود 1400 متر آن اكتشاف و نقشه برداري گرديده است . بدليل وجود چاه هاي خطرناك دراين غار پيمايش كامل آن نياز به آشنايي كامل به فنون غار نوردي داشته و بدون داشتن وسايل و ابزار مورد لزوم وراهنما و نقشه كامل غار بازديد و پيمايش آن ميسر نمي باشد . اين غار در بالاي سطح آب تشكيل شده و غارنهشته هاي آن در نوع خود كم نظيرند . اين پژوهش به بررسي زمين شناسي ، مورفولوژي و ساختاري اين غار زيبااختصاص داشته و نتايج اين مطالعات نشان داده است كه وجود درز و شكاف كه تخلخل كافي را در سنگ ميزبان ايجاد نموده است و حركت ثقلي نزولات جوي درون آن شرايط را براي كارستي شدن مهيا نموده است . دالان ها ودهليز هاي اين غار تماما از شكستگي ها تبعيت نموده و در مجموع شبكه اي از حفرات زير زميني متصل به هم راتشكيل داده است . بسته به شرايط مورفولوژي اين شكستگي ها و جريان آب و هوا درون آن انواع مختلفي از غارنهشته ها در آن تشكيل شده كه بررسي آنها نيازمند مطالعه هر دالان و يا دهليز به طور جداگانه است به عبارتيهر فضاي زير زميني داراي شرايط مورفولوژي و هيدروژئولوژي و هيدروشيمي ويژه اي بوده كه باعث تشكيل يك غار نهشته خاص شده است .اين غار از نوع غارهاي شبكه اي (maze cave) بوده و داراي يك حوضچه آب باتركيب كربناته مي باشد .در اين پژوهش نقشه زمين شناسي سطحي با مقياس 1:2000 ، مقاطع طولي و عرضي زمين شناسي ،نقشه ساختاري شامل نتايج برداشت درزه ها و شكستگيها و گسل ها و نقشه كامل غار كه به روش برداري ترسيم شده است ارائه گرديده است