جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

غار خاصه تراش - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

غار خاصه تراش

Loading the player...

 

 

این غار در نزدیکی شهر حبیب‌آباد از توابع شهرستان برخوار در فاصله 33 کیلومتری شمال شرقی اصفهان و در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا واقع شده است. در تشکیل این غار آهکی عوامل تکتونیکی نقش داشته و به مرور زمان در اثر پدیده انحلال، گذرگاه‌ها، تالارهای متعدد و قندیل‌های زیبای آن شکل گرفته است. روبروی دهانه غار کوهی وجود دارد که در آن چاهی 40 متری وجود دارد و نشان می‌دهد که این دو کوه در اثر رانش زمین از هم جدا شده‌اند .

غار خاصه تراش با نام‌های دیگری همچون غار حبیب‌آباد و غار آب بید نیز خوانده می‌شود و پیمایش آن برای افراد درشت اندام و کسانی که مشکلات تنفسی دارند، مناسب نمی‌باشد

ار خاصه تراش ( آب بید ) در فاصله ی 60 کیلومتری شمال شرقی اصفهان در جاده اردستان و در ارتفاع 2300 متر از سطح آبهای آزاد در نزديكي معدن سنگ تراورتن واقع شده.
خاصه تراش يک نوع غار آهکی است ، عامل ايجاد و ژنز اين غار از جمله موضوعات جذاب علاقمندان به غار‌شناسی است. از تکتونيک در دوره سوم زمين شناسي بايد به عنوان عامل اصلی در تشکيل غار ياد نمود و پردازش‌های بعدی معطوف به فرآيند انحلال است. چنين مکانيسمی منجر به تشکيل گذرگاه‌ها و تالارهای متعدد گرديده است که در نوع خود منحصر به فرد است. مطابق دسته بندی انواع غار‌ها، اين غار از نوع شبکه‌ای نامنظم است. نفوذ آب باعث شده در این غار استلاكیت ها و استلاكمیت هاي فراوانی به وجود آید دهلیز باریک و نسبتا طولانی با سقف بسيار کوتاه تالارهاي كوچك و بزرگ كه سقف و دیواره های آن پر از ساختهای گل کلمی و تیغه ای سفید و کرم رنگ است غار سنگها و فلاواستونهای گل کلمی و کروی و  پرده ای و دخمه ها زیبایی هاي غار را دو چندان می كند. اسپلوتم ها در غار خاصه تراش در چهار دسته كربناته (كلسيت و آراگونيت)، سولفاته (ژيپس و در يك مورد تنارديت)، سيليكاته (كوارتز) بوده و كلرورها (هاليت) به عنوان عضو نسبتاً ثابت در بيشتر مواردديده مي شود

 

اان اصفهان، کیلومتر 60 جاده اصفهان به اردستان، روستای باقر آباد، روستای خاصه تراش، روستای زفره

 

دالان ورودی غار خاصه تراش ، مرتفع و کم عمق است. در انتهای این دالان ، تونلی باریک ، راه رسیدن به قسمتهای داخلی غاراست. هیجان از همین جا شروع میشود ؛ حرکت سینه خیز روی خاک نرم و در حالیکه سقف بلندی در بالای سر نیست. در دو سه قسمت ، این تونل بشدت تنگ شده اما خوشبختانه طول این قسمتهای تنگ بسیار کم بوده و بلافاصله پس از عبور از این قسمتها ، سقف بالای سر چند ده سانتی متر بالاتر میرود. چند ده متر سینه خیز ، شما رو به دالانهای بزرگ درون غار میرساند.

قندیلهای این غار به بزرگی قندیلهای غارهای مشهور ایران نیست اما جذابیت خاص خودشان را دارند. چندین دالان را باید طی کرد و از راهروها و تونهایی عبور کرد  که سینه خیز و نیم خیز رفتن رو تحمیل میکند. در بخشهایی از غار ، ریزش سقف مشهود است ( این یکی از خطرات مهم این غار محسوب میشه ). نوع سنگها و قرار گرفتن خاک در بین لایه های سنگ باعث شده تا با نفوذ آب باران ، این سنگها قابلیت ریزش پیدا کنند.

. دیده شدن لکه های زرد در سقف سفید این تونلها حاکی از وجود گوگرد است. این تونل خاص بتدریج تنگتر شده؛ آنقدر که حتی عبور افراد باریک اندام گروه رو هم با چالش روبرو میکند. توصیه میکنم به عقب برگردید چرا که افزایش میزان گوگرد در هوای تنفسی ، میتواند خطرآفرین باشد.