جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

عیسی امیدوار - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عیسی امیدوار

Loading the player...

نخستين جهانگرد ايراني از سفر ده ساله‌اش به دور دنيا مي‌گويد
در سال 1330 ه . ش عيسي اميدوار پا در رکاب با دوچرخه کورسي (26 Pejout ) که آن را خريداري و به جهت سهولت در سفر و راحتي حرکت، دنده دار نمود به سوي کشورهايي چون ترکيه ، سوريه ،عراق حرکت نمود . عيسي سفر خودرا به سمت غرب و شمال غرب ايران شروع و پس از پشت سر گذاشتن شهرهائي چون ميانه ، تبريز، خوي ، مرند به مرز بازرگان رفت. مرز بازرگان در آن زمان بسيار کم تردد بود و براي کارکنان گمرک ايران ديدن يک نوجوان تنها و دوچرخه سوار بسيار جالب و باور نکرني و غير منتظره بود ( که بخواهد چنين مسافتهايي را با دوچرخه سير کند). عيسي پس از خداحافظي و تشکر از ماموران گمرک ايران وارد شهر " ارزه الروم " در ترکيه گرديد.... در اواخر شهريور ماه در حاليکه بارش برف و باران بسيار زياد و هوا سرد بود گردنه معروف " سيواس" را تا آنکارا طي کرد. در آن زمان کليه راههاي ترکيه شوسه بود به جز راه باريک و آسفالت که آنکارا را به استانبول متصل مي نمود. پس از 20 روز سير و سياحت در شهر استامبول به سمت جنوب ترکيه سفرش را ادامه داد تا به کشور سوريه رسيد . اولين شهري که در سوريه ديدن نمود حلب بود و پس از آن به دمشق رفت .در آنجا با يک تاجر ايراني آشنا شد و حدود يک هفته مهمان او بود... پس از پشت سر گذاشتن چند شهر سوريه به عراق و شهر بغداد رسيد . در بغداد مهمان مدرسه ايرانيان مقيم بغداد گشت پس از زيارت و بازديد از شهرهائي چون کربلا، سامراء ، و نجف و... از طريق مرز خسروي وارد ايران گرديد و پس ار طي نمودن مسير کرمانشاه ، همدان ، قزوين به تهران رسيد و مورد استقبال مردم قرار گرفت و سفر 4 ماهه با دوچرخه به پايان رسيد . عبدلله نيز در سال 1331 ه . ش پس از گذشت 6 ماه از سفر عيسي به همراه دوستش با دوچرخه از تهران به سمت شمال و خراسان حرکت نمودند و با عبور از حاشيه کنار کوير لوت ، بيرجند ، قائن ، زاهدان به بندرعباس رفتند و سپس به سمت غرب ايران ، همدان ، اراک و.... در نهايت به تهران رسيدند .
سال 1333، سال آغاز سفر پرخطر ما دو برادر بود، و اين سفر که ده سال به درازا کشيد در زماني انجام شد که امکانات سفر، قابل مقايسه، با جهان امروز نبود بيشترين دوران سفرهاي ما در شگفت انگيزترين مناطق پنج قاره جهان و در سخت ترين شرايط انجام گرفت.

ما از مدار قطبي شمال آمريکا و کانادا تا سرزمين آتش که در جنوبي ترين بخش قاره آمريکا قرار دارد را در گذر نه سال زير پا گذاشتيم و در اين مدت، لحظه لحظه هاي زندگيمان را به ديدن، انديشيدن، و تجربه اندوزي گذرانديم و بيشتر از همه درباره ي نخستين بومياني که در گذشته دور به آمريکا آمده و در آنجا ماندگار شده بودند به پژوهش پرداختيم از شهرهاي کوچک و بزرگ کشورهاي دنيا که گذشتيم، در بسياري از کالج ها و دانشکده هاي مهم، درباره آنچه که در جاجاي جهان ديده بوديم، سخنراني کرديم و فيلمهايي را که با سخت جاني بسيار تهيه کرده بوديم براي آنان به نمايش گذاشتيم و اين چنين بود که صدها مقاله مصور که چکيده ي تحقيقات ما بود در بزرگترين مجلات و روزنامه هاي کشورهاي دنيا به چاپ رسيد و نام ما به عنوان دو جهانگرد ايراني بر سر زبانها افتاد .

ما با بيشتر رؤساي جمهور، نخست وزيران، پادشاهان و شخصيت هاي فرهنگي کشورهاي جهان ديدار و با آنان به صحبت نشستيم در پايان اين سفر درازمدت، برادرم عبدالله در کشور شيلي اقامت گزيد و هم اکنون نه تنها سردبيري دو مجله سينمائي و سياحتي را در شهر سانتياگو بر عهده دارد، بلکه او با پايه گذاري يکي از بزرگترين مراکز سينمائي، نام ايران را در آن ديار نيز پرآوازه ساخته است اما من "عيسي" پس از بازگشت در ميهنم ايران عزيز رخت اقامت افکنده و براي هميشه در اينجا خواهم ماند اگرچه انديشه هايم همواره در افق هاي دوردست و در سرزمين هايي در چرخش است که با نمادهاي سحرآساي خود هر لحظه به اميدواران اميدهاي تازه اي مي بخشند

چه کسي مي‌تواند بگويد تاکنون چند ايراني به قصد گردشگري به آن سوي مرزها رفته‌اند؟ ده ميليون؟ بيست ميليون؟ صد ميليون؟ عددش را فقط خدا مي‌داند، اما از ميان اين همه، فقط همت دو نفر آنقدر زياد بود که دور دنيا را در پنج قاره بچرخند. هر خطري را به جان بخرند و با هرجور جماعتي حشر و نشر کنند. ويدئوي حاضر به بخش‌هايي کوتاه از سفر برادران اميدوار پرداخته است.
اين دو با نود دلار سفر دور دنيا را آغاز کردند، اما خاطره‌ها و تجربه‌هايي را به سوغات آوردند که ارزششان از قياس پوند و ريال و دلار خارج است.

آنچه دست‌هاي تهي اين دو را در سفري ده ساله پر ساخت، عشق به آموختن بود و اميد به رفتن و باليدن. از همين رو آنها نه به نام که به صفت اميد‌وار خوانده شده‌اند: برادران اميدوار.از اين دو جوان که حالا از پس سال‌ها سفر، سپيدي گرم و سرد چشيدن روزگار را بر سر و صورت دارند، يکي در شيلي اقامت گزيده و ديگري در گوشه‌اي از اين شهر پر ازدحام، در دفتر کارش نشسته تا راهنماي مشتاقان سفر کردن و خطر کردن باشد.«عيسي اميدوار» که متولد سال 1308 خورشيدي است، همراه با برادرش از سال 1333 تا 1343 سفر به دور دنيا را آغاز کرد و چند سال پيش با ايجاد موزه برادران اميدوار در مجموعه تاريخي- فرهنگي سعدآباد اين امکان را فراهم آورد تا ديگران نيز با داستان و دستاورد سفرش آشنا شوند. سفري که مرور کوتاه خاطرات آن بسي شنيدني است.